Wersja audio
W styczniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” biorę pod lupę temat kapitalizmu inwigilacji czy też nadzoru – tego, czym jest, komu służy a kogo drenuje, jaki rodzaj nierówności wprowadza i w jaką stronę nas wiedzie. Opowiadam o tym, do czego big techom służą nasze dane, jak ich wykorzystanie może zagrażać demokracji, oraz w jaki sposób można zmienić nierówne reguły gry na podstawie książki Shoshany Zuboff* Wiek kapitalizmu inwigilacji. Walka o przyszłość ludzkości na nowej granicy władzy. Jaka skala zagrożenia czyha za aferą z Pegasusem? Dlaczego Łona nie korzysta ze Spotify? I na czym może polegać „cyfrowa samoobrona”? O zagrożeniach wynikających z logiki kapitalizmu nadzoru, nadzorcach i nadzorowanych oraz ryzykach technooptymizmu rozmawiam z Sylwią Czubkowską**.
Zapraszam!
Zuzanna Kowalczyk
* Shoshana Zuboff – amerykańska psycholożka społeczna, emerytowana profesorka Harvard Business School, filozofka. Napisała takie książki, jak In the Age of the Smart Machine: The Future of Work and Power, The Support Economy: Why Corporations Are Failing Individuals and the Next Episode of Capitalism (z Jamesem Maxminem) oraz Wiek kapitalizmu inwigilacji. Walka o przyszłość ludzkości na nowej granicy władzy.
** Sylwia Czubkowska – wielokrotnie nominowana do Grand Pressa dziennikarka ekonomiczna i technologiczna, autorka tekstów m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej” czy tygodniku „Przekrój”. Czterokrotna laureatka nagród Prezesa Urzędu Patentowego za teksty na temat innowacji i wynalazków. Obecnie redaktorka prowadząca magazyn Spider’s Web+.
„Dziś w książce” to podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie jest to jednak klasyczny podcast literacki; nie są to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych książkach. Ale książki odgrywają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ służą za punkt wyjścia do przyglądania się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość.
Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.