Wersja audio
Jak jeść, by nie szkodzić planecie, żyć długo i być zdrowym? Czy wybory żywieniowe są dziś „testem na człowieczeństwo”? Jakim trikom marketingowym i modom dietetycznym ulegamy najchętniej, i dlaczego jedzenie stało się dziś dla tak wielu ludzi niemal religią? Na te pytania odpowiedzieliśmy w rozmowie z ekspertkami i ekspertami podczas lutowej premiery „Pisma”. Zachęcamy do przesłuchania podcastu:
– Jedzenie od zawsze było testem na człowieczeństwo, ponieważ od dawna nie służy nam ono jedynie do dostarczania sobie substancji odżywczych. Jest też ważnym nośnikiem różnic kulturowych. To co jemy, oraz to, czego nie jemy, było od zawsze sposobem na zaznaczenie swojej odrębności oraz określenie swojej pozycji społecznej – mówiła Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kulturoznawczyni, orientalistka i kierowniczka Food Studies na Uniwersytecie SWPS.
Katarzyna Biłous, dietetyczka, trenerka żywienia oraz autorka książki „Dieta i Trening. Jak zdrowo budować siłę i wytrzymałość”, przekonywała zaś, że najważniejszą regułą żywieniową, również w wymiarze etycznym, powinna być reguła złotego środka i zdrowego rozsądku, dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Większość ludzi powinna jeść w zasadzie wszystko, ale z umiarem – i to w tym umiarze należy dopatrywać się najskuteczniejszej metody ograniczania szkodliwego wpływu człowieka na planetę.
Zdrowy rozsądek powinien również dotyczyć naszego stosunku do jedzenia. – W momencie, w którym jedzenie staje się dla kogoś religią, zaczyna się poważny problem – mówił Jan Kuroń, kucharz, absolwent słynnej szkoły Le Cordon Bleu w Londynie i autor książki „Sprytna kuchnia czyli kulinarna ekonomia”. – Najważniejsze jest to, jakich wyborów dokonujemy jako konsumenci – pośrednio i bezpośrednio. Wpływ na producentów wywieramy swoimi decyzjami zakupowymi. Coraz więcej z nas sięga na przykład po żywność ekologiczną. Nie myślimy jednak o tym, że produkcja takiej żywności wymaga olbrzymich połaci terenu i nie zawsze jest najbardziej etycznym rozwiązaniem.
Dlaczego żywność ekologiczna nie zawsze jest najlepszym wyborem? Jak będzie wyglądało jedzenie przyszłości? I jak to w końcu jest z tym mięsem – jeść, nie jeść, czy ograniczyć? O tym i wielu innych kwestiach dowiecie się słuchając naszego podcastu.
Premiera Pisma to cykl wyjątkowych rozmów o ważnych sprawach. Spotkania odbywają się co miesiąc, w dniu premiery miesięcznika. Uczestnikami są autorzy, eksperci, ludzie mediów, a przede wszystkim czytelnicy „Pisma”. Udział jest darmowy, ale obowiązuje rejestracja, a liczba miejsc jest ograniczona.
Informacje o najbliższej planowanej debacie i rejestracji w ciągu najbliższych dni znajdziesz TUTAJ.
Możesz słuchać Premiery Pisma także w Apple Podcast i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcast z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Rozmowa została nagrana w czasie wieczornej debaty zorganizowanej 5 lutego 2020 roku w Przestrzeni from Facebook w Warszawie. Partnerem Premiery Pisma jest kancelaria CMS, podcast powstał przy współpracy ze Strefą Kultur SWPS.
*Autorką zdjęć jest Agnieszka Wanat