Wersja audio
Każdego dnia tysiące osób opuszcza swój dom w poszukiwaniu nowego miejsca do życia. W wielu przypadkach nie jest to dobrowolna decyzja. Z domu wygania wojna, prześladowania, przemoc. Także katastrofalne skutki zmian klimatycznych: dotkliwe susze, wyschnięte studnie, wyjałowiona gleba. Dom przestaje karmić i ochraniać. Czas wyruszyć w drogę i przekraczać granice – te państwowe i symboliczne.
Jak zbudować nowy dom? Co to właściwie dziś znaczy – dom? Jak można pomóc migrantom i migrantkom odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Czy istnieją systemowe rozwiązanie, które by to umożliwiły?
W rozmowie o domu, migracjach, granicach i ich przekraczaniu wzięli udział:
Bartek Sabela – podróżnik, fotograf, reporter, autor książek, związany z wydawnictwem Czarne. Za reportaż literacki Wszystkie ziarna piasku nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Regularnie współpracuje z „Kontynentami” i „Pismem”. Autor cyklu Nasze zwierzobójstwo oraz Soczewki Pisma Mur nadziei o panafrykańskim projekcie, który ma powstrzymać pustynię.
Agnieszka Kosowicz – założycielka i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne. Inicjatorka wielu projektów dotyczących integracji cudzoziemców i dialogu międzykulturowego m.in. projektu „Migroteka”, który wyposaża sieć polskich bibliotek w literaturę dotyczącą migracji, uchodźstwa i międzykulturowości. Autorka monografii „Working Together – 15 lat UNHCR w Polsce”, opisującej początki budowy systemu ochrony uchodźców w Polsce, współautorka licznych publikacji na temat cudzoziemców w Polsce. Przez ponad sześć lat prowadziła politykę informacyjną Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce.
Draginja Nadaždin – Dyrektorka Generalna Lekarzy bez Granic w Polsce. Od wielu lat staje w obronie praw człowieka. Pracowała na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce w różnych organizacjach pozarządowych, w tym w Polskiej Akcji Humanitarnej oraz w Amnesty International Polska, którym kierowała w latach 2007-2021. W swojej pracy dąży do ukazywania globalnej współzależności, jest oddana idei solidarności, niezależnie od tego, czy rozgrywające się kryzysy bądź naruszenia praw człowieka dzieją się blisko czy daleko od nas.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge związana obecnie z Radiem 357.
Posłuchaj całej dyskusji i przekonaj się, o czym jeszcze rozmawiali nasi goście:
Partnerem wydarzenia jest kancelaria CMS.
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata
Całej dyskusji wysłuchasz także w Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, À propos i Dziś w książce Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.