Wersja audio
Pandemia sprawiła, że o zdrowiu psychicznym mówiliśmy częściej i chętniej niż do tej pory. Negatywne skutki izolacji, strachu o zdrowie swoje i naszych bliskich obserwowaliśmy na co dzień. W jakiej kondycji psychicznej wychodzimy po ponad półtora roku pandemii? Czy rzeczywiście bardziej dbamy o nasz dobrostan psychiczny? Jakie są największe problemy, którym musimy dziś stawić czoła? I czy jest szansa na ogólnopolską reformę pomocy systemowej? O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas październikowej Premiery Pisma.
W dyskusji o zdrowiu psychicznym wzięły udział Monika Perdjon (terapeutka, mediatorka rodzinny, zajmująca się również interwencją kryzysową, związana m.in. z Warszawskim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i Centrum Praw Kobiet, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) oraz Magdalena Kicińska (redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo, reporterka i laureatka Grand Press 2017 w kategorii Wywiad, autorka książek Pani Stefa i Środki transportu, współautorka – wraz Marcinem Dziedzicem – książki Teraz ’43. Losy i – wraz Agnieszką Jucewicz – książki Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików). Debatę poprowadziła dziennikarka wiele lat związana z radiem, Justyna Dżbik.
– W trakcie pierwszego lockdownu temat zdrowia psychicznego był podejmowany w każdym możliwym medium, a terapeuci i terapeutki mogli wręcz poczuć się jak gwiazdy. Teraz, półtora roku później, w debacie publicznej nasze samopoczucie zeszło na dalszy plan. Statystki mówią, że w trakcie pandemii wzrósł poziom agresji i przemoc w polskich domach – podkreśla Monika Perdjon.
– Kolejne izolacje miały też duży wpływ na nasze spożycie alkoholu, które jest teraz w Polsce najwyższe od trzydziestu lat. Alkohol dla wielu stał się sposobem na radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi, których dostarczyła pandemia – zauważa Magdalena Kicińska.
Posłuchaj całej dyskusji i przekonaj się, o czym jeszcze rozmawiały nasze gościnie:
Całej dyskusji wysłuchasz także w Apple Podcast i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, podcast À propos Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.