Wersja audio
Tocząca się od miesięcy wojna w Ukrainie powoduje, że dotychczasowy ład światowy przestaje istnieć, a nowy dopiero się wyłania. Mocarstwa przystąpiły do rozgrywki o dominację polityczną i ekonomiczną. W tle toczy się rywalizacja o dostęp do surowców i przejęcie kontroli nad globalnymi przepływami towarów. Zimna wojna była starciem dwóch wielkich bloków. Teraz o przywództwo nad światem konkuruje wielu graczy. Co to oznacza dla Polski? Które kraje zyskują, a które tracą na skutek zmiany układu sił? Jak będzie się kształtować geopolityka w najbliższej przyszłości?
W rozmowie o zmieniającym się układzie sił na świecie wzięli udział:
Agnieszka Bryc – badaczka stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka książek, m.in. Rosja w XXI wieku: gracz światowy czy koniec gry? oraz Izrael 2020: skazany na potęgę?.
Paweł Marczewski – socjolog, historyk idei, publicysta. Szef działu Obywatele w forumIdei, think tanku Fundacji Batorego. Jest członkiem Carnegie’s Civic Research Network, międzynarodowej grupy badaczek i badaczy analizujących globalne przemiany społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie pracuje nad książką o współczesnym, wielokulturowym Wiedniu.
Mateusz Piotrowski – amerykanista, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w amerykańskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz stosunkach transatlantyckich. Doktorant w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stażysta Ambasady RP w Waszyngtonie, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Parlamentu Europejskiego.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, związana obecnie z Radiem 357.
Posłuchaj całej dyskusji i przekonaj się, o czym jeszcze rozmawiali nasi goście:
Całej dyskusji wysłuchasz także w Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, À propos i Dziś w książce Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.
W listopadzie wracamy do przedpandemicznej formuły comiesięcznych spotkań na żywo, na które zapraszamy Prenumeratorów i Prenumeratorki „Pisma”. Zapisy ruszają 19 października.
Październikowy numer powstał dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.