Wersja audio
Święto demokracji wciąż nie jest obchodzone przez znaczną część społeczeństwa. Frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych była rekordowa, bo wyniosła 61,7 procent, niemniej jednak oznacza to, że wciąż prawie 40 procent (a w poprzednich, w 2015 – 50 procent, czyli połowa) społeczeństwa nie bierze w nich udziału. Dlaczego tak się dzieje? Skąd bierze się „motywacja wyborcza”? Jak prowadzić (i na czym opierać) skuteczne działania profrekwencyjne? O tym właśnie rozmawialiśmy 4 października.
– Frekwencja to nie wszystko – otworzył dyskusję prof. Przemysław Sadura i od razu zelektryzował salę tą śmiałą tezą. – Repolaryzacja społeczna, która w ostatnich latach się zaostrza, zamieniła dwie strony sporu w kibiców, a nawet kiboli – wyjaśniał. Dlatego to nie sama frekwencja świadczy dziś o stanie naszej demokracji. O tych, którzy do wyborów pójdą, opowiadał Mirosław Wlekły, autor październikowej Soczewki Pisma. Jej bohaterowie i bohaterki zagłosują na Konfederację, ale samą polityką zainteresowali się stosunkowo niedawno. O młodych kobietach, które zgodnie z badaniami, głosują rzadziej, mówiła też Julia Święch. – Myślę i mam nadzieję, że mimo wszystko w tych wyborach głos kobiet będzie miał jednak znaczenie. Wciąż jeszcze jest czas by mobilizować, namawiać znajomych, choćby przy kawie – podsumowuje Premierę Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna Pisma.
Transmisja z wydarzenia:
TUTAJ możesz obejrzeć transmisję na pełnym ekranie.
W rozmowie wzięli udział:
Dr hab. Przemysław Sadura, prof. UW — socjolog, badacz oraz wykładowca akademicki. Szef Katedry Socjologii Polityki UW. Specjalizuje się przede wszystkim w relacjach między państwem a społeczeństwem. Założyciel Fundacji Pole Dialogu oraz kurator Instytutu „Krytyki Politycznej”, a także autor licznych publikacji, w tym książek takich jak Państwo, szkoła, klasy, czy (wraz ze Sławomirem Sierakowskim) — Społeczeństwo populistów.
Mirosław Wlekły — reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książek: All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem, Tu byłem. Tony Halik, Raban! O Kościele nie z tej ziemi i Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo. Współautor (wraz z Katarzyną Szyngierą) czterech dokumentalnych spektakli teatralnych. Autor pierwszego sezonu Śledztwa Pisma i Soczewki Pisma Nareszcie wolni. Twarze Konfederacji, opublikowanej w październikowym wydaniu magazynu.
Julia Święch — kampanierka społeczna i ekspertka ds. pokolenia Z. Współtwórczyni, redaktorka i dziennikarka kanału Orientuj.się. Pracowała w zespole komunikacji i produkcji przy kampaniach między innymi Wolnej Szkoły, Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, Roberta Biedronia i Sexedpl. Na co dzień Head of Gen Z Team w Agencji Pacyfika.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.