Wersja audio
Jak napisał pod koniec XIX wieku irlandzki poeta Oscar Wilde, „na tym świecie wszystko sprowadza się do seksu. Poza samym seksem, który sprowadza się do władzy”. Ponad 100 lat później nasza codzienność wydaje się jeszcze bardziej kipieć od seksu. Jest obecny w mediach, kulturze, sporcie, reklamie i codziennych żartach. Może się też wydawać, że im więcej słyszymy o seksie, tym bardziej rośnie społeczny wstyd z nim związany. Jak często myślimy o własnej seksualności? Czy w ogóle ją rozumiemy? Czy potrafimy rozmawiać z bliskimi o seksie? Skąd czerpiemy informacje na tematy związane z seksualnością i wynikającymi z niej potrzebami? Czy wiemy, do kogo zwrócić się o pomoc? A przede wszystkim, czy w ogóle potrafimy rozpoznać problem? Jak się zmieniła seksualność Polek i Polaków i nasze podejście do seksu? O tym wszystkim rozmawialiśmy w trakcie czerwcowej „Premiery Pisma”.
W dyskusji o seksualności Polek i Polaków wzięli udział Iga Dzieciuchowicz (reporterka i feministka, z wykształcenia teatrolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, autorka trzeciego sezonu „Śledztwa Pisma”), Przemysław Pilarski (dramatopisarz, scenarzysta, dramaturg, dziennikarz; kiedyś również stand-uper, współautor książek Sztuka obsługi penisa i Jak facet z facetem. Rozmowy o seksualności i związkach gejowskich) oraz Kamila Olszewska (psycholożka, seksuolożka i edukatorka seksualna pracująca w Centrum Terapii HAAK w Poznaniu, specjalizuje się w pracy z osobami LGBT+ i pomocy w leczeniu dysfunkcji seksualnych). Debatę poprowadziła dziennikarka związana z Radiem Kolor, Justyna Dżbik.
– W Polsce wciąż brakuje dobrze prowadzonej edukacji seksualnej, myślę więc, że młodym ludziom może przydać się nawet jednorazowa, porządkująca wizyta u seksuologa. Będzie ona dla nich takim powitalnym pakietem wiedzy o życiu seksualnym. – mówił Przemysław Pilarski.
Kamila Olszewska odniosła się do własnych doświadczeń w pracy z młodymi ludźmi. – Dzisiejsza młodzież, mimo braku rzetelnych źródeł dostępnych w szkołach, wie o seksie znacznie więcej, niż pokolenie ich rodziców w ich wieku. Gdy nastolatkowie przychodzą do mnie na wizytę, zadają bardzo konkretne pytania – przede wszystkim chcą się dowiedzieć więcej o własnej tożsamości seksualnej.
Iga Dzieciuchowicz zwróciła natomiast uwagę na to, że wiele osób wciąż szuka pomocy anonimowo. Boi się rozmawiać o problemach seksualnych z bliskimi. Szczególnie w momencie, gdy nie są pewne, czy nie doświadczyły przemocy ze strony tych, z którymi odbywały stosunek.
Posłuchaj całej dyskusji i przekonaj się, o czym jeszcze rozmawiali nasi goście:
Transmisja wideo ze spotkania dostępna jest TUTAJ.
Całej dyskusji wysłuchasz także w Apple Podcast i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, podcast À propos Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.
Partnerem Premiery Pisma jest Empik.