Wersja audio
Temat migracji staje się jednym z najbardziej palących wyzwań, w którym współczesne problemy, takie jak kryzys klimatyczny, rosnące nierówności, ekstremizmy światopoglądowe czy konflikty zbrojne, skupiają się jak w soczewce. Im bardziej przymykamy oczy na rozgrywający się na granicach dramat, tym bardziej przybiera on na sile i staje się narzędziem walki politycznej. W pierwszej kolejności na tych przepychankach cierpią jednak wycieńczeni tułaczką ludzie.
Jakie są najważniejsze przyczyny obecnego kryzysu uchodźczego? Dlaczego polityka migracyjna jest tak palącą kwestią? Czym się różni uchodźca od emigranta? W jaki sposób kryzys migracyjny staje się narzędziem walki politycznej? Jakie mechanizmy stoją za ksenofobią i strachem przed innością? Oraz skąd czerpać wiedzę na temat obecnego kryzysu migracyjnego? O tym wszystko opowiadam w odcinku A propos migracji, polecając:
✎ festiwal filmowy Watch Docs (zwłaszcza sekcję „Ziemia Nomadów”)
✎ film „Aya” w reżyserii Simona Coulibaly Gillarda
✎ film „Sztuka przeżycia” w reżyserii Davida Henry’ego Gersona
✎ filmy „Gra cieni” oraz „Jano i Shiro. Wielka podróż” w reżyserii Els van Driel oraz Eefje Blankevoort
✎ książkę Emmanuela Carrère’a „Joga”
✎ książkę „Obcy u naszych drzwi” Zygmunta Baumana
✎ książkę „Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić” Przemysława Wielgosza
✎ książkę „Księga Wyjścia” Mikołaja Grynberga
✎ inicjatywy Chlebem i Solą, Kuchnia Konfliktu oraz grupa Granica
Partnerem odcinka jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczna edycja odbędzie się online między 10 a 19 grudnia na platformie mojeekino.pl oraz między 10 a 16 grudnia w warszawskich kinach: Kinoteka i Muranów. Z kolei od 20 grudnia najciekawsze filmy w historii festiwalu zostaną bezpłatnie udostępnione w specjalnej kolekcji na platformie player.pl.
Podcastu À propos możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”. Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:
⋅ Spotify
⋅ Lecton