Przypisy

À propos Kanady

Kanada to kraj sprzeczności, o którym wciąż wiemy zdumiewająco mało. Wydaje nam się często odległy i tajemniczy, choć to jeden z najczęściej wybieranych kierunków emigracyjnych. Kraj, który dla wielu stał się symbolem krainy miodem i mlekiem płynącej, ufundowanej na powszechnej równości, tolerancji i wolności. I choć Kanada jako państwo wielotożsamościowe przybliża wiele snów o wspólnotowości i kraju „post-narodowym”, to jednak nie jest tak idealna i dostępna dla wszystkich, jak przekonują krążące o niej mity. Historia Kanady nie jest bowiem tylko historią dostatku i spokoju, ale też brutalnego kolonializmu i wielkiej przemocy, która zakończyła się dopiero niedawno i będzie jeszcze długo rezonować na kolejne pokolenia.

Czy w ogóle istnieje zatem coś takiego jak kultura kanadyjska, skoro Kanada to kraj wielu kultur i wielu języków? Na jakich kontrastach opiera się tamtejsza polityka? Czy Kanada to naprawdę raj na ziemi, pełen feministów, ekologów i bogaczy? Jakie grzechy nosi na sumieniu kanadyjskie społeczeństwo? Co nas, Polki i Polaków, z Kanadą łączy? I czego możemy się od niej uczyć? O tym wszystkim opowiem w nowym odcinku podcastu À propos na podstawie polecanych książek:

✎ Katarzyny Wężyk Kanada. Ulubiony kraj swiata

✎ Joanny Gierak-Onoszko 27 śmierci Toby’ego Obeda

✎ Dariusza Rosiaka Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha

✎ Ewy Wasilewskiej-Kamińskiej Myślenie krytyczne jako cel kształcenia. Na przykładzie systemów edukacyjnych USA i Kanady

✎ Naomi Klein No logo. Bez przestrzeni, bez wyboru, bez pracy (przeł. M. Halaba, H. Jankowska, K. Makaruk)

 

 

Partnerem tego odcinka jest festiwal Literacki Sopot, który odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2020 roku w Sopocie. Spotknia i debaty będą transmitowane na Facebooku i YouTube.

 

 


Podcastu À propos, który jest rozwiniętą wersją felietonu, możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”. Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera PismaJak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.

Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:


 

FreshMail.pl