Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Podróż

Szkocja. Tylko kozy zostały

Owce na Skye ze spokojem pasą się wzdłuż drogi, nie przejmując się przejeżdżającymi samochodami i turystami.Wicek Sosna
Szkockie Highlands należą do najmniej zaludnionych obszarów w Europie. Nie zawsze jednak tak było. Brutalna historia wysiedleń wciąż budzi emocje.
POSŁUCHAJ

W lutym śnieg tak szczelnie pokrywał trasę A9, że nie było już widać, gdzie jest droga, a gdzie pobocze. Samochody wolno sunęły w konwoju prowadzonym przez policyjne auto. Na bocznej drodze wiodącej przez Dalwhinnie, na którą trzeba było odbić, kierując się na zachód, było jeszcze gorzej. Biel absolutna, bez kresu i bez początku, na drodze przed nami i na poboczu. Jedynie delikatne cienie na zboczach wzgórz pozwalały ocenić, gdzie kończą się góry, a zaczyna równie białe niebo. Dopiero koło Invergarry rozpadał się deszcz, odsłaniając czarną nawierzchnię szosy. W górach nadal jednak leżał śnieg, zmuszając jelenie do schodzenia niżej. Można je było dostrzec na zboczach wzgórz, czasem nad nitkami strumieni. Drogowe znaki ostrzegały: uwaga, spadające kamienie; uwaga, jelenie. A potem w rejonie górskiego pasma Kintail, bliżej Shiel Bridge, znak: uwaga, dzikie kozy. 

Dostęp online

Zapewnij sobie dostęp online do wszystkich tekstów, nagrań audio i wersji na czytniki.

Skorzystaj z oferty

I rzeczywiście, po chwili wzdłuż drogi, na stromych skalistych zboczach, pojawiły się stadka kóz – kudłatych, rogatych, majestatycznych. Z długą sierścią, czasem pstrokatą, ale zawsze w odcieniach ciemnego brązu, czerni i szarości. Piękne. Patrząc ze spokojem na przejeżdżające samochody, w skupieniu przeżuwały tę odrobinę porostów albo kory, którą znalazły na zboczach. Okazały się jednak zwykłymi kozami, tyle że o dość zaskakującym rodowodzie. Hodowane przez mieszkańców Highlands, górzystego regionu na północy Szkocji, zostały same, gdy na przełomie XVIII i XIX wieku ich właścicieli zmuszono do opuszczenia domów. I oto są, melancholijne, spokojne, idealnie wtapiające się w brązowe tło wzgórz i wrzosowisk. 

Co to znaczy: „dzikie kozy”? Może to raczej kozice? 

 Jest coś głęboko przejmującego w tym, że gdy po dawnych domach w najlepszym wypadku pozostał tylko kamienny obrys budynku, to kozy trwają. Chodzą po dawnych ścieżkach, choć już nikt nie zapewnia im schronienia na noc i nie nadaje imienia, gdy się rodzą. 

Ostatni ślad dawnych Highlands to kozy. 


w XVIII wieku życie ludzizamieszkujących tę część Wysp Brytyjskich nadal toczyło się według prawie feudalnego modelu stosunków społecznych. Władzę sprawowali przywódcy klanów (chiefs), którzy byli jednocześnie właścicielami ziemi. Jednak to nie ziemia stanowiła o ich sile, ale ludzie, którzy stawiali się na ich wojenne wezwania. Ci w czasach pokoju żyli w małych osadach, tzw.townshipach, uprawiając skromne poletka niezbyt żyznej ziemi. Między nimi a wodzem klanu stałtacksman, często spokrewniony zchiefem.Tacksmanotrzymywał od przywódcy – zwykle w uznaniu dla zasług wojennych – kawałek ziemi, tzw.tack, i sam z kolei wydzierżawiał jego mniejsze części mieszkańcom osady. W czasie wojny totacksmantworzył z nich zbrojne oddziały. 

Ziemia miała im zapewnić jedzenie, być źródłem przetrwania, a nie dochodu. Za dzierżawę płacili plonami oraz własną pracą.

Układ ten oparty był na zwyczaju i umowie słownej, co w niedalekiej przyszłości okazało się mieć zasadnicze znaczenie, rolnicy nie dysponowali bowiem żadną umową pisemną, a więc brakowało im pewności co do tego, że rzeczywiście posiadają swoje domy. Nawet kawałek ziemi, którą dostawali pod uprawę, zmieniał się cyklicznie w ramach jednej osady – przydział był losowy lub oparty na liczbie domowników. 

Ziemia miała im zapewnić jedzenie, być źródłem przetrwania, a nie dochodu. Za dzierżawę płacili plonami oraz własną pracą. Utrzymywanie ich w pełnej zależności odtacksmanaichiefagwarantowało, że stawią się do walki, gdy przyjdzie pora. Jednocześnie udział w walkach pod wodząchiefastanowił dla mieszkańców osady źródło dumy i chwały; przynależność do klanu była najważniejsza, a cały system funkcjonował w oparciu o zaufanie i lojalność wobec klanu. 

Sytuacja zaczęła się zmieniać od bitwy pod Culloden w 1746 roku, gdy jakobici, szkoccy powstańcy wspierani przez Francję, ponieśli klęskę w starciu z brytyjską armią królewską. Przyniosła ona pacyfikację Highlands: najbardziej niepokornymchiefomodebrano majątek, podjęto szereg kroków mających złamać militarną kulturę klanów i „ucywilizować” region: przywódcy klanów utracili władzę …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Więcej na ten temat możesz posłuchać we wtorek 18 września o godz. 14:00 na antenie www.chillizet.pl.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00