Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Portret

Alexandria Ocasio-Cortez, najmłodsza kongresmenka w historii USA

Totalnie wymiotłam w tym wyścigu – mówi Alexandria Ocasio-Cortez. – Nie wygrałam o włos, to była pełna dominacja. I zamierzam się tym chwalić. 29-latka właśnie została najmłodszą w historii kobietą wybraną do Kongresu.
Tomasz Pieńczak
POSŁUCHAJ

Tego lata rządy Donalda Trumpa zaczynają nabierać spójnego charakteru. Lekceważenie dla praw wyborczych, dla praw kobiet, dla ochrony środowiska i amerykańskich sojuszy zagranicznych staje się oficjalną polityką Stanów Zjednoczonych. Trump zrobi i powie wszystko, byle podkreślić swoją wyższość. Niedawno podczas trudnego spotkania G-7 w Quebecu rzucił ponoć dwa cukierki Starburst w stronę kanclerz Niemiec Angeli Merkel i powiedział: „Nie mów, że nigdy nic ode mnie nie dostajesz”. Merkel i inni zachodni przywódcy zdążyli się już dawno przyzwyczaić do pogardliwości prezydenta, który bardziej od nich lubi rozmaitych autokratów, toteż zdarzenie przeszło bez echa, stało się kolejnym akapitem w opowieści o epoce Trumpa.

Z powodu postępującej degrengolady można rozpaczać na wiele sposobów. Za skuteczną metodę uchodzi na przykład wielogodzinne oglądanie telewizji MSNBC. Są nawet rozmaite środki ucieczki. Drużyna New York Yankees gra w tym roku niesamowicie, drugi sezon serialuGlowjest bardzo dobry. Ale gdzie w międzyczasie oburzeni i załamani mają szukać iskry nadziei?

Alexandria Ocasio-Cortez ma dwadzieścia dziewięć lat. Urodziła się w Parkchester na Bronksie, obecnie mieszka tam w kawalerce. Parkchester powstał jako osiedle zaprojektowane przez Metropolitan Life Insurance Company. Przez wiele dekad panowała tam segregacja rasowa, dominowali Irlandczycy i Włosi, ale dziś większość stanowią Afroamerykanie, Latynosi i przybysze z Azji Południowej. Rodzice Ocasio-Cortez pochodzili z Portoryko. Ich wyrzeczenia zostały nagrodzone przez jej ciężką pracę, a teraz również przez jej historyczne zwycięstwo. W listopadzie Ocasio-Cortez niemal na pewno zostanie najmłodszą w historii kobietą wybraną do Kongresu. Zaledwie rok temu pracowała jako kelnerka we FlatsFix, knajpie z taco niedaleko Union Square. Dwudziestego szóstego czerwca odniosła niespodziewane zwycięstwo w prawyborach Demokratów w Czternastym Okręgu i z wysoką przewagą pokonała ubiegającego się o reelekcję Josepha Crowleya, najbardziej wpływowego polityka w hrabstwie Queens, czwartego pod względem znaczenia demokratę w Izbie Reprezentantów.

Zaledwie rok temu pracowała jako kelnerka w knajpie z taco niedaleko Union Square. Dwudziestego szóstego czerwca odniosła niespodziewane zwycięstwo w prawyborach Demokratów w Czternastym Okręgu i  pokonała najbardziej wpływowego polityka w hrabstwie Queens.

Jesienią w wyborach powszechnych kontrkandydatem Ocasio-Cortez będzie Anthony Pappas, wykładowca w Peter J. Tobin College of Business. Jak się zdaje, Pappas w kampanii skupia się głównie na kwestii obniżania podatków i na obsesyjnym roztrząsaniu prawnych konsekwencji swojego nieprzyjemnego rozwodu sprzed wielu lat. Mało prawdopodobne, by sprawy te przemówiły do elektoratu w Czternastym Okręgu, obejmującym fragmenty wschodniego Bronksu i północno-zachodniego Queens. Demokraci zgarniają tam prawie wszystkie głosy. (Crowley reprezentował też Partię Pracujących Rodzin i na mocy obowiązujących w Nowym Jorku dziwnych przepisów wyborczych będzie jej kandydatem również w listopadzie, ale według jego rzecznika „to absolutnie nic nie znaczy”; Crowley jako demokrata popiera Ocasio-Cortez i „totalnie stoi po jej stronie. To ona zostanie członkinią Kongresu”). Ocasio-Cortez ma niewymuszony sposób bycia. Jest też uprzejma, pracowita, bystra i opanowana. Kiedy ją zapytałem, czy Pappas ma szansę wygrać, uśmiechnęła się, ale nie połknęła przynęty.

 


mieszka tuż za rogiemod swojej ulubionej restauracji, Taqueria Tlaxcalli przy Starling Avenue. Umówiliśmy się tam na kolację w parny sobotni wieczór tuż po zwycięskich prawyborach. Tutejsze zagłębie handlowe jest jednym z najbardziej eklektycznych w dzielnicy: duży sklep z sari, restauracja Al-Aqsa, Bangla Bazaar, supermarket Chang Li, produkty halal, Iglesia Bautista Fundamental del Bronx, Crown Fried Chicken, Asian Driving School i Jerry’s Pizzeria.

Ocasio-Cortez ma niewymuszony sposób bycia. Jest też uprzejma, pracowita, bystra i opanowana.

Właściciel knajpki powitał Ocasio-Cortez jak lokalną sławę. Od razu otoczyli ją ludzie. Ocasio-Cortez chętnie się z nimi wita, ściska ich, obejmuje. Jeśli pojawiają się jakieś dzieciaki, kuca, żeby nie mówić do nich z góry. Wszyscy chcieli jej opowiedzieć, jak zareagowali na jej wygraną, mówili o swoim zaskoczeniu i radości. „Bardzo, bardzo dziękuję!” – odpowiadała kolejnym osobom. Tego rodzaju sytuacje powtarzały się wszędzie, gdziekolwiek poszła. W pizzerii przy Grand Central kelnerka niemal …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Artykuł ukazał się w wydaniu „The New Yorker” z 23 lipca 2018 roku. Copyright © 2018 by David Remnick. 7.11.2018 Artykuł został zaktualizowany po ogłoszeniu wyników wyborów do Kongresu, w których Alexandria Ocasio Cortez zdobyła mandat.  

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00