Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Reportaż

Droga polska

rysunekEwa Kielska
Jedzie pani Donia drogą wojewódzką do Kolska, jedzie Silska, jedzie Krysia Przybyłowa, jadą Stacewicze i Ela Miśkowa. A obok jedzie tir i wali ich do rowu.
POSŁUCHAJ

Dwa lata temu Gabriela Stacewicz omal nie zginęła. Gdy pielęgnowała krzew róży, samochód skosił płot. Wina poszła na Henryka Matysika, wójta gminy Kolsko, że przy drodze w Sławocinie za mało robi.

– Przecież dzwoniłem do Zarządu Dróg Wojewódzkich, słałem pisma, bywałem osobiście – broni się wójt Matysik.

Szkopuł w tym, że dla Zarządu Sławocin, mały i na uboczu, nie jest priorytetem, choć w płot Stacewiczów w ciągu czterech lat uderzyło już dziewięć samochodów, a u mieszkających tuż obok Bramborów – dziesięć. U Skrzypczaków też uderzyło. I u Walichtów, i u Pachołków. Na palcach jednej ręki można policzyć rodziny, u których nie uderzyło wcale.

A poza tym w Sławocinie jest miło, jak mówią jego mieszkańcy. Władysława Wyrwa, gospodyni domowa i radna gminy Kolsko, nie wyobraża sobie gdzie indziej życia, bo tu zapuściła korzenie, tu ma znajomych i dom pełen wspomnień.

 


radna wyrwa: – Pamiętasz, jak samochód uderzył w słup elektryczny?

Aniela Brambor, sklepowa: – Wszyscy uciekaliśmy, żeby nas prąd nie pozabijał.Irena Pachołek, gospodyni domowa, ma przed oczami oponę: – Odpadła od ciężarówki. Leciała przez płot Stacewiczów i dalej, przez kolejne podwórza… – Irena traumę przeżywa do dziś, choć już trzy lata minęły. W nocy nie może spać.

Zbigniew Stacewicz, emerytowany rolnik: – To było dwieście kilo! Ktoś przez oponę mógł zginąć!

 


gabriela wyjrzała przez okno. Nikogo nie było, a płot leżał. – Dopiero po wyjściu na dwór spostrzegłam, że samochód wpadł do ogrodu.

Wtedy, w 2016 roku, Stacewiczom udało się złapać sprawcę. Bramborom raz też się udało, bo kierowca wrócił po tablicę rejestracyjną.darowizna na rzecz fundacji pismoWiększość sprawców jednak uciekła. Niezłapani, nie odpowiedzieli za szkody, a stawianie nowego płotu kosztuje. Wiesław Brambor postawił. Nie minął nawet miesiąc, płot znów leżał.

Dlatego radna Wyrwa znów wyśle list, jeśli się odważy, do lubuskiego marszałka, do wojewody i do dyrektora Dróg Wojewódzkich.

– Niech o Sławocinie wreszcie sobie przypomną!

 


bo list z pytaniamio bezpieczeństwo i o ścieżkę rowerową, której w Sławocinie nie ma, wysłała do dyrektora 10 marca (priorytetem). Tak uradzili mieszkańcy w lutym 2018 roku. Radna Wyrwa zebrała podpisy.

– Odpowiedzi nie dostałam do dziś – pożaliła się w kwietniu Aldonie Jankowiak, sąsiadce z naprzeciwka, której w płot samochody uderzyły już cztery razy. I pani Donia aż się rozpłakała. Pracowała kiedyś w Odrze (fabryka nici w Nowej Soli), a jej mąż Marian w Dozamecie (zakłady metalurgiczne, praca podwyższonego ryzyka). – Fabryki pękły w latach 90. i my wtedy też jakby pękli. – Pani Doni chodzi nie tylko o życie, ale też o marzenia. Jankowiakowie marzyli, że uda im się wyjechać, że kupią gdzieś w mieście mieszkanie, a tu krach. Poszli na pomostówki (groszowe emerytury) i zostali w Sławocinie. Najstarsza córka zdała akurat maturę. Chciała iść na studia. Jankowiakowie wzięli więc kredyt. Kupili świnie. Hodowali też kaczki i nutrie. Po trawę dla królików Marian jeździł rowerem kilka wiosek dalej.

– To wy samochodu nie macie? – pytali niektórzy. I pytają do dziś. Bo Jankowiakowie woleli wykształcić córki, wszystkie trzy, więc nie mają. Są pod siedemdziesiątkę. On dostał niedawno udaru. Ona choruje na ręce. Wszędzie muszą jeździć rowerem, bo nie ma autobusów. Dlatego pani Donia nie zagłosuje w najbliższych wyborach, choć zawsze głosowała. Zresztą nie tylko ona. Na przykład pani Silska też nie …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00