Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Reportaż

Jedz, na zdrowie

Tomek Majewski
Są matki i ojcowie, którzy zamiast karmić, muszą odmawiać swoim dzieciom jedzenia. Nawet, kiedy te wyją z głodu.
POSŁUCHAJ

Nasz syn jest jak łowne zwierzę. Czasem wystarczy się odwrócić, i już, jedzenia nie ma. Karol pamięta o każdym kawałku pizzy i czekolady, jaki kiedykolwiek pojawił się w domu. Kuchnię zamykamy na zamek cyfrowy, żeby nie mógł wejść.

Agnieszka i Sławomir Biali nie lubią tego zdjęcia. Widać na nim bardzo grubego chłopca. To ich syn, Karol, który w wieku pięciu lat ważył pięćdziesiąt pięć kilogramów. Chłopiec urodził się w czerwcu 2000 roku przez cesarkę: wiotki, chudy, słaby, z wnętrostwem, w zamartwicy, z licznymi wylewami. Ciągle chorował, ale wszystko, co się z nim działo, lekarze kładli na karb urazów okołoporodowych. Liczne badania niczego nie wykazywały. Kiedy Karol skończył rok, zaczął dziwnie tyć. Jakby był napompowany. Lekarze znów szukali – może to cukrzyca, a może tarczyca?

Kiedy chłopiec miał dwa lata, przypadkowo zdiagnozowała go lekarka, która właśnie przechodziła szpitalnym korytarzem. Uważnie przyjrzała się dziecku, porozmawiała z Agnieszką o przebiegu ciąży i porodu.

– Jak zobaczyłam tego rozlazłego wróbelka, od razu wiedziałam, że to praderek – powiedziała doktor.

– Zespół Pradera-Williego (PWS) to choroba genetyczna – tłumaczy profesor Robert Śmigiel, genetyk i pediatra. – Charakteryzuje ją znacznie obniżone napięcie mięśniowe, problemy ze ssaniem i przyborem masy ciała. Od wczesnego dzieciństwa narasta problem z nadmiernym apetytem, który często prowadzi do śmiertelnej otyłości.

Przez całe życie nie poczują ani chwili wytchnienia od niedosytu.

Wraz z wiekiem pojawiają się też inne zaburzenia, między innymi ataki agresji, przesadny upór, zachowania manipulacyjne i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. U osób z zespołem Pradera-Williego opóźniony jest również rozwój psychoruchowy, językowy i intelektualny .

Dzieci dotknięte PWS rodzą się najczęściej jasnowłose, blade, z jasnymi oczami oraz małymi dłońmi i stopami. Cierpią na wiele schorzeń: skoliozę, niskorosłość, upośledzenie umysłowe. Kiedy zaczynają się samodzielnie poruszać, trzeba przed nimi chować wszystko, co nadaje się do jedzenia: nieustannie czują wilczy głód, którego nie sposób zaspokoić.

Przez całe życie nie poczują ani chwili wytchnienia od niedosytu.

– Tak naprawdę nie wiemy, co czuje nasz syn, bo Karol nie mówi. Ale czy głód można opisać słowami? Co to tak naprawdę znaczy: nigdy w życiu nie zaznać uczucia sytości? – Agnieszka wciąż zadaje sobie te same pytania i nie znajduje odpowiedzi. – Czy to w ogóle można sobie wyobrazić?

Chłopca nie wolno spuszczać z oka. Zje wszystko, co znajdzie. Obierki od warzyw z kubła na śmieci, całą paczkę gum do żucia ukradzioną z torebki siostry. Ostatnio pełne opakowanie żelków znalezionych w pokoju kuzyna.

Agnieszka z powodu choroby Karola nie pracuje zawodowo. Pierwszych siedem lat jego życia spędziła w szpitalach. W grubej teczce trzyma wypisy, w sumie czterdzieści dziewięć. Karol ciągle miał zapalenie płuc, oskrzeli, migdałów. Przeszedł kilka poważnych operacji. Biali byli przez ten czas dwa razy na wczasach. Raz nad Bałtykiem, drugi raz nad Jeziorem Sławskim. Wynajęli ogrodzony dom na końcu wsi, na odludziu. Woleli unikać natrętnych spojrzeń. Na plaży ludzie patrzyli na Karola jak na ciekawostkę przyrodniczą. Nie ukrywali zaciekawienia wielką blizną na plecach chłopca.

Dzieci z PWS często celowo się okaleczają. Potrzebują dopaminy, którą mózg dostarcza po urazie lub skaleczeniu, by złagodzić ból; poza tym mają podwyższony próg jego doznawania. Rana małego Karola nie goiła się, bo ciągle, przez rok, ją sobie otwierał.

Dzisiaj ma po tamtym bliznę na pół pleców. Teraz wyrywa sobie paznokcie u nóg, nie można go upilnować. Agnieszka poznaje, że zrobił to ponownie, kiedy rano od razu po przebudzeniu wkłada skarpetki.

Każdy …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00