Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Reportaż

Próbowali wymordować jej lud, mają w Szwecji zwolenników

Państwo Islamskie sprzedało ją jako niewolnicę za dwieście dolarów. Terroryści, którzy próbowali wymordować jej lud, mają w Szwecji swoich zwolenników.
rysunek Małgorzata Łukasiewicz-Tyczyńska

W czasie gdy była więziona przez ISIS, zobaczyła, jak niemowlę i karmiąca je piersią matka zostały potraktowane w sposób tak potworny, że nie da się tego zapomnieć. Dziś trzydziestoletnia jezydka [jezydzi to wyznawcy synkretycznej religii łączącej elementy islamu, chrześcijaństwa i dawnych perskich wierzeń – przyp. tłum.] Jamila mieszka w niedużym szwedzkim mieście i stara się zrozumieć coś, czego pojąć się nie da: terroryści, którzy próbowali wymordować jej lud, mają w Szwecji swoich zwolenników.

– Nie sądziłam, że będę musiała bać się także tutaj, w tym kraju.

Z informacji, do których dotarł „Dagens Nyheter”, wynika, że pochodzący ze Szwecji bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego brali udział w handlu niewolnikami.

 


jamila opowiada, że po trzecim gwałcie zemdlała. Wcześniej próbowały uciec, ona i trzy inne jezydki. Kobiety chciały się przedostać przez mur, który otaczał dom w irackim Mosulu, gdzie więzili je terroryści z Państwa Islamskiego. Śpiący strażnik nagle się obudził. Kiedy zobaczył kobiety usiłujące pokonać ogrodzenie, wezwał posiłki. 

Jamila i pozostałe kobiety zostały otoczone, schwytane i pobite. Umieszczono je w osobnych pokojach wielkiej willi. 

– Do mojego weszło dziesięciu mężczyzn z Państwa Islamskiego. Zrobili ze mną, co chcieli. Wielokrotnie zgwałcili. Straciłam bardzo dużo krwi. 

Jamila obudziła się w prowizorycznej salce szpitalnej. Już od trzech miesięcy była wtedy niewolnicą. Ze szpitalnego łóżka sprzedano ją mężczyźnie z Mosulu, który miał żonę i sześcioro dzieci. 

– Znam arabski, więc wiem, ile za mnie zapłacili. Zostałam sprzedana za dwieście dolarów amerykańskich. Podczas transakcji w pomieszczeniu znajdował się mój lekarz. Pieniądze dostał emir – dopowiada Jamila, mając na myśli przywódcę zgrupowania Państwa Islamskiego, które ją więziło.

Jamila musi sobie zrobić  krótką przerwę. Zaczyna płakać, cała się trzęsie, skulona na kanapie w swoim szwedzkim mieszkaniu. Przez okno wpada do salonu przedpołudniowe słońce. Telewizor jest włączony, ale dźwięk wyciszono. Na ekranie miga reklama meczu Champions League, który będzie można zobaczyć wieczorem. Zza okna dochodzą odgłosy ruchu ulicznego, jakieś rozmowy i śmiech. 

Jamila mieszka w szwedzkim mieście i stara się zrozumieć coś, czego pojąć się nie da: terroryści, którzy próbowali wymordować jej lud, mają w Szwecji swoich zwolenników.

Zazwyczaj o tej porze Jamila uczy się szwedzkiego na kursach SFI [svenska för invandrare, czyli szwedzki dla imigrantów – przyp. red.]. Dziś została jednak w domu, żeby opowiedzieć o koszmarze, który zaczął się, gdy terroryści z Państwa Islamskiego w sierpniu 2014 roku zaatakowali prowincję Sindżar na północy Iraku, gdzie mieszkali jezydzi, chrześcijańscy Asyryjczycy i inne prześladowane mniejszości. Pośród wielu innych miejscowości terroryści z ISIS uderzyli też w Borek, jezydzką wieś, w której mieszkała Jamila z rodzeństwem i rodzicami. 

Jamila chce opowiedzieć mi o tym, jak jej ojciec i brat zostali oddzieleni od rodziny, zmuszeni do przejścia na islam, a potem straceni. I o czasie po ataku ISIS, kiedy przez pół roku była przetrzymywana jako niewolnica terrorystów z Państwa Islamskiego. 

A także o ucieczce do Szwecji trzy lata temu i o tym, że życie w tym kraju, który miał przynieść ratunek od prześladowań, nie okazało się tak bezpieczne, jak marzyli Jamila i jej mąż Heydar. Nawet tu, w tym niedużym miasteczku, spotkali zwolenników Państwa Islamskiego. Strach i poczucie bezbronności spowodowały, że Jamila i Heydar nie mają odwagi pojawić się w prasie pod swoimi prawdziwymi imionami. 

– Często się tu boję. Na moim kursie szwedzkiego widzę, że część uczestników nienawidzi nas, jezydów – kontynuuje.

Mąż Jamili, Heydar, kiwa potakująco głową. Opowiada, że niedawno spotkał człowieka z Syrii, który otwarcie bronił ISIS. Było to w restauracji, w małej miejscowości niedaleko stąd. 

– Twierdził, że Państwo Islamskie nie dopuściło się niczego złego. A kiedy dowiedział się, że jestem jezydem, powiedział: „Gdyby ISIS cię dorwało, to by cię zabili”.

Mężczyzna w restauracji miał rację. Terroryści z ISIS prawdopodobnie zabiliby Heydara, gdyby latem 2014 roku nie zdołał uciec. To właśnie …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Tekst jest przedrukiem artykułu, który ukazał się 23 marca tego roku w szwedzkim dzienniku „Dagens Nyheter”. Dziś wypowiadają się o nim najważniejsi szwedzcy politycy.
Reportaż ukazał się w majowym numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" (05/2019) pod tytułem Ludobójstwo jezydów.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00