Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Reportaż

Śpij spokojnie, latarnia działa

rysunekEwelina Karpowiak
Czynnych latarń na polskim wybrzeżu jest piętnaście. Kobiet, które kiedykolwiek pracowały na etacie latarnika – dziewięć. Weronika Łozicka – najdłużej. 
POSŁUCHAJ

Do pracy jedzie na koniec świata, to cztery kilometry od jej domu. W sezonie na rowerze, przez piach, między sosnami. Z ciszą po lewej i szumem wiatru po prawej. Kiedy zobaczy ładny kamień, od razu zabiera. Może dlatego, że tak mało ich tu jest. W zimie zawsze ktoś podwiezie autem. 

Na służbę jedzie do Stilo, ale do domu wraca już z Osetnika. Znaki drogowe nie kłamią. Na tym przy wjeździe ktoś zasłonił nazwę „Osetnik” naklejką z napisem „Stilo. Koniec świata”.

– Oni sami nie wiedzą, co tu jest, a ja każdemu tłumaczę: wioska się nazywa Osetnik, pewnie od ostów, które tu kiedyś rosły, a Stilo to tylko latarnia.

Weronika Łozicka ma długie kasztanowe włosy, sześćdziesiąt pięć lat, i nigdy nie chciała być latarniczką. – A w życiu! Zapomnij, nie będę tam sama siedzieć! – mówiła, gdy niedługo po ślubie w głowie jej męża po raz pierwszy zaświtał ten czarci pomysł. Dziś już nie pamięta, kiedy uzależniła się od wydm i zapachu sosen.

Łoziccy są latarnikami od siedemdziesięciu lat. Od sześciu lat pracuje już trzecie pokolenie, a czwarte się do tego przygotowuje. Ale Damian, czterdziestopięcioletni syn Weroniki, nie chce, żeby jego dzieci przyszły tu od razu po skończeniu szkoły. Wie, że najpierw trzeba się wyszaleć, poznać świat. Na latarnię można przyjść najwcześniej po trzydziestce, tak jak on. Żeby nie zdziczeć za wcześnie.

 


od razu po przejściuprzez bramę skręcały w prawo. Tylko kobiety. Że panowie na lewo, a panie na prawo? Nigdy tego nie rozumiał. Niebieski toi toi był wprawdzie w zasięgu wzroku, ale nie wzbudzał ich zaufania. Wolały zabytkowy wychodek. To nic, że drzwi zawalone kamieniami. Odsunie się.

– Może muzyczkę pani sobie jeszcze życzy?

– A jak pan to zrobi? – pytały jedna z drugą całkiem na serio.

– Radio głośniej puszczę i wystawię przez okno. – Romuald nie przepuszczał żadnej turystce, która postanowiła załatwić się w stojącej obok latarni nieczynnej stuletniej toalecie.

Łozicka męża wspomina w co drugim zdaniu. Nie byłoby Wery-latarnicy, gdyby nie on, Romuald, zwany też Romanem. Znali się od małego, ale w szkole w Sasinie nie zwracali na siebie uwagi. Ona ponoć najgrzeczniejsza z całej klasy. Tak jej później mówił. Po podstawówce każde poszło w swoją stronę. Weronika skończyła szkołę medyczną w Gdańsku, później dostała pracę w Lęborku jako opiekunka w Domu Dziecka. Romka, budowlańca, spotkała ponownie, kiedy oboje mieli po dwadzieścia lat i wybrali się na zabawę do położonej nieopodal Sasina Ulinii. 

– Dwunasta godzina, panie proszą panów, takie były tanga wtedy. Orkiestra mnie zmusiła, żeby z nim zatańczyć: „Ta pani w długich włosach i ten pan pod ścianą siedzą i nie tańczą”, powiedział jeden z muzyków. Spojrzałam na Romka i myślę: „on przecież z mojej klasy”. Jak zatańczyliśmy, tak żeśmy przetańczyli razem czterdzieści lat. Po zabawie odprowadził mnie do domu. Padał deszcz, parasolkę mu pożyczyłam. Nazajutrz miał ją oddać, kiedy będę jechała autobusem do pracy. Wsiadł ze mną, chciał do stoczni gdańskiej, ale tam nie dojechał. Zostaliśmy razem w Lęborku. Poszliśmy jeszcze na dancing, no i stało się. Nie minął rok, jak wzięliśmy ślub. Nie to, że musieliśmy, strzała Amora po prostu.

Na latarnię można przyjść najwcześniej po trzydziestce, tak jak on. Żeby nie zdziczeć za wcześnie.

Romuald uwielbiał sztormy. Może dlatego oświadczył się Weronice w zimną, listopadową noc, na moście w Lęborku. Było prawie romantycznie, grad rytmicznie stukał o balustradę. 

– Zostawił mnie na tym moście, mówi: „Poczekaj chwilę, muszę wstąpić do Cepelii”. Bo wtedy tam pierścionki były. Nawet mu nie przyszło do głowy, żeby mi się oświadczyć na latarni. Po ślubie wspomniał tylko raz, że może bym kiedyś z nim pracowała. Bo ojciec latarnik, on pewnie to po nim przejmie, to może i ja?

Siedemnaście lat i …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00