Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Jak naprawić internet?

Przekłuj swoją bańkę

Dziś na to, jacy jesteśmy, najbardziej wpływa internet zdominowany przez media społecznościowe. Intensywne korzystanie z nich prowadzi do zamknięcia się w ciasnym świecie bezpiecznych idei.
rysunki Ewelina Karpowiak
POSŁUCHAJ

Każdej minuty na YouTubie przybywa ponad pięćset godzin materiałów wideo. Aby zapoznać się tylko z tą dawką treści, trzeba trzech tygodni – pod warunkiem rezygnacji ze snu i innych codziennych czynności. W ośmiogodzinnym trybie pracy zajęłoby to już trzy miesiące. Również w ciągu minuty około pół miliona postów trafia na Twitter, najpopularniejszy serwis mikroblogowy, zaś prawie siedemdziesiąt tysięcy zdjęć pojawia się na Instagramie. Dodajmy do tego zdobywające coraz większą popularność podcasty, a otrzymamy nieustający strumień informacji dostępnych w każdej chwili na wyciągnięcie ręki. 

Oszołomieni tą obfitością możemy pospiesznie wnioskować, że mamy do czynienia ze zjawiskiem bez precedensu. Już jednak w latach 60. ubiegłego wieku Marshall McLuhan, klasyk teorii komunikacji, dostrzegał analogiczne procesy w znanym sobie świecie. WKulturze bez pisma pisał: 

Cała planeta jest jednością pod względem wzajemnej międzyświadomości, która przewyższa swą gwałtownością dawny przepływ informacji w małym mieście – powiedzmy w elżbietańskim Londynie zamieszkałym przez osiemdziesiąt czy dziewięćdziesiąt tysięcy ludzi. Co dzieje się ze współczesnymi społeczeństwami, które doznają tak intymnych kontaktów poprzez prasę, reportaże, kroniki filmowe i odrzutowce? Co dzieje się, gdy neolityczny Eskimos jest zmuszany do przyswojenia sobie kształtu czasu i przestrzeni człowieka technicznego? Cóż dzieje się z naszymi umysłami, gdy poznajemy różnorodność ludzkich kultur, które zaistniały w niezliczonych okolicznościach – historycznych i geograficznych?

[tłum. Ewa Różalska i Jacek M. Stokłosa]

Obecnie nowe informacje pojawiają się znacznie szybciej niż w czasach McLuhana, ale nadal nie znaleźliśmy skutecznego sposobu na poradzenie sobie z ich nadmiarem. Stałe konsumowanie treści, nieustanne przeskakiwanie między kontekstami, podążanie za kolejnymi linkami, hasztagami, doniesieniami i aktualizacjami – a więc nasze codzienne praktyki korzystania z nowych technologii – sprawiają, że …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00