Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Strategie przetrwania

Cohousing. Wspólnota na starość

ilustracja Karolina Mazurkiewicz
Dziecko nie poda ci szklanki wody na starość, zrobi to znajomy z cohousingu – tłumaczy Marta Trakul-Masłowska, założycielka Fundacji Na Miejscu w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską z cyklu „Strategie przetrwania”.

Pamiętam, jak na studiach fantazjowałam z koleżankami, że na starość nie będziemy się przejmować rodzinami, tylko zamieszkamy razem w kobiecej komunie. Twoja Fundacja Na Miejscu zajmuje się wprowadzaniem do Polski koncepcji formy mieszkania, która nazywa sięcohousingsenioralny i brzmi jak coś, co z tą komuną może mieć wiele wspólnego. Czym jestcohousing?

W prostym tłumaczeniu to współmieszkanie. Ale nie chodzi o wynajmowanie z kimś mieszkania, tylko o zdecydowanie rozleglejszą i większą ideę. Niektórzy – na przykład Charles Durrett, architekt i twórca licznychcohousingóww Stanach Zjednoczonych – mówią, że za tym pojęciem stoi powrót do idei małej wioski, w której wszyscy się znają i wspierają, bo właśnie o to w tym koncepcie chodzi, o życie we wspólnocie. Dziś idea wspólnotowości, bycia razem funkcjonuje raczej w teorii niż w praktyce, acohousingzakłada powrót do takiej formy mieszkania z innymi ludźmi, która jest bardzo naturalna. W tym kontekście mówi się o wiosce, o tym, że chcemy mieszkać z ludźmi, z którymi coś nas łączy, o których możemy powiedzieć, że to nasze plemię. Trudno o lepsze słowo.

A gdybyśmy spróbowały zastąpić je czymś bardziej swojskim?

Takim słowem może być dobre sąsiedztwo, własna wyspa. Taka „komuna” już nie, bo w Polsce kojarzy się negatywnie. Gdy mówię o ideicohousingu, widzę, że słuchacze trochę się boją, i pytają, czy to na pewno nie jest taka komuna, w której wszystko musi być wspólne. Wtedy podkreślam, że istota takiego mieszkania jest oparta na wspólnocie, byciu razem, ale przy zachowaniu prywatności, że sposób, w jaki funkcjonujesz, zależy od ciebie i od zasad, jakie wspólnie ustalicie. 

Marta Trakul-Masłowska z Fundacji Na Miejscu.
MartaTrakul-Masłowska*

Zdjęcie: Aga Ścisłowska

Zajmujesz sięcohousingiemna drugą połowę życia.

Znam przykładycohousingówrodzinnych, które funkcjonują od lat 70. na przykład w Danii. Tam takie wspólnoty zakładały młode mamy, bo łatwiej im było wspólnie wychowywać dzieci. Natomiastcohousingsenioralny jest propozycją skierowaną do osób po 50. roku życia, które już odchowały dzieci lub ich nie miały, jako alternatywa dla mieszkania samemu albo w domu seniora. Po przykładach w Szwecji, Danii, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii widzę, że potrzeba mieszkania na starość nie z rodziną, ale z rówieśnikami na własnych zasadach jest bardzo silna.

Czemu zajmujesz się projektami na drugą połowę życia? 

Interesuje mnie starzenie się i lubię starych …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00