Wersja audio
„Najwięcej programistek odchodzi z zawodu już w przedszkolu” – mówi w Tedx Talks Bój się i rób, bo jedyną stałą rzeczą jest zmiana Adrianna Klimczak, która od 2021 roku prowadzi Fundację IT Girls wraz ze swoją siostrą Wiolettą.
Obie są z wykształcenia programistkami i ukończyły informatykę na Politechnice Warszawskiej. Opowiadają, że już podczas studiów zdarzało im się usłyszeć, że nie jest to odpowiedni kierunek dla kobiet. Na co dzień nie rozmawiały ze sobą o tych sytuacjach, aż w pandemii – znudzone układaniem puzzli i graniem w planszówki – wróciły do doświadczeń i historii usłyszanych od znajomych.
Szukały też badań na ten temat.
– Dotarłyśmy do informacji, że dziewczynki zaczynają wątpić w swoje możliwości już w wieku sześciu lat. Poczułyśmy, że chcemy dołożyć swoją cegiełkę do zmiany i wesprzeć dzieci i młodzież w walce z przyswajanymi od wczesnych lat stereotypami – opowiada Ada.
Aby uporać się z podziałem zawodów na męskie i żeńskie, fundacja sióstr Klimczak zajmuje się organizacją warsztatów technologicznych w przedszkolach i pisaniem nowych, uwspółcześnionych wersji klasycznych bajek. Kopciuszek programuje maszynę, która zastąpi ją w powierzonym przez macochę zadaniu oddzielenia ziaren maku od popiołu, a Małgosia, razem z Jasiem uwięziona przez Babę Jagę, tworzy na laptopie kod, który pozwala rodzeństwu wydostać się z potrzasku. Jak mówi Adrianna Klimczak, zależy im na tym, żeby dzięki tym bajkom w przyszłości nikogo nie dziwiło, że chłopaki mogą płakać, a dziewczyny programować.
Fundacja IT Girls jest jedną z wielu inicjatyw zajmujących się aktywizacją kobiet w obszarze nowych technologii, których wysyp nastąpił w Polsce w ostatnich latach. Realizują je zarówno oddolne społeczności, takie jak powstała w 2009 roku Women in Technology Poland (od 2019 roku zarejestrowane stowarzyszenie), działająca w latach 2011–2023 Geek Girls Carrots czy girls.js (powstała w 2016 roku), Fundacja Mamo Pracuj – od 2016 roku prowadząca program Mamo Pracuj w IT czy Girls Code Fun (działająca od 2014 roku), ale też instytucje administracji państwowej, jak Centralny Ośrodek Informatyki, który w 2023 roku zrealizował projekt Nowa Ty w IT. Profesjonalizm nie ma płci.
W jaki sposób zmieniają one rzeczywistość branży IT? Czy dzięki inicjatywom edukacyjnym rzeczywiście przybywa studentek na kierunkach związanych z nowymi technologiami, a dziewczynki bardziej interesują się zawodami związanymi z komputerami? Jako kobieta pracująca w …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 9,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Fundację Pismo, wydawcę magazynu „Pismo”, wspiera Orange.
Esej ukazał się się w czerwcowym numerze „Pisma” (06/2024) pod tytułem Kodowanie nierówności.