Siódmego marca otworzyłam rano Facebooka. Znajomy dziennikarz udostępnił na swoim profilu zdjęcie, na którym uśmiechnięta posłanka PiS Bernadetta Krynicka pozuje ze strzelbą i tarczą strzelniczą z grafiką symbolizującą osoby z niepełnosprawnością. Wcześniej krytycznie wypowiadała się o protestujących w Sejmie rodzicach takich osób. Wrzuciłam fotografię do wyszukiwarki obrazem, która wyświetliła to samo zdjęcie, ale z postacią człowieka zamiast wózka inwalidzkiego na tarczy strzelniczej. Mogłam sprawdzać dalej. Wrzucić zdjęcie do innych wyszukiwarek obrazów, na przykład Yandex, Bing czy TinEye. Na stronie Konkret24.tvn24.pl już przeczytałam, że to fake news . Wiem, gdzie i jak szukać. Tylko wiarygodność dziennikarza, który się nabrał, zmalała do zera.
Tego samego dnia „Gazeta Wyborcza” w dodatku „Wysokie Obcasy” opublikowała osobisty wywiad Magdaleny Środy z Weroniką Rosati o przemocy domowej, podwójnych standardach dotyczących postrzegania kobiet i mężczyzn w kontekście odpowiedzialności rodzicielskiej oraz o victim blaming , czyli obciążaniu odpowiedzialnością za przemoc samych ofiar. …
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Wykup dostęp online
Małgorzata Majewska –(ur. 1975), doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ, autorka książki Prywatność a media, pracuje nad habilitacją poświęconą fake newsom.