Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Esej

Media. Strażnik nowej mitologii równości

Kiedy już nie wiadomo, w co wierzyć i komu ufać, potrzebujemy nowych narzędzi krytycznego myślenia.
rysunki Małgorzata Łukasiewicz-Tyczyńska
POSŁUCHAJ

Siódmego marca otworzyłam rano Facebooka. Znajomy dziennikarz udostępnił na swoim profilu zdjęcie, na którym uśmiechnięta posłanka PiS Bernadetta Krynicka pozuje ze strzelbą i tarczą strzelniczą z grafiką symbolizującą osoby z niepełnosprawnością. Wcześniej krytycznie wypowiadała się o protestujących w Sejmie rodzicach takich osób. Wrzuciłam fotografię do wyszukiwarki obrazem, która wyświetliła to samo zdjęcie, ale z postacią człowieka zamiast wózka inwalidzkiego na tarczy strzelniczej. Mogłam sprawdzać dalej. Wrzucić zdjęcie do innych wyszukiwarek obrazów, na przykład Yandex, Bing czy TinEye. Na stronieKonkret24.tvn24.pljuż przeczytałam, że tofake news. Wiem, gdzie i jak szukać. Tylko wiarygodność dziennikarza, który się nabrał, zmalała do zera. 

Tego samego dnia „Gazeta Wyborcza” w dodatku „Wysokie Obcasy” opublikowała osobisty wywiad Magdaleny Środy z Weroniką Rosati o przemocy domowej, podwójnych standardach dotyczących postrzegania kobiet i mężczyzn w kontekście odpowiedzialności rodzicielskiej oraz ovictim blaming, czyli obciążaniu odpowiedzialnością za przemoc samych ofiar. Następnego dnia „Wyborcza” opublikowała komentarz zatytułowany znamiennie:Miotła kobiecej solidarności. Internautki gratulują Weronice Rosati odwagi. Jego autorka Natalia Waloch przyznaje: 

Przed publikacją tego wywiadu w „Wysokich Obcasach” gryzłam paznokcie. Znam dobrze internetowy hejt i drżałam, co może spotkać Rosati za to, że zdecydowała się powiedzieć o tym, co większość kobiet znosi – niekiedy latami – w milczeniu. (…) Kiedy zaczęły się pojawiać komentarze, nie wierzyłam własnym oczom. Znakomita większość jest pozytywna i wspierająca. Kobiety dziesiątkami piszą, że gratulują odwagi koniecznej do przerwania milczenia. Niektóre dzielą się własnymi, dramatycznymi doświadczeniami przemocy domowej, wspominają, jak znikąd nie miały pomocy, jak do dziś są przez środowisko odrzucane, bo odeszły od na pozór miłych i kulturalnych mężczyzn, którzy dom zmieniali w piekło. 

Czuję się bezpieczna: jako pracownica, jako kobieta, jako matka. Wiem, gdzie szukać norm i moich praw.

Sama w tym czasie przygotowuję dlaDzień Dobry TVNmateriał o tym, czym jest przemoc werbalna, polegająca na wmawianiu ofierze, że …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00