Ucieszyłem się zrazu na ten pokój w starym, klasycystycznym pałacu, nie żebym przepadał za salonami i komnatami, ale dlatego, że okazały ten zabytek został wreszcie odnowiony. Bywając tam prawie corocznie, patrzyłem zasmucony, jak wspaniała budowla o harmonijnych liniach i rytmach niwelujących jej masę i unoszących ją ponad przyziemie popadała w ruinę. Grube jej i stare, siedemnastowieczne chyba mury mogły przetrzymać jeszcze stulecie, tynki jednak się osuwały, pilastry kruszały, gzymsy odpadały, a całą elewację pokrywał szarobrunatny liszaj straszący fioletowymi zajadami.
Znam go dobrze, gdyż w pobliskim, prawie moim rodzinnym mieście poraził on całą dzielnicę wystawnych kamienic, dawniej nazywaną mieszczańską i przed stuleciem będącą architektoniczną perłą regionu. Nie znaleziono dotąd na tę chorobę żadnego lekarstwa, bo nie ma komu tych kamienic ani oddać, ani sprzedać, a ze środków lokatorskich czy też komunalnych nie daje się ich odnowić. Ilekroć tamtędy przechodzę, a czynię to zawsze po przyjeździe, tylekroć te secesyjne i eklektyczne fasady, oznakowane jako zabytkowe, kłują mnie w oczy i serce …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Andrzej Mencwel –(ur. 1940), profesor nauk humanistycznych, historyk literatury i kultury polskiej, krytyk, eseista, publicysta. Wydał m.in. Etos lewicy. Esej o narodzinach kulturalizmu polskiego, Wyobraźnia antropologiczna. Próby i studia, Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX. Jesienią 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego najnowsza książka pt. Toast na progu.