Kiedy wczesnym latem 2017 roku Piotr Nesterowicz po raz pierwszy opowiedział mi o koncepcji nowego miesięcznika – wtedy jeszcze bez tytułu – miejsce, jakie w nim przewidział dla dużych, pogłębionych materiałów reporterskich, było dla mnie jednym z ważniejszych argumentów na rzecz dołączenia do zespołu redakcyjnego. Od samego początku takie właśnie teksty publikujemy. Wbrew stawiającej na szybkie tempo (a w parze z nim na sprzedaż reklam) logice clickbaitów, która zdominowała współczesne media, i w zgodzie z tym, w co wciąż wierzymy: że jakość zawsze się obroni. Dziś, czterdzieści pięć numerów „Pisma. Magazynu opinii” później, nadal się tej zasady trzymamy.
Chcąc się rozwijać, każdego roku przygotowujemy kolejne propozycje urozmaicenia naszych treści i formatów. Jedną z nich jest debiutujący we wrześniu reportaż at large – Soczewka Pisma. To poszerzony materiał non fiction, nad którego przygotowaniem autorka bądź autor za każdym razem pracują wsparci wytężoną pracą redakcyjną (weryfikacją faktów, analizą danych, opracowaniem graficznym). W wydaniu cyfrowym stworzyliśmy dla niego nową, mamy nadzieję atrakcyjną, formę prezentacji. Autorzy Soczewek pracują nad nimi kilka miesięcy, my zaś postaraliśmy się, by ta praca mogła się odbywać w komfortowych warunkach, również finansowych. Napisanie tak wyczerpującego temat materiału dziennikarskiego wymaga czasu i uwagi, a te warunki nie mogą z kolei zostać spełnione, jeśli autorka czy autor zmuszeni są dzielić je między kilka aktywności zawodowych.
Pierwszy z soczewkowych materiałów – Pięćset dni zarazy – przygotował dla nas reporter Mirosław Wlekły, autor wielu książek, tekstów publikowanych również na naszych łamach, a także pierwszego sezonu Śledztwa Pisma (do tej pory wysłuchano go już osiemset tysięcy razy). Przyjął naszą propozycję i podjął się próby podsumowania doświadczenia pandemii w Polsce. Nie było to łatwe zadanie, nie tylko ze względu na jego dynamikę. To jedno z najważniejszych wydarzeń współczesności wymyka się wyczerpującemu opisowi również dlatego, że jest tak złożone i współbrzmiące z innymi, równolegle rozgrywającymi się problemami rzeczywistości, które pandemia nierzadko wzmaga, a czasami odsuwa na dalszy plan. Mirosław Wlekły podjął się próby jego uchwycenia, by pomóc nam lepiej zrozumieć, gdzie znajdujemy się dzisiaj, u progu kolejnej fali zachorowań. Co tak naprawdę się wydarzyło? Czy instytucje odpowiedzialne za nasze zdrowie są przygotowane na kolejne tego typu sytuacje? Czego dowiedzieliśmy się i nauczyliśmy przez te kilkanaście miesięcy? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Soczewka Pisma.
Kolejna analiza, podejmująca złożony, ważny dla Polski i jej przyszłości temat, pojawi się w numerze listopadowym. Następne, dotyczące uniwersalnych problemów – już na początku 2022 roku. Gorąco wierzę w to, że właśnie dla takich materiałów istnieje „Pismo”: po to, żebyśmy analizując rzeczywistość, mogli pomóc Państwu lepiej ją zrozumieć. Jeśli podzielają Państwo tę potrzebę, wspierajcie dalej nasze działania, kupując prenumeratę czy przekazując darowizny. Będą Państwo w ten sposób współtworzyć dziennikarstwo z misją, które będzie istniało dopóty, dopóki jego odbiorcom i odbiorczyniom będzie zależało na tym, by wiedzieć nie tylko „kto?” i „co?”, ale również „dlaczego?” i „co mogę w tej sprawie zrobić?”. Róbmy to nadal wspólnie.
rysunek Sonia Dubas