Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rozmowa

Agnieszka Kościańska: młodzi chcą odpowiedzialnego seksu

Podstawą naszej tożsamości narodowej jest koncepcja rodziny, więc tutaj, w przygotowaniu do życia seksualnego, koncentruje się spór polityczny. Od pozornie błahych kwestii – co nastolatek zrobi z dziewczyną za szkołą – natychmiast przechodzimy do tego, jak wyobrażamy sobie państwo, naród i zakres wolności obywatelskich.
zdjęcia ZUZA GOLIŃSKA
POSŁUCHAJ

Jak się pracuje w Oksfordzie?

Na razie wyłącznie zdalnie. Od kiedy tu przyjechałam, jeszcze ani razu nie byłam na uniwersytecie. Miałam rozpocząć zajęcia, wyznaczono mi nawet salę i wtedy zaatakował wariant brytyjski. Wszystko przeniosło się online, moje zajęcia z seksualności w Europie Środkowej też.

A skąd u pani to zainteresowanie seksem?

Zaczęło się od nowego ruchu religijnego Brahma Kumaris, o którym pisałam doktorat; interesowała mnie kwestia kobiet i konwersji religijnej. U nich zasadą jest wstrzemięźliwość seksualna. Jedna z członkiń grupy oznajmiła mężowi, że rzuca obowiązki małżeńskie. On zareagował na to w ten sposób, że zabrał ją do seksuologa – i dla niej było to trudne doświadczenie. Jej duchowe przeżycie zostało nagle zmedykalizowane, czuła się potraktowana przedmiotowo. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego było to dla niej tak nieprzyjemne; jako młoda dziewczyna czytałam przecież Michalinę Wisłocką i Zbigniewa Lwa-Starowicza; ich książki wydawały mi się fajne i sensowne. Ale w 2008 roku przeczytałamSztukę kochaniaWisłockiej już nie jako młoda osoba, ale ktoś wyposażony w aparat do krytycznej analizy kwestii płci i seksualności – i nagle okazało się, że to zupełnie inna książka, niż myślałam.

Gorsza?

Inna. Pod wieloma względami bardzo konserwatywna. Było to tak dziwne, że zaczęłam szukać prac o polskiej seksuologii, żeby zrozumieć, na jakich założeniach opiera się u nas ta nauka. Ale prawie niczego nie było, same skrawki! Mimo że nie jestem historyczką, zaczęłam w tych skrawkach dłubać – i tak to już ze mną zostało na wiele lat.

A ja od zawsze myślę, że motywacja naukowa jest jednak w jakiejś mierze osobista. Z jakiegoś powodu zaintrygowała panią akurat ta, a nie inna historia.

Była intrygująca. Tak jak seksualność w ogóle – jest dobrą …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Wywiad ukazał się w czerwcowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (6/2021) pod tytułem Łechtaczka w lusterku kultury. Fotografie Zuzy Golińskiej pojawiły się w programie spektaklu Krasz w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Spektakl można obejrzeć 3, 5 i 6 czerwca. Szczegóły na teatrstudio.pl.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00