Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rozmowa

Jej wysokość Martha Nussbaum

Zarówno swoje zawodowe, jak i prywatne życie królowa filozofii podporządkowała ścisłemu rygorowi. Będąc specjalistką od emocji, sama rzadko pozwala sobie na spontaniczność. Z Marthą Nussbaum rozmawiamy o lęku, amerykańskiej polityce, akcji #metoo i operze.
rysunekTomasz Majewski
POSŁUCHAJ

Martha Nussbaum nie ma wakacji. Kiedy jesienią zwróciłam się do niej z prośbą o rozmowę, wyznaczyła mi termin na czerwiec: po zakończonym semestrze akademickim, krótko przed premierą jej nowej książki, kiedy będzie przez dwa tygodnie w Nowej Zelandii. Nie, nie udziela wywiadów osobiście, za dużo w nich później błędów. Nie, nie zgadza się na profil z wykorzystaniem cytatów – będzie ze mną rozmawiać, jeśli opublikujemy wszystko słowo w słowo. Później, latem w Chicago? Nie, nie ma mowy, wraca do Stanów i całe lato pisze. Błędnie założyłam więc, że będzie na urlopie i kiedy w połowie czerwca siadłyśmy przed swoimi komputerami, oddzielone siedmioma strefami czasowymi (ona w Wellington, ja w Chicago), moje pierwsze, zagajające pytanie: „Co robi filozofka emocji na wakacjach w Nowej Zelandii?”, wróciło do mnie natychmiast z kategoryczną odpowiedzią: „Ale ja nie jestem na wakacjach! Wykładam prawo i filozofię na Uniwersytecie Wiktorii!”.

Jej napięty grafik i szalone tempo pisarskie – nowa książka co roku – nie różni się specjalnie od terminarza innych celebrytów amerykańskiego świata akademickiego pełniących rolę publicznych intelektualistów. Wydaną w lipcu 2018 roku w StanachThe Monarchy of Fear(Monarchię lęku) zaczęła pisać wieczorem, zaraz po ceremonii wręczenia jej Nagrody Kioto, zwanej potocznie filozoficznym Noblem. Nussbaum od trzydziestu trzech lat jest profesorką na Uniwersytecie Chicagowskim, jednym z najbardziej prestiżowych prywatnych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, gdzie piastuje łączone stanowisko profesora prawa i etyki na Wydziale Filozofii i w Szkole Nauk Prawnych oraz dodatkowo wykłada na Wydziale Literatury Klasycznej, Nauk Politycznych, a także Studiów Południowoazjatyckich. Ta bogata działalność uniwersytecka odzwierciedla wszechstronność jej zainteresowań badawczych.

Dostęp online

Zapewnij sobie dostęp online do wszystkich tekstów, nagrań audio i wersji na czytniki.

Skorzystaj z oferty

A interesuje ją niemal wszystko w dziedzinie nauk społecznych. Wykształcona jako filolożka klasyczna na Harvardzie, obroniła w 1975 roku doktorat z filozofii Arystotelesa, ale jej kolejne książki dotyczyły już nie tylko fuzji antycznej literatury i filozofii, jak w obowiązkowej dziś lekturzeThe Fragility of Goodness: Luck and Ethics in Greek Tragedy and Philosophy(Kruchość dobra. Szczęście i etyka w greckiej tragedii i filozofii, 1986). Potem przekierowała uwagę na takie zagadnienia, jak edukacja, seks oraz starość. W jednej z jej najmniej filozoficznoteoretycznych, a jednocześnie najciekawszych dla przeciętnego czytelnika książek,Sex and Social Justice (Seks i sprawiedliwość społeczna, 1999), filozofka pochyliła się nad zagadnieniem, kiedy uprzedmiotawiamy (a kiedy nie) drugą osobę podczas seksu. Jej odwoływanie się do innych ekspertów jest tu równie częste, co kwieciste anegdotki, obfitujące w barwne określenia genitaliów i czynności seksualnych. Dostało się tu też niektórym feministkom – skoro denerwują się, że mężczyźni mówią im, co robić, to czemu robią to samo wobec innych kobiet?

W 1972 roku została pierwszą kobietą przyjętą w zastęp elitarnego Society of Fellows, zrzeszającego najwybitniejszych akademików na Uniwersytecie Harvarda. Dzisiaj na całym świecie jest znana przede wszystkim jako filozofka emocji. 

Antyczne tragedie są dla niej żywym materiałem odnoszącym się do tkanki dnia codziennego – przywołuje je w swoich książkach równie chętnie, co przykłady z życia przeciętnej rodziny.

Uprawianie filozofii polityki z punktu widzenia emocji w latach 70. było całkowicie nowatorskie, a i dziś wymaga sprawnego poruszania się między wieloma dyscyplinami. Martha Nussbaum jest wszechstronna, więc do spuścizny antyku i zachodniej myśli politycznej dodaje kognitywistykę, psychologię, psychoanalizę, …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00