Wersja audio
Katarzyna Kazimierowska: Podobno, żeby spojrzeć z nadzieją w przyszłość, potrzeba nowych narracji. A pan, razem z Rajem Patelem, napisał książkę, która oferuje właśnie taką narrację – tyle że sięga ona w przeszłość.
Jason W. Moore : Historia nie jest przeszłością, ale sposobem łączenia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dlatego Historia świata w siedmiu tanich rzeczach została napisana właśnie tak, aby podkreślić, że w czasie kryzysu, jakiego doświadczamy, myślenie historyczne jest kluczowe. Do pytania o to, jak wyobrażamy sobie przyszły świat, trzeba podchodzić historycznie – nie są to czcze eksperymenty myślowe, tylko jedyny sposób, dzięki któremu będziemy mogli cokolwiek zrozumieć. To tym ważniejsze, że jedną z charakterystycznych cech myśli głównego nurtu, ale także myśli lewicowej w ciągu ostatnich trzydziestu lat, była ucieczka od historii.
Co ma pan na myśli?
Ucieczka od historii wiąże się z hasłami – takimi jak „Stop ropie naftowej” – które przekonują nas, że kryzys klimatyczny jest wynikiem nie tylko globalnego ocieplenia, lecz także efektem działań człowieka.
A nie jest?
Jason W. Moore (ur. 1971), profesor socjologii na Binghamton University. Autor książek: „ Capitalism in the Web of Life ” (2015), „ Historia świata w siedmiu tanich rzeczach ” (2024, współautor razem z Rajem Patelem).
Przekaz związany z tym tematem został zawężony do twierdzenia, że zmiany klimatu są napędzane przez człowieka, że przyczyna jest antropogeniczna. Raj Patel i ja naigrawamy się z takiego przedstawienia sprawy, podkreślając, że zmiany klimatu nie są spowodowane przez człowieka, ale przez kapitał. Nie są antropogeniczne, ale kapitałogeniczne – i to jest bardzo ważne rozróżnienie. No bo wyobraźmy sobie przez chwilę, że prowadzimy dyskusję na temat handlu niewolnikami, a ja mówię, że handel …
Aby przeczytać ten artykuł, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Czytaj i słuchaj treści, które poszerzają horyzonty, inspirują do rozmów i refleksji. Wypróbuj „Pismo” przez miesiąc. Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Dostęp online
wersja audio i na czytniki,
dostęp do aplikacji i serwisu
9,99 / miesiąc
Prenumerata
co miesiąc papierowe wydanie,
dostęp online do aplikacji i serwisu
16,99 / miesiąc
