Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Koncerty noworoczne, otwarte muzea i wymarzony scenariusz

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu. Wydarzenia na początek stycznia, 6–12.01.2024.

Zacznijmy ten rok z kulturą. Słuchajmy koncertów noworocznych, oglądajmy wystawy (niektóre z proponowanych przez nas właśnie się kończą), idźmy do teatru i kina. Mamy dla Was kilka propozycji wydarzeń w Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Warszawie i w kinach w całej Polsce.

Zapraszamy!

Gdański styczeń teatralny

spektakle w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 12, 15, 20, 26, 28.01

Zaprzyjaźniony z nami Instytut Kultury Miejskiej kojarzył się do tej pory z dużymi wydarzeniami literackimi i sztuką, która tworzy tkankę miejską. Od momentu otwarcia nowej siedziby, czyli Kunsztu, to miejsce daje również okazję do odkryć muzycznych (cykl Koncertów Muzyki Kinowej) i teatralnych. W styczniu możemy zobaczyć aż cztery różne spektakle. Święta. Rodzina (reż. Michał Buszewicz) to sztuka tworzona przez młodych artystów i artystki, a opowiada o zderzeniu współczesnych oczekiwań z tradycyjnym podejściem do obchodzenia świąt w gronie rodzinnym (12.01, 15.01). Z kolei Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek (Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik) porusza temat bliski osobom doświadczonym rakiem piersi (20.01). Spektakl O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym mówić (reż. Łukasz Horbów) inspirowany jest natomiast życiem trojga artystów wizualnych, którzy jako dorosłe dzieci alkoholików mają różne podejście do swojej przeszłości i jej wpływu na obecne życie (26.01).Z kolei Cezary idzie na wojnę (reż. Cezary Tomaszewski) to performatywna opowieść o widmie wojny (28.01).

więcej na: ikm.gda.pl

Wrocławskie koncerty noworoczne

koncerty w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, 5, 11, 12.01

Nawet jeśli wyobrażacie sobie, że 1 stycznia można spędzić bez obowiązkowej transmisji z koncertu noworocznego filharmoników wiedeńskich, zachęcamy Was do rozpoczęcia tego roku koncertami muzyki poważnej. Wrocławskie Narodowe Forum Muzyki przygotowało na najbliższe dni kilka ciekawych wydarzeń. Po pierwsze jeszcze dziś (5.01) Gala Noworoczna oraz koncert Janoska Ensemble i NFM Orkiestry Leopoldinum. Organizatorzy zapewniają, że to przepis na muzyczne świętowanie w wielkim stylu. W kolejnych dniach czeka nas połączenie angielskiego baroku z muzyką elektroniczną, czyli projekt OFFbaroque (11.01), a także zarówno romantyczna, jak i klasycystyczna wyprawa do Niemiec i Szkocji, dzięki koncertowi NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Michała Nesterowicza. Na altówce zagra Nils Mönkemeyer (12.01).

więcej na: nfm.wroclaw.pl

Warszawski tydzień wystaw

wystawy w Muzeum Warszawy (bezpłatny wstęp 6-7.01), Młodożeniec w Galerii Grafiki i Plakatu (do 13.01), Picasso w Muzeum Narodowym (do 14.01)

Najbliższy tydzień w Warszawie warto spędzić w muzeach i galeriach. Muzeum Warszawy otwiera swoje podwoje i proponuje darmowy wstęp do wszystkich oddziałów 6 i 7 stycznia. My szczególnie polecamy ekspozycję w głównej siedzibie Moi Ver, poświęconą postaci i twórczości Moshego Vorobeichica, fotografa, grafika, malarza. W Muzeum Pragi warto zobaczyć Prawobrzeżne, czyli wystawę, na której poznamy historie dziewięciu kobiet związanych z tą częścią Warszawy: badaczek i naukowczyń, nauczycielek i społeczniczek, prekursorek zmian. 

To już ostatnia szansa (do 14 stycznia), by zobaczyć wystawę Picasso w Muzeum Narodowym. Jeśli chcecie uniknąć długich kolejek – polecamy nie zostawiać wizyty na ostatnią chwilę. 

Do 13 stycznia w Galerii Grafiki i Plakatu można oglądać prace Jana Młodożeńca. Wystawa została przygotowana z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin artysty. Zobaczycie oryginalne projekty plakatów i okładki książek. Część z nich to dzieła doskonale znane, ale na pewno odkryjecie kilka mniej oczywistych grafik.

więcej na: mnw.art.pl, muzeumwarszawy.pl i facebook.com

Bydgoskie spotkania językowe i filozoficzne

spotkania w Młynach Rothera w Bydgoszczy, 5 i 11.01

Pamiętacie fragment książki Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język? Jagody Ratajczak o strachu przed mówieniem w językach obcych? Młyny Rothera zapraszają już na kolejne spotkanie z cyklu Młyński Rozmownik (11.01). Jest to okazja do swobodnej konwersacji w różnych językach i oczywiście sposób na poznanie nowych ludzi. Organizatorzy zapewniają: „możecie liczyć na pomoc i wsparcie moderatorów-filologów, którzy pomogą znaleźć temat do rozmowy, gdy zapadnie niezręczna cisza”. Jeszcze dziś (5.01 o godz. 18) warto wybrać się na Slam Filozoficzny: Ecce Homo (to część nowego cyklu spotkań, które będą się odbywać raz na kwartał w pierwsze piątki miesiąca). Każde spotkanie zostanie poświęcone innemu tematowi, tym razem będzie to „człowiek”: „bez żadnych dodatkowych uściśleń i dookreśleń zachęcamy wszystkich wolnych i dzikich myślicieli ulicy do filozoficznego wypowiedzenia się na ten temat”.

A jak już dotrzecie do Młynów, koniecznie zobaczcie nową ekspozycję Młyn-Maszyna

więcej na: mlynyrothera.pl

Dream Scenario

film w kinach w całej Polsce

Czy jest to doskonałe połączenie filmów Zakochany bez pamięci i Być jak John Malkovich wraz ze świetnym (za czym wielu jego fanów tęskniło) występem Nicolasa Cage’a? Warto się przekonać na własne oczy. Niezależne studio A24 przygotowało kolejny mocny obraz, po takich hitach jak Midsommar, Wszystko wszędzie naraz oraz platformowe Euforię i Beef. Tym razem tematem jest sława, świat celebrytów, internetowe memy, ale też cancel culture. Paul, bohater grany przez Cage’a, to spokojny, zwykły nauczyciel akademicki. Jego życie zmienia się diametralnie, kiedy okazuje się, że pojawił się w snach tysiącach osób. 

więcej na: gutekfilm.pl

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00