Kolejne styczniowe propozycje kulturalne przyniosą na pewno sporo refleksji, bo i tematy nie należą do najłatwiejszych. Zapraszamy Was na codzienne spotkania z rzeką, które możecie oglądać online, a także wystawy w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Mamy dla Was propozycję humanistycznej debaty w Sopocie oraz filmu, który właśnie wchodzi na ekrany polskich kin.
Zapraszamy!
Przepływy dla Odry. Maraton 50 opowieści
projekt zbiorowy, online, codziennie 1.01–19.02
50 dni. 50 historii. Setki zaangażowanych osób. I jedna rzeka: Odra. Trwają starania o przyznanie jej osobowości prawnej. Ten projekt to kolejna inicjatywa, która ma uwrażliwić na ten temat jeszcze większą liczbę osób. 1 stycznia rozpoczął się maraton opowieści. Każdego dnia o godzinie 19 na stronie osobaodra.pl oraz na profilu na FB jedna osoba artystyczna przedstawia swoją opowieść o rzece – możemy wysłuchać manifestów, wierszy, piosenek, zobaczyć tekstowe kolaże jak w przypadku Gosi Koniecznej i Wycinków na termosie, a ostatniego dnia akcji – film animowany Agnieszki Wilczeniuk.
Za nami już między innymi tekst Olgi Tokarczuk i poetyckie wyznania Małgosi Lebdy, a w najbliższych dniach usłyszymy wiele i wielu naszych dobrych znajomych: już dziś (12 stycznia) Cecylia Malik – Siostry Rzeki dla Siostry Odry, w niedzielę (14 stycznia) redaktorka naczelna „Pisma”, Magdalena Kicińska opowie o nowych narracjach i starych słowach podczas kryzysu klimatycznego i kryzysu wyobraźni. W poniedziałek Daniel Petryczkiewcz oczywiście przybliży temat aktywizmu społecznego, a 28.01 Michał Zygmunt zaprezentuje nam swoją opowieść dźwiękową dla Odry. Słuchajcie, dzielcie się z innymi, ale również wspierajcie inicjatywę finansowo: https://zrzutka.pl/odra.
Zachęcamy Was również do powrotu do naszych tekstów i podcastów, w których poruszaliśmy temat rzek i Odry. Zwróćcie szczególną uwagę na Soczewkę Pisma Bartka Sabeli Pic na wodę.
więcej na: osobaodra.pl
Totem
film w kinach w całej Polsce, premiera 12.01
„Olśniewający film, który w jednym dniu, w jednym domu mieści cały wszechświat”. Tak o tym obrazie mówi Małgorzata Sadowska, dyrektorka artystyczna festiwalu Nowe Horyzonty. Totem był prezentowany podczas zeszłorocznego wydarzenia w ramach pokazów galowych, czyli sekcji filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach na świecie, zdobył bowiem trofea między innymi na Berlinale. Meksykańska reżyserka Lila Avilés zabiera nas na przyjęcie urodzinowe ojca siedmioletniej Sol. Rodzinne spotkanie obserwujemy oczami dziewczynki, poznajemy dziadków, ciotki, skomplikowane relacje między nimi, a także tragedię, która może zmienić losy wszystkich obecnych.
więcej na: nowehoryzonty.pl
I w puszczy
wystawa w BWA Warszawa (do 10.02) oraz w Krupa Art Foundation Wrocław (15.02 – 17.03)
Tytuł wystawy, której głównym tematem jest sytuacja na granicy z Białorusią, nie bez przyczyny nawiązuje do powieści Henryka Sienkiewicza. Poczucie wyższości jednych nad drugimi, pogarda dla obcej kultury i puszcza, która wciąż jest miejscem ludzkich tragedii. Na wystawie można oglądać zarówno dzieła inspirowane sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, jak i realizacje sprzed kilkunastu lat, które niejako przepowiadały te dramatyczne wydarzenia. Wśród zgromadzonych prac znajdziemy między innymi obrazy Wilhelma Sasnala i Jadwigi Sawickiej, rzeźbę Joanny Rajkowskiej, ale też prace Agnieszki Kalinowskiej i Witka Orskiego. Kuratorami wystawy są Justyna Kowalska i Artur Nowak-Gocławski. Część przychodu ze sprzedaży prac wesprze działania Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego.
więcej na: bwawarszawa.pl
Po co komu historia?
spotkanie w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie, 18.01
To ostatnie już spotkanie z cyklu „Po co komu humanistyka?”. Tym razem gościnią sopockiego Art Inkubatora będzie profesor Ewa Domańska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Stanforda, a tematem – historia. Naukowczyni w swojej pracy zajmuje się metodologią historii, współczesną teorią i historią historiografii oraz nowymi tendencjami w humanistyce i naukach społecznych, więc wątków w dyskusji pojawi się na pewno mnóstwo. Wydarzenie poprowadzi doktor Janusz Bohdziewicz z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.
W kontekście humanizmu zachęcamy Was również do przeczytania eseju Zuzanny Kowalczyk Pod dyktando twórców basenów, w którym autorka snuje rozważania o tym, że nie wszystko da się zmierzyć „szkiełkiem i okiem”.
A na Goyki 3 warto pojawić się również kilka dni później, jeśli jesteście zainteresowani tematem kultury, ale od strony zaplecza. 26 stycznia odbędzie się bowiem rozmowa Grantoza, tabelki czy święte graale? Jak realnie mierzyć kulturę? z udziałem Heleny Postawki-Lech, doktora Marcina Poprawskiego i Grzegorza Jędrka. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia.
Morze sera
wystawa w galerii TRAFO w Szczecinie, do 29.02
I kolejny raz zabieramy Was do szczecińskiej galerii TRAFO, która jak zawsze nie zawodzi. Tym razem zapraszamy na zbiorową ekspozycję Morze sera. Jej punktem wyjścia jest paranaukowa teoria, według której spożywanie pewnych gatunków sera miałoby wpływać na intensywność doświadczeń sennych, a cała wystawa skupia się na tym, co buduje naszą wyobraźnię, sny i koszmary. Jak piszą organizatorzy: „Wystawa została podzielona na trzy plateau; zaczynając od poziomu podziemia, przez wystawną salę z bankietem, aż po znajdującą się na drugim piętrze salę projekcyjną”. Wśród prac zobaczymy między innymi ośmiornicę i pająki, część ekspozycji będzie prezentowana na stole, inne w ciemnym piwnicznym lesie, z którego wyłonią się obiekty, wideo i obrazy. Są to prace osób artystycznych z Białorusi, Czech, Litwy, Polski, Węgier i Ukrainy.
A jeśli już traficie do TRAFO, zobaczcie również wystawę Freedom to Freedom duetu Jonathan Meese i Michał Jankowski.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?