Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Lato start! Niepokorny festiwal filmowy, GOLAS i wieczór dla dorosłych

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu. Wydarzenia na początek lata, 24– 30.06.2023.

Lato start! Big Book Festival, Imieniny Jana Kochanowskiego to warszawskie wydarzenia, podczas których spotkacie w najbliższy weekend wiele naszych autorek i autorów. Ich nie trzeba przedstawiać. W najbliższym czasie chcemy zabrać Was na festiwale i imprezy o tematyce innej niż literacka. Na święto młodej sztuki, na ucztę muzyczną w rytmie dźwięków z całego świata, na niepokorny festiwal filmowy, święto animacji, a także na kameralne spotkania w mniejszych miastach w Polsce.

Do zobaczenia podczas festiwalowego lata!

Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.

10. Triennale Młodych: Utrwalanie

wydarzenie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 24.06–3.09

Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od lat daje możliwość przyjrzenia się twórczości młodych artystów i artystek oraz trendom i strategiom estetycznym, które przyjmują. W tym roku zostaną zaprezentowane prace młodych twórców z Polski i Ukrainy, a tematem je łączącym ma być Utrwalenie.

Jak piszą kuratorzy, Stanisław Małecki, Lia Dostlieva i Andrii Dostliev: „Trzy lata, które minęły od ostatniej edycji triennale, nie były łatwe dla początkujących twórców i twórczyń. Pandemia nie tylko opóźniła debiut wielu młodych artystów, lecz także wywróciła do góry nogami sposób edukacji oraz komunikacji. Coraz głębsze zaniechania w politykach klimatycznych, a także pogłębiające się nierówności społeczno-finansowe nasilały wrażenie zbliżającej się katastrofy. W końcu inwazja Rosji na Ukrainę otworzyła niechlubny rozdział historii, który jak mogło się wydawać, został już dawno zamknięty. Jednak oprócz nastrojów pełnych niewiary w możliwość poprawy obecnej sytuacji, mogliśmy być świadkami działań dających nadzieję i to być może w momencie najmniej spodziewanym”.

Podczas triennale zobaczymy prace dziewiętnastu  utalentowanych debiutujących artystów z Polski i Ukrainy. Mówią one o solidarności, kryzysie i roli sztuki. Szczególnie zapraszamy na dzień otwarcia, czyli 24 czerwca, kiedy będzie można zobaczyć między innymi performans w wykonaniu Iryny Loskot z Ukrainy oraz Liwii Bargieł i Bartłomieja Kiełbowicza. Podczas wernisażu będą serwowane przekąski przygotowane przez Solidarny Dom Kultury Słonecznik i Turnus. Tego dnia organizatorzy zapewniają również darmowe autobusy z Krakowa, Warszawy i Radomia. 

więcej na: rzezba-oronsko.pl

Animator

festiwal filmów animowanych w Poznaniu, 21–25.06

Tango Zbigniewa Rybczyńskiego, Piotruś i wilk Suzie Templeton realizowany w łódzkim studiu Se-ma-for i Katedra Tomasza Bagińskiego to najprawdopodobniej nasze, polskie największe animowane powody do dumy. Warto zobaczyć, co obecnie dzieje się w polskiej animacji oraz jakie są międzynarodowe trendy w tej dziedzinie filmu. Doskonałą okazją jest trwające właśnie święto animacji w Poznaniu, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator.

Jak co roku zobaczymy tu ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła największych gwiazd świata animacji. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie polecili pokazu filmów poetyckich, a wśród nich krótkich metraży opartych na  twórczości Bertolta Brechta czy Wisławy Szymborskiej, a także twórców nieznanych jeszcze szerszej publiczności w Polsce. Podczas festiwalu będzie można  również poznać dorobek reżyserski zmarłego w zeszłym roku współzałożyciela Animatora – Marcina Giżyckiego. W programie znajdzie się też coś dla wielbicieli japońskiej kreski – polecamy cykl Kryształy Anime, a także retrospektywę Keiichiego Hary.

Zapraszamy również na spotkania i dyskusje, a szczególnie na pokazy gier, masterclassy i rozmowy, a wśród nich panel dyskusyjny: Pułapki queercodingu – czy i jak kodować tożsamość LGBT+ postaci animowanych?. Oczywiście na festiwal można przyjść z dzieckiem. Polecamy pokazy dziecięcych krótkich metraży oraz pełnometrażowy film Valentina opowiadający historię dziewczynki z zespołem Downa, która marzy o byciu artystką na trapezie. 

więcej na: animator-festival.com

GOLAS

festiwal rzemieślniczy w Giżycku, 24.06 

Zabierz dziecko na GOLAS-a! Spokojnie, nie będą tu prezentowane treści 18+ – GOLAS to Giżycka Otwarta Letnia Akademia Sztuki. Podczas festiwalu można wziąć udział w licznych bezpłatnych warsztatach, które poprowadzą artystki i rzemieślniczki. Już teraz warto się zapisać na kameralne przedpołudniowe warsztaty dla  dzieci i młodzieży – wśród nich między innymi: tkactwo, drzeworyt, linoryt i relief roślinny. Po 15:00 natomiast będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach i pokazach.

Bardzo ciekawie zapowiada się pokaz sitodruku, Wspólne rycie w linorycie, Lepienie golasa i Ekolina – kwietne łąki na papierze. Po południu odbędzie się również spektakl dla dzieci, przybliżający historię japońskiego teatru i sztuki ilustracji kamishibai. Przez cały dzień będzie trwał kiermasz sztuki i rękodzieła. Jeśli mieszkacie w Giżycku lub okolicach, lub wybieracie się na Warmię i Mazury w najbliższy weekend, koniecznie odwiedźcie GOLAS-a. Sprawdźcie, może również w Waszych okolicach odbywają się podobne spotkania.

więcej na: golasfestiwal.pl

Dzieje się

festiwal w Nowej Rudzie, 23–25.06

„W tym roku, 22 czerwca, mija pięćdziesiąt lat od wjazdu na noworudzki dworzec Białej Lokomotywy. Było to najbardziej spektakularne zdarzenie artystyczne Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych. Ten wspaniały jubileusz stał się dla nas inspiracją do stworzenia w Nowej Rudzie nowego festiwalu. Festiwalu, którego misją jest promowanie regionu i integracja społeczności lokalnych poprzez kulturę” – piszą organizatorzy Festiwalu Dzieje się.

W parkach, galeriach, deptakach, bibliotece, na rynku, w kinie w Nowej Rudzie i okolicach czeka wiele atrakcji – od widowiska plenerowego Biała rakieta, przez rozmowy o nowych technologiach, po spotkanie z okazji 110 rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego, wieczorne potańcówki i ceremonię puszczania wianków na wodzie. Zachęcamy również do wysłuchania rozmowy zatytułowanej Kultura dla małych miast – czy wydarzenia kulturalne i festiwale wzmacniają lokalne społeczności, która może przynieść cenne wnioski dla inicjatorów podobnych wydarzeń w innych częściach Polski.

więcej na: facebook.com

FestivALT

festiwal kultury żydowskiej w Krakowie, 23.06–2.07

„FestivALT to dziesięciodniowy festiwal żydowskiej sztuki, aktywizmu i edukacji. Rzucamy wyzwanie stereotypom i zajmujemy się kwestiami, które omijane lub zamiatane pod dywan przez dziesięciolecia doprowadziły do normalizacji pewnych problematycznych zachowań i sytuacji”. Tegorocznym motywem przewodnim jest dojkajt (jid. „tuteczność”). Podczas siódmej edycji festiwalu szczególnie polecamy wystawę Patchwork Żydowski Marcelli Poroszanki, monodram węgierskiego artysty László Göndöra Living the Dream with Grandma, a także krakowską premierę spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA, którego punktem wyjścia jest życie i twórczość tancerki Valeski Gert. Przedstawienie łączy w sobie instalację performatywną z elementami kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy sztuki nowoczesnej.

Intrygująco zapowiada się sąsiedzki spacer z psami po terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Organizatorzy zapewniają, że zostanie on przeprowadzony z poszanowaniem prawa żydowskiego – będzie to okazja do rozmowy o zasadach, których przestrzegania wymaga się od nas w miejscach pochówku.

więcej na: festivalt.com

Ethno Port

festiwal muzyki etnicznej w Poznaniu, 23–25.06

Synergia nurtów i formacji – tak można określić program festiwalu muzycznego Ethno Port, któr odbędzie się w najbliższy weekend w Poznaniu. Kogo i co usłyszymy podczas tegorocznej edycji święta world music? Koncert polsko-ukraińskiego chóru młodzieżowego Skovoroda, premierę projektu Common Routes z udziałem muzyków z Iranu, Francji, Białorusi i Polski, występ kurdyjskiego pieśniarza i instrumentalisty Ruşana Filizteka, zespół Ndima reprezentujący lud Aka (jedną z grup Pigmejów), koncert południowokoreańskich zespołów jazzowych Sinnoi oraz CelloGayageum, afrokaraibską grupę Conjunto Papa Upa i folkowo-punkowy węgierski zespół Bohemian Betyars, a także energetyczne występy US Orchestry i Balaklava Blues.

Poza solidną dawką muzyki polecamy wydarzenia towarzyszące, a wśród nich wystawę TU/MY sąsiadki, pokazującą zdjęcia kobiet, które uciekły z Ukrainy, a w Poznaniu brały udział w projekcie Jak się TU odnaleźć?. Zapraszamy też do udziału w kiermaszu festiwalowym, a także do samodzielnego wykonania koszulki festiwalowej z etnicznym ekodrukiem (organizatorzy zdecydowali, by ograniczyć produkcję gadżetów podczas tegorocznej edycji).

więcej na: ethnoport.pl

Tofifest. Kujawy i Pomorze

międzynarodowy festiwal filmowy w Toruniu, 27.06–2.07

Niepokorność to hasło, które przyświeca organizatorom toruńskiego festiwalu filmowego Tofifest. „Mówimy nie maszynowej produkcji festiwali. To festiwal bez czerwonych dywanów, lawiny błyskających fleszy (…), to festiwal frapujących seansów filmowych, długich rozmów, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji. To festiwal otwierania horyzontów sztuki filmowej na każdego, nie tylko na wybranych”. Tofifest przyznaje nagrody pozafilmowe – tegorocznym laureatem Złotego Anioła został Ralph Kaminski, którego wyróżniono za odwagę i brak kompromisów w twórczości. Artysta skomponował muzykę do filmu Nataszy Parzymies Moje stare z udziałem Doroty Pomykały i Doroty Stalińskiej, prezentowanego podczas festiwalu.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych On Air to najważniejsze festiwalowe pasmo – zobaczymy w nim między innymi produkcje z Albanii, Cypru, Belgii, Portoryka, a także Chleb i sól Damiana Kocura. Natomiast w konkursie filmów polskich zobaczymy Tatę Anny Maliszewskiej oraz Braty Marcina Filipowicza. Wielu widzów z pewnością ucieszą sentymentalne pokazy, jak maraton z Powrotem do przeszłości, a także horrory na Zamku Krzyżackim, wśród nich Laleczka Chucky, Koszmar z ulicy Wiązów i Coś. Zapraszamy również do udziału w debacie: Ile science w fiction? O fizyce i astronomii w popkulturze.

więcej na: tofifest.pl

Sen nocy letniej. Wieczór dla dorosłych

wydarzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 29.06

Centrum Nauki Kopernik to nie tylko przestrzeń przyjazna dzieciom i całym rodzinom. To również miejsce idealne na wieczorne spotkanie osób pełnoletnich. Wstęp do Centrum 29 czerwca po. 19:00 będą mieli jedynie dorośli. Tematyka spotkania – inspirowanego Snem nocy letniej Williama Shakespeare’a – będzie krążyć wokół snu i nocnych fantazji. Oprócz specjalnie na ten wieczór przygotowanych spektakli i pokazów iluzji będzie można posłuchać wykładów i prezentacji.

Goście dowiedzą się, co zrobić, aby lepiej spać (zapraszamy również do przeczytania naszego tekstu z cyklu Strategie przetrwania na temat bezsenności), oraz jakie urządzenia pomagają monitorować jakość snu. O potędze wyobraźni i jej roli w kreowaniu fantazji seksualnych opowie doktor Andrzej Depko, a seksuolożka Patrycja Wonatowska pomoże zrozumieć, jak te nawet najbardziej skrywane fantazje wpływają na naszą seksualność. Organizatorzy zapraszają również do udziału w zajęciach w laboratorium Świetlisty sekret, podczas których zostaną naukowo wyjaśnione na pozór magiczne zjawiska, które zachodzą w nocnej, leśnej scenerii.

Relaks w strefie chilloutu umili muzyka grana przez didżeja Kubę Kozaka, znanego z takich projektów imprezowych, jak Ty masz mnie za głupią dzikuskę. Kolejne spotkania z cyklu Wieczory dla dorosłych już po wakacjach.

więcej na: kopernik.org.pl

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00