Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór letnich festiwali, które zespół „Pisma” poleca Czytelnikom magazynu w wakacje.
Gdynia Design Days
Tegoroczne hasło wydarzenia to Solidarni, którego rozwinięcie brzmi: „czternasta edycja festiwalu o projektowaniu i pierwsza o współodpowiedzialności”. Organizatorzy dobitnie zwracają uwagę na rzeczywistość, w jakiej tworzą dziś projektanci: pandemia, bezrobocie, brak finansowej stabilności, ciągła zmiana i niepewność. W tym roku podejmują trud rozmów o tym, że ciągły wzrost jest niemożliwy, o tym, kiedy projektowanie jest, a kiedy nie jest etyczne oraz jak nasze indywidualne i zbiorowe decyzje wpływają na świat, przed wszystkim naturę. W programie wystawy, rozmowy, przegląd filmowy i wykłady online.
więcej: 2021.gdyniadesigndays.eu
Zakopiański Festiwal Literacki
Szósta już edycja festiwalowa w zimowej stolicy Polski odbędzie się pod hasłem „Wokół książki”. Organizatorzy zapraszają m.in. na koncerty, wystawy, grę literacką, pokazy filmów, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami i artystami. Te ostatnie będą miały mocną reprezentację, do Zakopanego mają przyjechać m.in.: Joanna Bator, Zośka Papużanka, Anna Król, Daniel Odija, Grzegorz Kasdepke i Józef Wilkoń. Podczas festiwalu wręczona zostanie także Nagroda Literacka Zakopanego, a między wydarzeniami zapanowano akcję #GodzinaWolnegoCzytania. Bo chodzi o to, żeby przede wszystkim zanurzyć się w dobrej lekturze.
więcej: literackifestiwal.zakopane.eu
Festiwal Języka Polskiego
Patronem siódmej już edycji festiwalu jest Tadeusz Różewicz, a wydarzenia, jak zawsze, odbywać się będą głównie w plenerze. W programie spotkania autorskie, odczyty, spektakle (np. Małe zbrodnie małżeńskie), koncerty i wystawy (w tym fotografii pt. Teatr Leszka Mądzika). Z okazji Roku Lema będziemy mogli wysłuchać Czytania Lema z udziałem Krystyny Czubówny, Krzysztofa Wakulińskiego i Jacka Jędrasika. Organizatorzy zapraszają także na liczne spotkania z twórcami. Do Szczebrzeszyna przyjadą m.in. Urszula Zajączkowska, Chris Niedenthal, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Mikołaj Trzaska, Zyta Rudzka i Szczepan Twardoch.
więcej: stolicajezykapolskiego.pl
Literacki Sopot
Dziesiąta, jubileuszowa edycja najbardziej popularnego festiwalu literackiego nad polskim morzem tym razem skoncentrowana jest na Italii. W programie zarówno klasyka: czytanie Boskiej komedii Dantego Alighieri, jak i współczesność, choćby rozmowy o kalabryjskiej mafii z Antoniem Talią. Wśród zaproszonych wielu gości nie tylko z Włoch. Organizatorzy zapraszają na spotkania autorskie m.in. z Bernardine Evaristo (autorką nagrodzonej Bookerem powieści Dziewczyna, kobieta, inna), Patrickiem Keefe Raddenem (autorem książki Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej), Zośką Papużanką, Filipem Zawadą, Jakubem Małeckim czy Magdaleną Grzebałkowską. Poranki podczas festiwalu umili uczestnikom Ptasie Radio (jedną z audycji nada „Pismo” ), a w tle spotkań – włoska muzyka filmowa.
więcej: literackisopot.pl
Ińskie Lato Filmowe
To już 48. edycja jednej z najstarszych imprez filmowych w Polsce. W pięknej scenerii jeziora Ińsko co roku odbywają się pokazy filmowe, przeglądy filmów dokumentalnych, spotkania z twórcami i retrospektywy. W tym roku 50 lat twórczości obchodzi jeden z najbardziej uznanych polskich operatorów Jacek Petrycki. Obok przeglądu filmów, które nakręcił w swojej karierze, organizatorzy zapraszają na bloki filmowe poświęcone tematyce kosmicznej (Kosmos), przyrodniczej (Bliżej natury) oraz produkcjom z kontynentu afrykańskiego. W programie także opowieść o badaczach polskiej kultury etnograficznej, przegląd filmów dla dzieci, cykl warsztatów, a także najciekawsze tytuły kina polskiego z ostatnich lat.
więcej: ilf.org.pl
* zdjęcie Narodowe Archiwum Cyfrowe