Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Redakcja poleca wydarzenia kulturalne w marcu

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych – wystaw, filmów, koncertów, seriali, wykładów i atrakcyjnych miejsc, które zespół Pisma poleca Czytelnikom magazynu w marcu.

 

Pierwsza edycja HER Docs Film Festival

 

(6-10 marca, Warszawa)

 

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet, ale to nie jedyne święto kobiecej siły tego dnia. Będzie to również półmetek pierwszej edycji wyjątkowego – bo pierwszego i jedynego w Polsce – festiwalu, na którym zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne wyłącznie kobiecego autorstwa. Warszawska Kinoteka na kilka dni zmieni się w przestrzeń do dyskusji o równouprawnieniu, prawach człowieka, seksualności i stereotypowym postrzeganiu ról społecznych. W programie, obok warsztatów, wydarzeń muzycznych i pokazów specjalnych, znalazło się ponad pięćdziesiąt dokumentów, które zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy lub są niedostępne w regularnej dystrybucji.

więcej: herdocs.pl

 

 

Pussy Riot na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

 

(22 marca, Wrocław)

 

Pozostając w temacie kobiecej siły w ramach 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu wystąpi rosyjska grupa feministyczna Pussy Riot. Jak zwykle w przypadku tego ekscentrycznego kolektywu nie możemy być pewni, czego doświadczymy – czy obrazoburczego performance’u czy punkowego koncertu. Jedyne, czego pewni być możemy, to że będzie prowokacyjnie, wywrotowo i antytotalitarnie; występ odbędzie się bowiem pod hasłem: „Każdy może rozrabiać”. Pussy Riot będą „rozrabiały” 22 marca w Piekarni – Centrum Sztuk Performatywnych we Wrocławiu.

więcej: ppa.wroclaw.pl

 

 

Cohen i kobiety

 

(27, 29 i 30 marca, Szczecin, Zabrze, Warszawa)

 

Kobiecą siłę zaprezentują też artystki interpretujące na scenach w Szczecinie, Zabrzu i Warszawie utwory jednego z najbardziej cenionych kanadyjskich piosenkarzy i poetów, Leonarda Cohena. Koncerty odbędą się w ramach powrotu trasy „Cohen i Kobiety”, która wystartowała jesienią 2018 roku i do dziś wyprzedaje sale koncertowe w całej Polsce. Muzykę Cohena wykonają Anita Lipnicka, Natalia Kukulska, Daria Zawiałow, Grażyna Łobaszewska, Julia Pietrucha, Barbara Wrońska, Matylda Damięcka i Paulina Przybysz.

więcej: cohenikobiety.pl

 

 

XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

 

(8 lutego-21 marca, Łódź)

 

W lutym i marcu Teatr Powszechny w Łodzi ugości zaś na swoich deskach najważniejsze spektakle ostatnich sezonów. Wśród nich choćby „Capri – wyspa uciekinierów” (spektakl Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie), „Historia przemocy” (spektakl Eweliny Marciniak z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie na podstawie książki Édouarda Louisa), „Cząstki kobiety” (spektakl TR Warszawa w reżyserii Kornéla Mundruczó), „Panny z Wilka” (adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Agnieszki Glińskiej przywieziona ze Starego Teatru w Krakowie)  czy „M-2” (spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku napisany przez Natalię Fiedorczuk oraz wyreżyserowany przez Darię Kopiec). 7 marca w ramach festiwalu odbędzie się też premiera spektaklu „Jednorożec” w reżyserii Adama Orzechowskiego – adaptacji sztuki Paco Bezerra, jednego z najbardziej uznanych współcześnie hiszpańskich twórców teatralnych.

więcej: powszechny.pl

 

 

Europejski Poeta Wolności

 

(19-22 marca, Gdańsk)

 

Europejski Poeta Wolności to zarówno nagroda, do której co roku nominowanych jest siedem autorek i autorów z siedmiu państw Europy (wraz ze swoimi tłumaczami), jak i jedyny w Polsce festiwal, poświęcony najnowszej europejskiej poezji. Inicjatywie przyświeca idea promowania, śledzenia i wspierania poezji, która jako gatunek jest dziś coraz częściej pomijana w najważniejszych literackich plebiscytach. Oprócz ogłoszenia zwycięzcy (poprzednio nagrodę za rok 2018 zdobyła islandzka poetka Linda Vilhjalmsdottir za tomik „Wolność” w przekładzie Jacka Godka), w ramach wydarzenia odbędą się debaty, koncerty, odczyty poezji i książkowe premiery.

więcej: europejskipoetawolnosci.pl

 

 

Wystawa „Przekrój kino!”

 

(14 marca-31 maja, Warszawa)

 

Z okazji 90. urodzin kina Atlantic – najstarszego działającego kina w Warszawie – sąsiadujący z nim na rogu ulicy Chmielnej i Pasażu Wiecha Warszawski Pawilon Architektury Zodiak otworzy wystawę „Przekrój kina!”. Będzie to okazja do podjęcia refleksji nad tym, jak zmieniająca się architektura kin adaptuje się do zmian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych. Wystawa skoncentruje się na trzech warszawskich obiektach – kinu Atlantic, Iluzjon oraz nieistniejącej już Skarpie. Kto je projektował, co dały miastu i jego mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały  – na te pytania Zodiak odpowie już 14 marca. 

więcej: pawilonzodiak.pl

zdjęcie: archiwum m.st. Warszawy

 

 

Premiera filmu „Smak Pho”

 

(20 marca, Polska)

 

Film, który podbił serca publiczności na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, a w Polsce na Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, wchodzi do kin 20 marca. „Smak Pho” to pełnometrażowy debiut Mariko Bobrik – reżyserki, która urodziła się w Japonii, studiowała w szkole filmowej w Łodzi, a dziś mieszka w Warszawie. Subtelna i zabawna historia wietnamskiej rodziny w Polsce to wzruszająca opowieść o bliskości i upartym dążeniu do celu, w której detale mówią więcej niż słowa.

więcej: piecsmakow.pl

 

 

Gdańskie Targi Książki

 

(27-29 marca, Gdańsk)

 

Gdańskie Targi Książki to największe wydarzenie poświęcone promocji czytelnictwa i publikowanej w Polsce literatury na Pomorzu. W programie znalazły się m.in. spotkania autorskie z czołowymi polskimi i zagranicznymi pisarkami oraz pisarzami, debaty, warsztaty, wystawy i panele dyskusyjne. W dyskusji na temat wolności kultury ponad podziałami oraz świadomości i odpowiedzialności względem zmian klimatu wezmą udział przedstawiciele środowisk naukowych i literackich. Nie zabraknie też kontekstu najważniejszych wydarzeń literackich ubiegłego roku, w tym Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk ora Nagrody Literackiej „Nike” dla Mariusza Szczygła. 

więcej: gdanskietargiksiazki.pl

 

 

17. Święto Niemego Kina 

 

(2-5 kwietnia, Warszawa)

 

Choć wydarzenie to odbędzie się dopiero na początku kwietnia, już w marcu warto wpisać je w swój kalendarz. Warszawskie kino Iluzjon we współpracy z FINĄ zaprezentuje klasykę niemego kina z muzyką graną na żywo. Temat tegorocznej edycji to „Voyage, voyage” –filmowa podróż przez kraje, minione epoki, zaginione światy i historię kina. W programie m.in. filmy uznanych i mniej znanych reżyserów, dzieła pionierek kina oraz dokumenty i paradokumenty podróżnicze (tzw. trawelogi) prezentowane przez zagranicznych gości.

więcej: swietoniemegokina.pl

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00