Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Redakcja poleca wydarzenia kulturalne w marcu

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych – wystaw, filmów, koncertów, seriali, wykładów i atrakcyjnych miejsc, które zespół Pisma poleca Czytelnikom magazynu w marcu.

 

Pierwsza edycja HER Docs Film Festival

 

(6-10 marca, Warszawa)

 

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet, ale to nie jedyne święto kobiecej siły tego dnia. Będzie to również półmetek pierwszej edycji wyjątkowego – bo pierwszego i jedynego w Polsce – festiwalu, na którym zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne wyłącznie kobiecego autorstwa. Warszawska Kinoteka na kilka dni zmieni się w przestrzeń do dyskusji o równouprawnieniu, prawach człowieka, seksualności i stereotypowym postrzeganiu ról społecznych. W programie, obok warsztatów, wydarzeń muzycznych i pokazów specjalnych, znalazło się ponad pięćdziesiąt dokumentów, które zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy lub są niedostępne w regularnej dystrybucji.

więcej: herdocs.pl

 

 

Pussy Riot na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

 

(22 marca, Wrocław)

 

Pozostając w temacie kobiecej siły w ramach 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu wystąpi rosyjska grupa feministyczna Pussy Riot. Jak zwykle w przypadku tego ekscentrycznego kolektywu nie możemy być pewni, czego doświadczymy – czy obrazoburczego performance’u czy punkowego koncertu. Jedyne, czego pewni być możemy, to że będzie prowokacyjnie, wywrotowo i antytotalitarnie; występ odbędzie się bowiem pod hasłem: „Każdy może rozrabiać”. Pussy Riot będą „rozrabiały” 22 marca w Piekarni – Centrum Sztuk Performatywnych we Wrocławiu.

więcej: ppa.wroclaw.pl

 

 

Cohen i kobiety

 

(27, 29 i 30 marca, Szczecin, Zabrze, Warszawa)

 

Kobiecą siłę zaprezentują też artystki interpretujące na scenach w Szczecinie, Zabrzu i Warszawie utwory jednego z najbardziej cenionych kanadyjskich piosenkarzy i poetów, Leonarda Cohena. Koncerty odbędą się w ramach powrotu trasy „Cohen i Kobiety”, która wystartowała jesienią 2018 roku i do dziś wyprzedaje sale koncertowe w całej Polsce. Muzykę Cohena wykonają Anita Lipnicka, Natalia Kukulska, Daria Zawiałow, Grażyna Łobaszewska, Julia Pietrucha, Barbara Wrońska, Matylda Damięcka i Paulina Przybysz.

więcej: cohenikobiety.pl

 

 

XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

 

(8 lutego-21 marca, Łódź)

 

W lutym i marcu Teatr Powszechny w Łodzi ugości zaś na swoich deskach najważniejsze spektakle ostatnich sezonów. Wśród nich choćby „Capri – wyspa uciekinierów” (spektakl Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie), „Historia przemocy” (spektakl Eweliny Marciniak z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie na podstawie książki Édouarda Louisa), „Cząstki kobiety” (spektakl TR Warszawa w reżyserii Kornéla Mundruczó), „Panny z Wilka” (adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Agnieszki Glińskiej przywieziona ze Starego Teatru w Krakowie)  czy „M-2” (spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku napisany przez Natalię Fiedorczuk oraz wyreżyserowany przez Darię Kopiec). 7 marca w ramach festiwalu odbędzie się też premiera spektaklu „Jednorożec” w reżyserii Adama Orzechowskiego – adaptacji sztuki Paco Bezerra, jednego z najbardziej uznanych współcześnie hiszpańskich twórców teatralnych.

więcej: powszechny.pl

 

 

Europejski Poeta Wolności

 

(19-22 marca, Gdańsk)

 

Europejski Poeta Wolności to zarówno nagroda, do której co roku nominowanych jest siedem autorek i autorów z siedmiu państw Europy (wraz ze swoimi tłumaczami), jak i jedyny w Polsce festiwal, poświęcony najnowszej europejskiej poezji. Inicjatywie przyświeca idea promowania, śledzenia i wspierania poezji, która jako gatunek jest dziś coraz częściej pomijana w najważniejszych literackich plebiscytach. Oprócz ogłoszenia zwycięzcy (poprzednio nagrodę za rok 2018 zdobyła islandzka poetka Linda Vilhjalmsdottir za tomik „Wolność” w przekładzie Jacka Godka), w ramach wydarzenia odbędą się debaty, koncerty, odczyty poezji i książkowe premiery.

więcej: europejskipoetawolnosci.pl

 

 

Wystawa „Przekrój kino!”

 

(14 marca-31 maja, Warszawa)

 

Z okazji 90. urodzin kina Atlantic – najstarszego działającego kina w Warszawie – sąsiadujący z nim na rogu ulicy Chmielnej i Pasażu Wiecha Warszawski Pawilon Architektury Zodiak otworzy wystawę „Przekrój kina!”. Będzie to okazja do podjęcia refleksji nad tym, jak zmieniająca się architektura kin adaptuje się do zmian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych. Wystawa skoncentruje się na trzech warszawskich obiektach – kinu Atlantic, Iluzjon oraz nieistniejącej już Skarpie. Kto je projektował, co dały miastu i jego mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały  – na te pytania Zodiak odpowie już 14 marca. 

więcej: pawilonzodiak.pl

zdjęcie: archiwum m.st. Warszawy

 

 

Premiera filmu „Smak Pho”

 

(20 marca, Polska)

 

Film, który podbił serca publiczności na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, a w Polsce na Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, wchodzi do kin 20 marca. „Smak Pho” to pełnometrażowy debiut Mariko Bobrik – reżyserki, która urodziła się w Japonii, studiowała w szkole filmowej w Łodzi, a dziś mieszka w Warszawie. Subtelna i zabawna historia wietnamskiej rodziny w Polsce to wzruszająca opowieść o bliskości i upartym dążeniu do celu, w której detale mówią więcej niż słowa.

więcej: piecsmakow.pl

 

 

Gdańskie Targi Książki

 

(27-29 marca, Gdańsk)

 

Gdańskie Targi Książki to największe wydarzenie poświęcone promocji czytelnictwa i publikowanej w Polsce literatury na Pomorzu. W programie znalazły się m.in. spotkania autorskie z czołowymi polskimi i zagranicznymi pisarkami oraz pisarzami, debaty, warsztaty, wystawy i panele dyskusyjne. W dyskusji na temat wolności kultury ponad podziałami oraz świadomości i odpowiedzialności względem zmian klimatu wezmą udział przedstawiciele środowisk naukowych i literackich. Nie zabraknie też kontekstu najważniejszych wydarzeń literackich ubiegłego roku, w tym Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk ora Nagrody Literackiej „Nike” dla Mariusza Szczygła. 

więcej: gdanskietargiksiazki.pl

 

 

17. Święto Niemego Kina 

 

(2-5 kwietnia, Warszawa)

 

Choć wydarzenie to odbędzie się dopiero na początku kwietnia, już w marcu warto wpisać je w swój kalendarz. Warszawskie kino Iluzjon we współpracy z FINĄ zaprezentuje klasykę niemego kina z muzyką graną na żywo. Temat tegorocznej edycji to „Voyage, voyage” –filmowa podróż przez kraje, minione epoki, zaginione światy i historię kina. W programie m.in. filmy uznanych i mniej znanych reżyserów, dzieła pionierek kina oraz dokumenty i paradokumenty podróżnicze (tzw. trawelogi) prezentowane przez zagranicznych gości.

więcej: swietoniemegokina.pl

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00