W styczniowym numerze miesięcznika nie znajdziecie już rubryki Rzecz gustu, ale to nie znaczy, że cykl znika z „Pisma”. Kulturalne rekomendacje przenoszą się do sieci i zamiast, jak do tej pory – raz, będziemy je publikować cztery razy w miesiącu. W każdy piątek zapraszamy na nasz redakcyjny subiektywny wybór najciekawszych premier i kulturalnych inicjatyw. Będziemy pisać o różnych wydarzeniach – tych spektakularnych i tych kameralnych, z udziałem zagranicznych gwiazd i lokalnych artystów, w najpopularniejszych instytucjach kultury, ale i w skromnych galeriach. Polecimy wydarzenia w stolicy, jak i w mniejszych miastach, biletowane oraz bezpłatne, ale też takie, w których można uczestniczyć z własnej kanapy. Zachęcimy was do zarezerwowania sobie czasu na kulturalne uniesienia z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, lecz także do podejmowania spontanicznych decyzji o udziale w ciekawych inicjatywach z dnia na dzień.
Wdzięk i fantazja
wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku, do 30.06
Zachęcamy was do poznania twórczości fotografa Zbigniewa Wołyńskiego, nazywanego przez wielu geniuszem swojej epoki. Tworzył w Polsce Ludowej (PRL-u). Nie był to czas, który kojarzy się z rozwiniętym przemysłem reklamowym i modowym, ale jak to zwykle bywa w sytuacji ograniczonych zasobów, kreatywność rozwija się wspaniale. To czas dla wizjonerów i fantastów. Takim właśnie „trendsetterem” (ale i branżowym outsiderem) minionej epoki był właśnie Wołyński. Przygotowywanie wystawy trwało aż trzy lata. Powstała ona głównie dzięki synowi fotografa, który udostępnił archiwa rodzinne, skrywające zdjęcia, kolaże i teksty artysty. Prace można oglądać do końca czerwca w gdańskim Muzeum Narodowym.
więcej na: mng.gda.pl
1989
spektakl w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, 4–7.01
Po głośnej premierze w Gdańsku przyszedł czas na Kraków. 1989 to historia upadku komunizmu, opowiedziana przez pryzmat życia bohaterów tamtych dni – Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Wielkie wydarzenia łączą się na scenie z codziennością i emocjami tych trzech rodzin. O tym spektaklu jest naprawdę głośno, a my, na łamach „Pisma”, nawiązaliśmy do tej produkcji w tekście napisanym przez autorów spektaklu. Zapewne nie ma już biletów na styczniowe spektakle, polecamy – polujcie na wejściówki lub szukajcie informacji o kolejnych terminach.
więcej na: teatrwkrakowie.pl
Memento
wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu, do 8.01
Bohaterami wystawy są nieistniejące już architektoniczne ikony modernizmu, które zostały zrównane z ziemią albo przeszły metamorfozę, uniemożliwiającą odtworzenie oryginału. Wśród nich są warszawski pawilon meblowy „Emilka”, dworzec w Katowicach czy Dom Turysty w Płocku. Na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu możemy oglądać prace brazylijsko-włoskiego artysty i architekta Viniciusa Libardoniego. To nie tylko skrupulatne (niemalże techniczne) rysunki odbite na żelbetowych płytach, ale poetycka podróż pełna refleksji nad zmianą, samotnością ikon i zachwytu nad formą.
więcej na: ma.wroc.pl
W trójkącie
film w kinach w całej Polsce, premiera 6.01
„Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!” To chyba najlepszy opis tego filmu, przygotowany przez jego dystrybutora. Jeśli wyszliście usatysfakcjonowani z kina po The Square i Turyście, tym razem również się nie zawiedziecie. Film W trójkącie tego samego reżysera, czyli Rubena Östlunda, to kolejna satyra na współczesny świat. Znajdziecie tu luksus, celebrytów, totalny chaos i… wspaniałą rolę Woody’ego Harrelsona. Świetne recenzje, Złota Palma w Cannes i rekomendacja Zuzanny Kowalczyk w listopadowym newsletterze „Zachwyty Pisma” zapewne tylko przypieczętują Waszą decyzję o zakupie biletów na ten film.
Depresyjna potańcówka
impreza w Hali Odra w Szczecinie, 13.01
Już sama nazwa tej imprezy bardzo nas zaintrygowała. Tego wieczoru będzie można bawić się (lub – jak kto woli – „bawić się”) przy dźwiękach muzyki alternatywnej (od alt popu i rocka przez synth pop i post-punk po doom metal czy DSBM) i dark disco. Chcemy być w piątek, trzynastego w Szczecinie. Chcemy tańczyć przy depresyjnej muzyce, w oczekiwaniu na wymyślony przez zachodni świat Blue Monday, na skutki rosnącej inflacji i cały 2023 rok. Jak piszą organizatorzy, usłyszymy tu „muzyczkę typu smutna w pełnym rozstrzale gatunkowym – stare i nowe, wolne i szybkie, taneczne lub nie, ale zawsze niezbyt wesołe”.
więcej na: facebook.com
Dzieci z Bullerbyn
spektakl w Teatrze Lalka w Warszawie, 2–5, 7–8, 10–13.01
Superbohaterowie, szybka akcja, przemoc i wszechogarniający przemysł zabawek tworzonych na licencjach globalnych kreskówek. Możliwe, że tak wygląda codzienność waszych dzieci. Spektakl Dzieci z Bullerbyn znajduje się na drugim biegunie takich produkcji dla najmłodszych, ale jest zrealizowany (napisany, zagrany, zaśpiewany i oprawiony scenografią) tak, że porywa wszystkich bez wyjątku – zarówno kochających spokojne skandynawskie opowieści, jak i serię o Pokemonach.
więcej na: teatrlalka.pl
Inauguracja organów
koncert w NOSPR w Katowicach, 13.01
W jednej z najlepszych (o ile nie najlepszej) sal koncertowych w Polsce, czyli w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, wielkie święto – 13 stycznia po raz pierwszy będzie można usłyszeć dźwięk organów. Specjalnie na tę okazję zaproszono wybitnego dyrygenta i kompozytora – Esę-Pekkę Salonena, który od kilku sezonów jest dyrektorem muzycznym San Francisco Symphony. W tym dniu odbędzie się premierowe wykonanie jego najnowszej kompozycji.
więcej na: nospr.org.pl
Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką
wystawa w Młynach Rothera w Bydgoszczy, wystawa stała
Rzeka, miasto i jego mieszkańcy, a także obrona przed skutkami kryzysu klimatycznego to tematy, o których piszemy w „Piśmie” bardzo często. Spotykają się one również na wystawie w bydgoskich Młynach Rothera. To pierwsza tego typu inicjatywa tej młodej instytucji kultury mieszczącej się w industrialnych przestrzeniach XIX-wiecznego kompleksu budynków. Warto odwiedzić to miejsce (łącznie z punktem widokowym) i zobaczyć wystawę, dzięki której poczujemy ducha miasta nierozerwalnie związanego z węzłem wodnym (to tu łączą się dorzecza Wisły i Odry).
serwis vod.warszawa.pl
miejskie serwisy VOD
Sprawdźcie, czy przypadkiem wasze miasto nie uruchomiło podobnej platformy vod. Nasz przegląd zaczynamy od zasobów stołecznego serwisu. Znajdziecie tu przedstawienia teatralne, filmy (często w ramach festiwali), koncerty, podkasty oraz materiały dla najmłodszych. Polecamy tu szczególnie serię Radio Teatr, realizowaną przez Staromiejski Dom Kultury. Posłuchajcie na przykład słuchowiska Wyjścia, które powstało na podstawie książek poetyckich (również naszych autorek) Marii Halber i Sary Szamot oraz Pryzmatu, czyli historii poszukiwania bezpiecznych przestrzeni w mieście i wspomnień z życia queer Warszawy z ostatnich dwudziestu lat.
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?