Wersja audio
W czerwcowym odcinku podcastu „Dziś w książce” przyglądam się niebezpieczeństwom, jakie wynikają ze stereotypizowania i orientalizowania innych kultur, oraz zjawisku postturystyki – idei świadomego, etycznego i odpowiedzialnego podróżowania – przez pryzmat jednej z najważniejszych książek o stosunku zachodnich kultur do tak zwanego Orientu, czyli książki „Orientalizm” Edwarda W. Saida*. Opowiadam o tym, co stoi za naszymi wyobrażeniami o obcych miejscach, jak rozbrajać pozornie neutralne narracje i dlaczego to tak istotne, aby krytycznie przyglądać się swoim własnym przekonaniom na temat innych kultur. Temat ten rozwijam w rozmowie z Pawłem Cywińskim**, w której pochylamy się nad źródłami naszej współczesnej wyobraźni podróżniczej, konsekwencjami braku odpowiedniej edukacji w zakresie kontaktu z innością oraz największymi zagrożeniami, wynikającymi z orientalizowania obcych kultur w dzisiejszym świecie.
Zapraszam!
Zuzanna Kowalczyk
* Edward W. Said – profesor anglistyki i komparystyki, teoretyk literatury, krytyk kultury. Światowej sławy intelektualista uważany za założyciela studiów postkolonialnych. Wieloletni wykładowca Columbia University. Amerykanin pochodzenia palestyńskiego, weteran wojenny, autor takich książek, jak Kultura i imperializm, Za ostatnim niebem. Palestyńczycy czy głośnego Orientalizmu.
** Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca, geograf. Współtwórca Fundacji Polska Gościnność, która zajmuje się pomocą bezpośrednią uchodźcom w ramach inicjatywy Chlebem i Solą. Współtwórca największego polskojęzycznego portalu na temat uchodźców „Uchodźcy.info” oraz projektu „post-turysta.pl”. Redaktor „Magazynu Kontakt”. Na co dzień wykładowca Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW.
Wykaz źródeł cytatów wykorzystanych w podcaście:
1. Pierwszy odcinek podcastu Karoliny Bednarz „Tajfunowe przypisy” zatytułowany „Azja Wschodnia, a nie „Daleki Wschód”, czyli o orientalnych fantazjach słów kilka”. Źródło: Spotify.
2. TEDTalk Marysi Złonkiewicz zatytułowany „Post-turystyka, koniec turystyki jaką znamy” w ramach TEDxPoznań. Źródło: YouTube.
„Dziś w książce” to nowy podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie jest to jednak klasyczny podcast literacki; nie są to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych książkach. Ale książki odgrywają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ służą za punkt wyjścia do przyglądania się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość.
Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.