Wersja audio
W sierpniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” podejmuję temat polaryzacji społecznej, którą wytwarzają i zaogniają współczesne media. Przez pryzmat książki Matta Taibbiego* „Nienawiść Sp. z o. o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem” przyglądam się procesowi upolitycznienia mediów, mechanizmom rządzącym rynkiem medialnym w Stanach Zjednoczonych i w Polsce oraz wyzwaniom, jakie stoją dziś przed twórcami i odbiorcami mediów. O zmianach w funkcjonowaniu mediów na przestrzeni dekad, wpływie kapitalizmu na jakość wydawanych treści oraz sposobach poszerzania debaty publicznej rozmawiam zaś z socjolożką specjalizującą się w temacie współczesnych mediów, dr Heleną Chmielewską-Szlajfer**.
Zapraszam!
Zuzanna Kowalczyk
* Matt Taibbi – amerykański pisarz, dziennikarz i publicysta polityczny. Autor publikujący w takich gazetach, jak „Rolling Stone”, „New York Press”, „The Nation” czy „Playboy”. Były korespondent z krajów Związku Radzieckiego, autor serii tekstów o kryzysie finansowym i przekrętach bankowych oraz książek, np. „I Can’t Breathe: A killing on Bay Street”, „Insane Clown President: Dispatches from the 2016 Circus”, „The Divide: American Injustice in the Age of the Wealth Gap”, “The Great Derangement: A Terrifying True Story of War, Politics, and Religion” czy “Nienawiść Sp. z o. o.”.
** dr Helena Chmielewska-Szlajfer – socjolożka specjalizującą się w temacie współczesnych mediów, badaczka związaną z Akademią Leona Koźmińskiego, autorka takich książek, jak „Kazimierz Kelles-Krauz: Marksizm a socjologia”, „Reshaping Poland’s Community after Communism: Ordinary Celebrations”, a w przygotowaniu także „Online Tabloid Politics: Pudelek, Gawker and Mail Online”. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Kościuszkowskiej i The New School. Zajmuje się badaniem codziennych praktyk obywatelskich oraz mediów informacyjnych i polityki w internecie.
Wykaz źródeł cytatów wykorzystanych w podcaście:
1. Dominika Cieślikowska, wykład „Rozmowy o polaryzacji” dla Muzeum POLIN, dostęp: YouTube.
„Dziś w książce” to nowy podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie jest to jednak klasyczny podcast literacki; nie są to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych książkach. Ale książki odgrywają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ służą za punkt wyjścia do przyglądania się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość.
Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.