Wersja audio
W ostatnim w tej serii odcinku podcastu „Dziś w książce” opowiadam o „Etyce ponowoczesnej” jednego z najwybitniejszych powojennych myślicieli i humanistów, Zygmunta Baumana*. Zastanawiam się, jak przy pomocy refleksji Baumana możemy zrozumieć i potraktować zderzenie współczesnego indywidualizmu z odpowiedzialnością za wspólnotę, problem układania się z innością oraz (nie)konieczność określenia fundamentów etycznych w świecie, który ulega ciągłym przeobrażeniom. Z autorem biografii Baumana, Arturem Domosławskim**, rozmawiamy zaś o tym, jak myśl Baumana można odnieść do obecnych wyzwań etycznych, takich jak odpowiedzialność społeczna w obliczu pandemii, zgromadzonych u granic uchodźców czy rosnącego w siłę populizmu.
Zapraszam!
Zuzanna Kowalczyk
*Zygmunt Bauman – polski socjolog, teoretyk kultury, filozof, uważany za jednego z najważniejszych powojennych humanistów i twórców refleksji postmodernistycznej. Autor pojęcia „płynnej nowoczesności” i wielu książek, m.in. książki Ponowoczesność jako źródło cierpień, Nowoczesność i Zagłada, Płynne życie, Płynne czasy, Płynny lęk, Globalizacja, Socjologia czy Wspólnota. W poszukiwaniu bezpieczeństwa w niepewnym świecie.
**Artur Domosławski – pisarz i reporter, przez 20 lat związany z „Gazetą Wyborczą”, od dekady z „Polityką”. Autor Gorączki latynoamerykańskiej, Śmierci w Amazonii, Wykluczonych, słynnej biografii Kapuściński non-fiction oraz monumentalnej biografii Zygmunta Baumana Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana. Laureat wielu nagród i wyróżnień literackich oraz dziennikarskich.
Wykaz źródeł cytatów wykorzystanych w podcaście:
1. Wywiad z Zygmuntem Baumanem – O nowoczesności i Zagładzie w ramach cyklu Rytuał III – Kombinat Zagłady z 2005 roku, dostęp: YouTube.
„Dziś w książce” to nowy podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie jest to jednak klasyczny podcast literacki; nie są to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych książkach. Ale książki odgrywają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ służą za punkt wyjścia do przyglądania się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość.
Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.