Wersja audio
Jaki zawód wybrać? Jakie kompetencje szkolić, by utrzymać się na powierzchni cyfrowej rewolucji i nie dać się sztucznej inteligencji wysłać na technologiczne bezrobocie? Pesymiści, którzy obawiają się, że roboty wyprą człowieka z rynku pracy, i optymiści, którzy powitają je jako dawno wypatrywaną pomoc, zgadzają się co do jednego: automatyzacja powiększy kompetencyjną dyskryminację. A w grupie najbardziej zagrożonych znajdą się kobiety. Jak temu zapobiec? Jak powstrzymać rozwój pracowniczego prekariatu? Jaką rolę w tym procesie powinno odegrać państwo?
O tym wszystkim porozmawiamy w siedemnastym odcinku podcastu Jak naprawić przyszłość?
Moimi rozmówczyniami będą:
✎ Nathalie Berger, współautorka filmu dokumentalnego Witamy na stażu, który możecie oglądać w ramach tegorocznego HER Docs Film Festival.
✎ dr hab. Renata Włoch, socjolożka i politolożka, która obecnie łączy pracę na Wydziale Socjologii UW oraz w Digital Economy Lab, interdyscyplinarnym ośrodku badawczym Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapraszam!
Tutaj znajdziecie tekst Jędrzeja Malko (także w wersji do słuchania, dostępnej dla naszych prenumeratorów) na temat dochodu gwarantowanego. A poniżej lista autorów i książek cytowanych przez moje gościnie:
Kate Crawford, Atlas of AI,
Kenneth Cukier, Viktor Mayer-Schönberger, and Francis de Véricourt, Framers: Human advantage in an age of technology and turmoil;
Nick Couldry, Ulises A. Mejias, The costs of connection: How data is colonizing human life and appropriating it for capitalism;
Richard Susskind, Daniel Susskind, Przyszłość zawodów. Jak technologia zmieni pracę ekspertów?;
Shoshana Zuboff, Wiek kapitalizmu inwigilacji. Walka o przyszłość ludzkości na nowej granicy władzy.
Podcastu Jak naprawić przyszłość? możecie słuchać także w swoich ulubionych aplikacjach:
Spotify
Apple Podcast
Google Podcast
Soundcloud
Lecton
Audioteka
Realizacja: Jakub Dowgird