Wersja audio
O tym, jaką funkcję w naszym życiu pełni praca i czy w ogóle będziemy mieli pracę w przyszłości rozmawialiśmy w czasie listopadowej debaty z cyklu Premiera Pisma.
Przymus, kariera, prestiż czy może powołanie albo pasja? Jak traktujemy swoją pracę? Który model jest lepszy? – pytała ekspertów Justyna Dżbik-Kluge, prowadząca debatę.
– Od pewnego czasu mówi się wręcz o przymusie traktowania pracy jako pasji. I ma to negatywne konsekwencje – mówiła Malwina Puchalska-Kamińska, psycholożka i trenerka biznesu związana z Uniwersytetem SWPS – Nie zawsze z pasji można zrobić interes. Gdy nie możemy zaspokoić podstawowych potrzeb trudno odczuwać satysfakcję. Piłkarzyki i inne benefity poczucia sensu pracy nie zapewnią. Trzeba ludziom dawać przestrzeń, żeby sami odnaleźli ten sens. A przestrzeń oznacza swobodę działania i brak kontroli – dodawała Puchalska-Kamińska.
Nasi eksperci rozmawiali też na temat rynku pracy przyszłości. Na ile jesteśmy gotowi, żeby pracować mniej, gdy nasze zadania przejmie sztuczna inteligencja?
– Nie będzie mniej pracy, będzie za to inna praca – mówił Dariusz Żuk. Współtwórca Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i Business Linku i wspominał badania sprzed kilkunastu lat, mówiące o tym, że dziś będziemy pracować maksymalnie 4 godziny dziennie. – Wystarczy pojechać na Mordor i zobaczyć, jak wygląda ten czterogodzinny dzień pracy – żartował. Wyjaśniał jednak, że wierzy w rewolucję start-upów, która przyniesie zmiany w wielu obszarach – komunikacji, uczenia się, czy podróżowania.
Swoje wątpliwości wobec nowych technologii i ich realnego wpływu na rynek pracy wygłaszał z kolei profesof Wojciech Paprocki, dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności w SGH oraz ekspert Open Eyes Economy Summit. – W świat bez pracy nie wierzę. Ci, którzy mają instynkt twórczej pracy i zarabiania, będą mieli pracę, także wśród robotów. A ci, którzy utracą pracę, to kuriozalnie łatwo znajdą nową – mówił Paprocki i podawał przykład operatorów czy sprzątaczek dronów.
Posłuchaj całej rozmowy!
Możesz już słuchać Premiery Pisma i innych wybranych tekstów z naszego magazynu także w Apple Podcast i Spotify
Premiera Pisma to cykl wyjątkowych rozmów o ważnych sprawach. Spotkania odbywają się co miesiąc, w dniu premiery miesięcznika. Uczestnikami są autorzy, eksperci, ludzie mediów, a przede wszystkim czytelnicy „Pisma”. Udział jest darmowy, ale obowiązuje rejestracja, a liczba miejsc jest ograniczona.
Informacje o najbliższej planowanej debacie i rejestracji w ciągu najbliższych dni znajdziesz TUTAJ.
Rozmowa została nagrana w czasie wieczornej debaty zorganizowanej 12 września w Przestrzeni from Facebook w Warszawie. Partnerem Premiery Pisma jest kancelaria CMS, podcast powstał przy współpracy ze Strefą Kultur SWPS oraz Open Eyes Economy Summit.
*Autorką zdjęć jest Agnieszka Wanat