Wersja audio
Słowo „granica” od kilku miesięcy właściwie nie schodzi nam z języków. Istnienie granic, o których mieliśmy w Europie przywilej nie myśleć nadmiernie w ostatnich dekadach, przypomniało się i urealniło w pełnej krasie w związku z pandemią, kryzysem uchodźczym i wojną w Ukrainie. Znaczenie pojęcia granic nie ogranicza się jednak wyłącznie do granic państw i różnego rodzaju wspólnot politycznych. Obok granic osobistych warto też wspomnieć o granicach tego, co dostrzegamy w obrębie dyskursu publicznego. Wyznaczanie granic wiąże się więc z władzą, podziałem, ale też przepływem, stykiem, kontaktem z innością.
O tych wszystkich znaczeniach opowiadam w odcinku À propos granic, polecając co przeczytać, co obejrzeć i czego posłuchać na podstawie poniższych rekomendacji:
✎ książka Jacquesa Ranciere’a Dzielenie postrzegalnego. Estetyka i polityka
✎ film Przeżyć w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena
✎ esej Pawła Mościckiego Na granicach widzialności
✎ odcinek podcastu Czas odzyskany o narodzie
✎ książka Argonauci Maggie Nelson
✎ reportaż Tomasza Grzywaczewskiego Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej
✎ książka Tomasza Grzywaczewskiego Granice marzeń. O państwach nieuznawanych
✎ książka Kapki Kassabovej Granica. Na krawędzi Europy
✎ książka Egidio Ivetica Adriatyk. Morze i jego cywilizacja
rysunek Sonia Dubas
Partnerem odcinka jest Międzynarodowe Centrum Kultury.
W ramach serii Biblioteka Europy Środka, ukazała się niedawno książka Egidio Ivetica Adriatyk. Morze i jego cywilizacja. Można ją kupić TUTAJ.
Podcastu À propos możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”. Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:
⋅ Spotify
⋅ Lecton