Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Portret

Bojko Borisow, ochroniarz, mężczyzna roku, premier Bułgarii

Kolejni prezydenci opuszczają gabinet, przychodzą nowi, a złote dziecko Bułgarii wciąż trwa na stanowisku. Zanim Bojko Borisow został politykiem roku, dwukrotnie wybrano go mężczyzną roku.
rysunekBartek Arobal Kociemba
POSŁUCHAJ

Ten tytuł jest dla niego ważny, bo politykiem roku może zostać wielu. Ale jednym i drugim? „Wybór był między mną i nikim” – powiedział dziennikarzom po wygranej w konkursie radia Darik na polityka 2008 roku (zebrał czterdzieści dziewięć procent wszystkich głosów). 

Mówił: „Mężczyźni są jak lwy: powolni i leniwi, dlatego wolę pracować z kobietami”. 

W tłumie polityków zawsze się wyróżnia. Nie wzrostem. Ma 183 centymetry, są wyżsi. Raczej wyglądem emerytowanego boksera wagi ciężkiej: potężny, barczysty, opalony, o szerokiej szczęce i włosach podgolonych tuż przy skórze. 

Podczas obchodów siedemdziesiątej rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w Gdańsku z udziałem licznych przywódców państw stanął za nim Silvio Berlusconi i dłonią odmierzył szerokość pleców szefa bułgarskiego rządu. Po czym rozpostarł ręce na znak, że rozpiętość jest ogromna i powiedział do zgromadzonych: „To dopiero jest premier. Nie to, co wy”.

Może tajemnica tkwi w jego spojrzeniu, które zdaje się mówić, że Borisow zna życie od podszewki i jest z tego powodu trochę smutny, a trochę zmęczony. A może po prostu istota jego popularności polega na tym, że zachowuje się tak, jakby władza w oczywisty sposób mu się należała? Bez kompleksów wypowiada się na tematy, na których się nie zna. Mówi tylko po bułgarsku, i to niechlujnie, w dodatku językiem ulicy i z niedbałą dykcją, a jednak wygrywa w sondażach z politykami-ekspertami. Wkroczył w świat polityki jako zamożny biznesmen i często tym argumentem podkreśla czystość własnych intencji. Kiedy słucha pytań dziennikarzy, zazwyczaj wygląda na zniecierpliwionego, jakby tylko czekał na moment, kiedy znów będzie mógł działać, a gadanie było stratą czasu. Patrzy nie na nich, lecz gdzieś obok albo ponad głowami. Na zadane pytania reaguje błyskawicznie i zawsze ma gotowy komentarz. 

 


w europie go lubią.Podczas otwarcia wystawy złotych skarbów z Warny w Parlamencie Europejskim w 2015 roku przewodniczący KE Jean-Claude Juncker nazywa Borisowa „złotym dzieckiem Bułgarii”. Witając się z nim w Brukseli, drobniejszy i nieco niższy Juncker wtula się w potężne ramiona bułgarskiego szefa rządu. Junckera Borisow fascynuje, ale też pozwala sobie wobec niego na pewien protekcjonalizm, co widać w gestach utrwalonych wielokrotnie przez kamery dziennikarskie. Szef Unii klepie Borisowa na pożegnanie w policzek albo przemykając w Europarlamencie za jego plecami gładzi w przelocie dłonią wygoloną głowę Borisowa w momencie, kiedy premier Bułgarii udziela właśnie wywiadu z okazji rozpoczętej w styczniu 2018 roku prezydencji Bułgarii w Unii. Swoje uczucia Juncker wyraża również słowami:

„Kocham premiera Bułgarii jak brata i przyjaciela. Jest poważnym i silnym człowiekiem, czego nie odważę się powiedzieć o sobie”. – Śmieje się po oficjalnym spotkaniu z Borisowem w Brukseli w 2016 roku.

Z Angelą Merkel bułgarski szef rządu również pozostaje w dobrych stosunkach. Wiele wspólnych zdjęć utrwala jej szczery, pełen czułości uśmiech skierowany w jego stronę. A Borisow często powtarza, jak ważne czy wręcz najważniejsze są dla niego dobre relacje z Niemcami. Kiedy we wrześniu 2009 roku wyjeżdża na jedno z pierwszych spotkań roboczych jako premier, w programie jest też kolacja, w której bierze udział Merkel. Porcja okazuje się zbyt mała dla Borisowa. Zjada ją kilkoma kęsami i spogląda na talerz sąsiadki, która, widząc to, proponuje, że odda mu swoją. Borisow odmawia, ale ponieważ Merkel nalega, bierze i zjada. 

Sztuką jest być w dobrych relacjach jednocześnie z Junckerem, Merkel, Orbánem i Erdoğanem. A jemu się to udaje.

W czasie oficjalnego spotkania z Władimirem Putinem Borisow wręcza rosyjskiemu prezydentowi szczeniaka owczarka bułgarskiego o imieniu Buffy. W pierwszym momencie Putin wydaje się zaskoczony, ale już za chwilę z błogim uśmiechem i przymkniętymi oczami tuli policzek do puszystego futra.

– Jest sprytny, umie stać się w oczach ludzi takim, jakim chcą go widzieć – mówi Georgi Stojczew, tłumacz z Sofii i były pracownik bułgarskiego MSZ. – Jak każdy spryciarz z chwiejnym poczuciem własnej wartości próbuje też imitować sposób myślenia wielkich graczy politycznych, chociaż nie zawsze się z nimi zgadza. Sztuką jest być w dobrych relacjach jednocześnie z Junckerem, Merkel, Orbánem i Erdoğanem. A jemu się to udaje. 

„Dzień dobry, jestem Aleksander Andreew z «Deutsche Welle» – przedstawia się dziennikarz na początku rozmowy.

„Dzień dobry, jestem Bojko Borisow z Bankji”. – Po czym przechodzi z dziennikarzem na „ty”. 

Potrafi też tak:

„Na razie, sikoreczki! I pamiętajcie: głosujcie na mnie, bo spadnę w rankingach!” – woła do szwaczek w …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Konsultacja merytoryczna: dr Mateusz Seroka, Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Tekst ukazał się w ósmym wydaniu miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" pod tytułem "Bojko Borisow. Chłop z Bankji".

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00