Wersja audio
Zuzana Čaputová jest najmłodszą kobietą w historii świata, która objęła urząd szefa państwa, i pierwszą kobietą w fotelu prezydenckim w Grupie Wyszehradzkiej, bloku łączącym Czechy, Polskę, Słowację i Węgry – kraje Europy Środkowej, bardzo konserwatywne i zdominowane przez mężczyzn, zwłaszcza w polityce i biznesie. Te dwa światy wyjątkowo niebezpiecznie na Słowacji się przenikają.
Nowa rola Čaputovej już na poziomie języka wywołuje rewolucję, gdyż w polskim edytorze tekstu słowo prezydentka – istniejące przecież w słownikach słowackim i czeskim ( prezidentka ) oraz słowotwórczo dopuszczalne w każdym języku słowiańskim – autokorekta podkreśla na czerwono i uznaje za błąd.
Ale to nie jest błąd ani przypadek. Zuzana Čaputová objęła urząd 15 czerwca w konsekwencji rewolucji, która trwa na Słowacji od zimy 2018 roku. Zastała kraj podzielony, osłabiony, w połowie nastawiony przeciw niej. I zdaje się być zdeterminowana, by go uporządkować.
Dla Słowacji – kraju, wydawałoby się, dojrzałego, od 2008 roku posługującego się euro i mocno osadzonego w strukturach Unii Europejskiej – 2018 był rokiem pełnym dramatycznych wydarzeń i niepewności. Pod koniec lutego policja znalazła ciała zastrzelonych dziennikarza śledczego Jána Kuciaka oraz jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. Zabójstwo młodych ludzi wstrząsnęło opinią publiczną, jednocześnie ukazało słabość państwa i obnażyło splot zorganizowanej przestępczości, biznesu i polityki.
Nowa rola Čaputovej już na poziomie języka wywołuje rewolucję, gdyż w polskim edytorze tekstu słowo prezydentka podkreślane jest na czerwono i uznawane za błąd.
Po tym morderstwie Słowacja znalazła się w odmiennej rzeczywistości – z pozycji rozwiniętego państwa Europy Środkowej z dnia na dzień spadła do ligi krajów niepotrafiących zapewnić podstawowych swobód demokratycznych, w tym wolności prasy i bezpieczeństwa obywateli. Wcześniej, owszem, po cichu mówiło się o dysfunkcjach, sygnalizowali je aktywiści i raportowały organizacje międzynarodowe. Ale szczegóły przenikania się różnych sfer dla większości obywateli pozostawały sekretem i pisali o nich tylko najodważniejsi. Kuciak za swą odwagę zapłacił życiem.
Sprawy, które poruszał dwudziestosiedmioletni dziennikarz, dotyczyły opiewających na miliony …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Portret ukazał się w sierpniowym numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" (08/2019) pod tytułem Zuzana Čaputová. Więcej niż Erin Brockovich.