Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Reportaż

Homeopatia. Wysokie stężenie absurdów

rysunekEwelina Karpowiak
Jak to się stało, że na przeziębienie łykamy cukrowe granulki nasączone popłuczynami po francuskiej kaczce? Oto dramat w pięciu aktach. W roli głównej - homeopatia. Podcast 57 minut
POSŁUCHAJ

Prolog miał miejsce kilka lat temu, kiedy pediatra w publicznej przychodni przepisała mojemu dwuletniemu dziecku Oscillococcinum. Gdy zapytałem, co to właściwie jest, otrzymałem najpierw zapewnienie, że to „bezpieczny lek homeopatyczny pochodzenia naturalnego”, ale z każdym kolejnym pytaniem robiło się coraz dziwniej. Pięć minut później rozmowa zeszła już na temat „pamięci wody”, a ja usilnie grzebałem w swojej pamięci, wracając myślami do drugiego roku studiów z fizyki, kiedy to omawialiśmy kwantową strukturę materii. Nie tak miała wyglądać porada lekarska w sprawie zwykłej wirusówki…

Z przychodni wyszedłem bez recepty, za to z mocnym postanowieniem, żeby sprawdzić, czy to, co przed chwilą zaszło, było legalne, i jaka właściwie idea kryje się za homeopatią. Te dwa niewinne pytania rzuciły mnie w coś, co można opisać chyba tylko jak kolektywny sen Salvadora Dalego i Franza Kafki. Po prostu dramat.

 


akt I, w którym zaglądamy do fiolki oscillococcinum. Maj 2018 roku. Sala konferencyjna warszawskiej siedziby firmy Boiron – największego na świecie producenta leków homeopatycznych. Przedsiębiorstwo to jest bohaterem międzynarodowych kontrowersji oraz przedmiotem niezliczonych akcji medialnych i prawnych na całym świecie. Również w Polsce Boiron okazuje się być czymś więcej niż tylko skromnym producentem leków – choć początkowo umawiałem się na wywiad z dyrektorką ds. rejestracji leków w Boiron przez dział prasowy tej firmy, ostatecznie przy stole siada łącznie sześć osób, między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej. I wiceprezes też. To trochę tak, jakbym planował rozmowę z producentem truskawek, a w gratisie przy stole znalazłby się wiceminister zdrowia. Dosiada się też do nas sam prezes Boiron Polska. Dostaję więc po prostu całościowy „wywiad z homeopatią”. Świetnie!

Atmosfera jest początkowo swobodna, ale temperatura szybko rośnie, już choćby dlatego, że w ten upalny dzień klimatyzacja w pomieszczeniu nie działa. Rozmówcy podeszli do sprawy poważnie. Przed każdym leży stosik dokumentów i artykułów naukowych.

Biorę głęboki oddech i włączam dyktafon.

Pomówmy o Oscillococcinum – to chyba najbardziej rozpoznawalny lek produkowany przez Boiron. Co to właściwie jest?

Marta Gintowt-Dziewałtowska (dyrektor ds. rejestracji leków w Boiron Polska):No więc tak. Wszystkie nasze leki produkowane są we Francji, a większość produktów zwierzęcych pozyskiwana jest od lokalnych hodowców. W Oscillococcinum substancja czynna jest pozyskiwana z kaczki.

Czyli produktem wyjściowym jest francuska kaczka?

M.G.D.:Tak. Oscillo jest robione z wątroby i serca kaczki. Poprzez odpowiednie procedury doprowadza się je do postaci płynnej, a następnie przygotowywane są rozcieńczenia, jedną z kilku metod. Oscillo rozcieńcza się metodą Korsakowa, jest ona w pełni zautomatyzowana. Polega na tym, że z odpowiednio wypreparowanej substancji pobiera się jedną część, miesza z 99 częściami rozpuszczalnika, następnie poddaje się zautomatyzowanemu procesowi wytrząsania.

Jaki to rozpuszczalnik?

M.G.D.:W tym przypadku to będzie woda destylowana. W większości przypadków będzie to mieszanina wody i alkoholu.

I co dalej?

M.G.D.:Probówkę opróżnia się poprzez zasysanie. Podstawą rozcieńczenia jest to, co zostaje na ściankach po opróżnieniu naczynia. Zakłada się, że na ściankach zostaje jeden procent substancji wyjściowej…

Adam Szafiński (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej):Nie tyle zakłada, co waży.

M.G.D.:No tak, oczywiście, masz rację. Waży się, że na ściankach pozostał jeden procent. Następnie znowu wypełnia się naczynie dziewięćdziesięcioma dziewięcioma częściami rozpuszczalnika i ponownie poddaje procesowi wytrząsania. W ten sposób uzyskuje się kolejne rozcieńczenia, które określa się „1K”, „2K”, „3K”. W przypadku Oscillo jest to 200K.

I po każdym rozcieńczeniu fiolkę się wstrząsa. Dlaczego?

M.G.D.:Z punktu widzenia czysto produkcyjnego można powiedzieć, że w czasie wstrząsania dochodzi do dobrego wymieszania substancji z rozpuszczalnikiem. My robimy to 150 razy w ciągu 7 sekund. Po prostu gwarantuje to powtarzalność produkcji.

Czyli wstrząsanie można by zastąpić na przykład mieszaniem?

Magdalena Wojciechowska-Budzisz (prezeska Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej):No właśnie nie. Lek wstrząsany w procesie produkcyjnym nabiera specjalnych właściwości leczniczych i dlatego wstrząsamy, a nie mieszamy.

Czyli bez wstrząsania nie powstanie lek homeopatyczny?

M.G.D.:Nie. To jest obowiązkowy etap produkcji.

Chodzi o coś więcej niż tylko wymieszanie substancji?

M.G.D.:Czysto mechanicznie, dochodzi do wstrząsania fiolki. Ale to, co dzieje się w tym czasie w środku, określamy jako dynamizację.

 


aby zrozumieć ideę homeopatii,warto wrócić do jej korzeni. Moi rozmówcy w dusznej warszawskiej sali konferencyjnej nie są zachwyceni, kiedy mówię o Samuelu Hahnemannie i o jego skórzanym siodle, ale, cóż, taka jest historia dyscypliny, którą reprezentują.

Samuel Hahnemann (1755–1843) był niemieckim lekarzem, ale też poliglotą, który przez lata dorabiał tłumaczeniem podręczników medycznych. PrzekładającA Treatise of the Materia Medicaszkockiego lekarza i chemika Williama Cullena, zainteresował się tezą tego autora, że wywar z kory chinowca jest skutecznym lekiem na malarię. Dziś wiemy, że chinowiec produkuje alkaloid chininę, który jest toksyczny dla wywołujących tę …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Więcej na ten temat możesz posłuchać we wtorek 11 września o godz. 8:00 na antenie www.chillizet.pl.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00