Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Esej

Ameryka zmienia oblicze

Choć Donald Trump nadal rządzi Ameryką, stopniowo zmienia ona wiek, rasę, płeć i polityczną orientację.
Ewelina Karpowiak
POSŁUCHAJ

Szóstego listopada odbyły się wybory do wielu organów ustawodawczych w Stanach Zjednoczonych: do Kongresu przede wszystkim, ale także do stanowych izb reprezentantów i senatów. Wybrano także nowych gubernatorów i nowych sędziów. Pytanie, jakie sobie zadawano przed wyborami, brzmiało tak: Czy demokraci po dwóch latach odbiorą Donaldowi Trumpowi większość w Kongresie i po raz pierwszy od 2016 roku prezydent będzie kontrolowany przez opozycję, czy teżstatus quosię utrzyma i Trump nadal będzie prowadził politykę na skraju konstytucyjnego kryzysu?

Midtermsz reguły przeistaczają się w referendum na temat zadowolenia (albo nie) z urzędującego pół kadencji prezydenta, które skutkuje jego zyskiem lub stratą miejsc w obydwu izbach Kongresu. Według Gallupa niepopularni prezydenci (czyli tacy jak Trump na dwa dni przed wyborami, notujący czterdzieści procent poparcia) tracą po nich średnio 37 miejsc w Izbie Reprezentantów i jest to historyczna regularność. Gdy jednak prezydent jest akceptowany przez większość Amerykanów, na półmetku jego partia zyskuje kolejne mandaty. W 2002 roku, czternaście miesięcy po zamachach 11 września, poparcie dla George’a Busha, który wypowiedział wojnę terroryzmowi, wynosiło sześćdziesiąt trzy procent w skali kraju i przeistoczyło się w zysk ośmiu miejsc. Był to rekord w powojennej historii Ameryki. A kto pobił rekord odwrotny, utraty największej liczby miejsc w Izbie Reprezentantów? Mało kto zgadłby, że Barack Obama. Choć zaczął rządzić z całkowitą większością w Izbie Reprezentantów (257 do 178) i Senacie (57 do 41), dwa lata po wyborze stracił w pierwszej z izb sześćdziesiąt trzy miejsca, a w drugiej – sześć! 

Dostęp online

Zapewnij sobie dostęp online do wszystkich tekstów, nagrań audio i wersji na czytniki.

Skorzystaj z oferty

Od tego momentu zaczął się powolny upadek prezydentury Obamy, który w 2014 roku utracił już obydwie izby (188 wobec 247 w niższej, 44 wobec 54 w Senacie) i został pozbawiony przez republikanów jakiejkolwiek władzy wykonawczej. To właśnie w 2014 roku, czyli sześć lat po przejęciu władzy przez czarnoskórego prezydenta – który, choć wygrał drugą kadencję w głosowaniu powszechnym, to przegrał w bardziej złożonej batalii – nastąpiła kluczowa dla amerykańskiej polityki zmiana. Osamotniony Obama, bez poparcia w Kongresie, tracił stopniowo na znaczeniu, a wraz z nim – demokraci. Wybory 2016 roku, które wyniosły Trumpa na fotel prezydencki, potwierdziły jedynie to, co stało się za prezydentury jego poprzednika, który okazał się dla demokratów – choć żaden liberał tego nie przyzna – prawdziwym nieszczęściem. Owszem, Obama otrzymał w spadku Amerykę rwaną konfliktami, uwikłaną w dwie wojny, biedniejszą niż dotąd (ceny rosły, płace stały w miejscu), rasowo podzieloną (jeden czarnoskóry mężczyzna na trzech siedział w więzieniu albo był na warunkowym zwolnieniu), ale to w konsekwencji jego rządów demokraci musieli ogromnie się starać, żeby zacząć odzyskiwać poniesione straty.

Barack Obama okazał się dla demokratów – choć żaden liberał tego nie przyzna – prawdziwym nieszczęściem.

Nie było to łatwe zadanie. Pod ogniem krytyki populiści, jak Trump, zacieśniają i pomnażają szeregi, czego doświadczyłaHillary Clinton, gdy nazwała zwolenników swego oponenta „koszem śmieci”, i przegrała wybory, mimo większego poparcia Amerykanów. Atak na ich przywódcę jest atakiem na nich samych (i odwrotnie), co eliminuje jakąkolwiek możliwość pozyskania ich głosów i pogłębia przepaść między obozami. Można śmiać się w niebogłosy z włosów Trumpa i jego ignorancji, ale ten śmiech ma ograniczoną publiczność. Prawdziwym problemem Ameryki ostatnich lat nie jest Trump, który jest raczej symptomem choroby niż nią samą, lecz erozja życia publicznego, dzięki której rasista, mizogin, kłamca, skorumpowany oszust, narcyz i ignorant mógł zdobyć poparcie milionów Amerykanów. Prawdziwym celem demokratycznej rewolty nie powinien być więc sam Trump, lecz te jego cechy, którym zawdzięcza polityczną karierę, bo te właśnie zjawiska – rasizm, mizoginia, kłamstwa, korupcja, oszustwa, narcyzm i ignorancja – pokazały prawdziwe, choć długo skrywane oblicze Ameryki. Jak słusznie podkreśla Jill Lepore w znakomitej, dopiero co wydanej historii Stanów ZjednoczonychThese Truths: A History of the United States(Następujące prawdy. Historia Stanów Zjednoczonych), Trump jest …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Esej ukazał się w grudniowym numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" (12/2018) pod tytułem Balon pęka.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00