W środę 6 maja na poważnej twarzy gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuoma, która od tygodni pojawiała się na naszych ekranach przy okazji codziennych konferencji prasowych, zawitało na moment coś w rodzaju uśmiechu. „Jesteśmy gotowi, idziemy na całość – oznajmił gubernator mocnym głosem. – Agresywnie i ambitnie, jak przystało na nowojorczyków. (…) Zdajemy sobie sprawę, że zmiana jest nieuchronna. Jeśli zostanie odpowiednio przeprowadzona, może się okazać wspaniałym darem”.
Ten optymistyczny, nietypowy dla Cuoma nastrój wynikał z wideowizyty Erica Schmidta, byłego kierownika Google’a. Dołączył on do gubernatora, by ogłosić, że stanie na czele komisji, która nakreśli wizję stanu Nowy Jork po pandemii koronawirusa – ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji wszystkich obszarów życia codziennego. „Jeśli chodzi o nasze priorytety, skupimy się na telemedycynie, zdalnej edukacji i dostępie do szerokopasmowego internetu – mówił Schmidt. – (…) Musimy szukać rozwiązań, które da się wprowadzić już teraz, a następnie rozwijać. Chcemy wykorzystywać technologię, by ulepszać życie ludzi”. Gdyby ktokolwiek wątpił w dobre intencje byłego szefa Google’a, na ścianie za jego plecami wisiała para złotych anielskich skrzydeł oprawionych w ramkę.
Dzień wcześniej Cuomo ogłosił nawiązanie współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów w celu „unowocześnienia systemu edukacji”. Gubernator nazwał Gatesa „wizjonerem” i dodał, że z powodu pandemii znaleźliśmy się „w wyjątkowym momencie historycznym. Możemy teraz wprowadzać w życie i rozwijać pomysły [Gatesa]. (…) Jaki jest sens tych wszystkich budynków i sal szkolnych, skoro dysponujemy mnóstwem nowoczesnych technologii?”.
Na naszych …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
W „Piśmie” bierzemy odpowiedzialność za słowo.
Każdy tekst przed publikacją przechodzi wielostopniowy proces redakcji i fact-checkingu. To wymaga czasu i pracy całego zespołu. Dołącz do społeczności „Pisma”. Zamów pełen dostęp online do wszystkich treści za 8,99 zł miesięcznie. Istniejemy dzięki osobom takim jak Ty.
Naomi Klein –(ur. 1970), kanadyjska dziennikarka i działaczka społeczna. Autorka głośnych książek: No Logo (2000), Mury i wyłomy czyli bariery i szanse (2002), Doktryna szoku (2007), To zmienia wszystko (2014), Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba (2017). Ostatnia, On Fire: The (Burning) Case for a Green New Deal, ukazała się we wrześniu 2019 roku.
Artykuł ukazał się pierwotnie 8 maja 2020 roku. Opublikowany za zgodą The Intercept, nagradzanej dziennikarskiej organizacji non profit. © Naomi Klein.