W każdej fabryce potrzebna była jedna twarz i nieskończona liczba rąk, co tydzień więc ustanawiano innego pracownika widzącym, pozostałych zaś – w płóciennych workach założonych na głowę i okręconych wokół szyi – sadzano w rzędach, pod ścianą i na szpulkach nici. Panował rozgardiasz, lecz nie taki, który bierze się z pogawędek przerzucanych ponad stanowiskami pracy, tylko przypominający sumienny szmer maszyny pracującej według tajemniczego napędu.
Tego dnia szmer był lżejszy i jeden z workowych – pracowników, których praca polegała tylko na przebieraniu orzechów – co rusz trącał nos poprzez płócienny materiał, lekko szczypiąc nozdrza ruchem tak …
Aby przeczytać ten artykuł, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Czytaj i słuchaj treści, które poszerzają horyzonty, inspirują do rozmów i refleksji. Wypróbuj „Pismo” przez miesiąc. Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Dostęp online
wersja audio i na czytniki, dostęp do aplikacji i serwisu
Weronika Murek –(ur. 1989), autorka opowiadań i sztuk teatralnych. Jej debiutancki zbiór opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (2015) otrzymał Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się jej zbiór Feinweinblein. Dramaty., a w 2023 roku zbiór Dziewczynki: kilka esejów o stawaniu się.