Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Pierwszy dzień wiosny, Dzień Poezji i Dzień Wody – jak świętować?

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu na drugą połowę marca, 16–22.03.2024.

Przedstawiamy wydarzenia, które organizują nasi dobrzy znajomi: zaprzyjaźnione instytucje kultury i organizacje, z którymi wspólnie przygotowujemy wydarzenia, z którymi promujemy kulturę, albo po prostu, z którymi jest nam tematycznie i ideowo „po drodze”. Zobaczcie, co ciekawego w tym świątecznym tygodniu (czeka nas Święto Poezji, Święto Wody i oczywiście pierwszy dzień wiosny) można robić w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Warszawie. Nie zapominamy również o propozycjach kinowych w całej Polsce.


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Co robić w Warszawie?

Piszą na swojej stronie: „Dokładnie pięć miesięcy temu, 22 października, na Warszawę spadła gigantyczna ulewa. W ciągu kilku godzin stolicę zalały masy wody – opad, jaki przewiduje się na okres miesiąca. W konsekwencji tego wydarzenia została zalana Kwiaciarnia Grafiki. W światowy dzień wody, 22 marca, w pięć miesięcy po wydarzeniu, odsłaniamy Znak wodny. Wystawę Katastroficzną, pokazującą zalane grafiki w kontekście prac współczesnych artystek i artystów”. Kwiaciarnia Grafiki jest miejscem szczególnie nam bliskim – to właśnie w pracowni Marty i Henryka Kwiatków powstawały sitodruki z ilustracjami okładkowymi – może pamiętacie Na zakręcie Cecylii Malik, Trwaj w bolesnym błogostanie Jadwigi Sawickiej i Wojnę Wilhelma Sasnala? Wystawę możecie oglądać do 27 marca.

W dniach 19–23 marca odbędzie się w warszawskiej Kinotece niezwykłe artystyczne święto przedstawiające życie Palestynek i Palestyńczyków poprzez film, czyli Palestine Cinema Days Warsaw. To oddolna inicjatywa osób, które chcą przybliżyć nam filmy z Palestyny i o Palestynie, by, jak mówią, „stworzyć przestrzeń do reprezentowania narodu palestyńskiego i składania hołdu wszystkim niewinnym osobom, które straciły życie”. Podczas przeglądu zobaczymy między innymi klasykę (Tu i wszędzie, reż. Anne-Marie Miéville, Jean-Pierre Gorin, Jean-Luc Godard, 1976), filmy dokumentalne (między innymi Tantura, reż. Alon Schwarz, 2022) i krótkie metraże. Całe wydarzenie ma charakter charytatywny: przychody ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na wsparcie Medical Aid for Palestinians oraz Nordisk Hjälp, które zapewniają niezbędną pomoc medyczną w Palestynie.

Co robić w Bydgoszczy?

Wspólnie z Młynami Rothera rozpoczynamy nowy cykl spotkań Na styku kultury i nauki, które poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka Zuzanna Kowalczyk. Pierwszą jej gościnią 21 marca będzie doktorka Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki, wiceprezeska Fundacji Edukacji Klimatycznej (możliwe, że kojarzycie ją z rozmowy w „Piśmie” o walce z suszą), a tematem – popularyzacja nauki w kulturze dezinformacji. Kolejne spotkania będą również dotyczyły przekazywania i upowszechniania nauki, budowania mostów między dziedzinami, przystępnego tłumaczenia świata bez wpadania w pułapkę nadmiernych uproszczeń. Zapraszamy do udziału w spotkaniu w Młynach (nie zapomnijcie się zarejestrować i pobrać bezpłatny bilet), ale zapewniamy, że rozmowa zostanie nagrana i opublikowana również w formie podcastu.

Przy okazji wizyty w Młynach Rothera koniecznie zobaczcie instalację Meandry, której autorem jest Marcin Dymiter. 

Co robić w Lublinie?

A gdyby tak, zamiast zawstydzać, spróbować przełamać bariery i stereotypy związane z nagością wśród dzieci? Wystawa graficzna w Warsztatach Kultury Słynne golasy w sztuce, której autorką jest Florentyna Nastaj, to doskonała do tego okazja. Organizatorzy zapewniają, że zarówno najmłodsi (wystawa przewidziana jest dla zwiedzających powyżej 7 roku życia), jak i dorośli poczują się jak prawdziwi znawcy sztuki, ale również zaczną odkrywać własne ciała.

Zapraszamy także na warsztaty towarzyszące wystawie: 20 marca „Art wyzwania bez ubrania”, 25 marca „Betonowe szaty Wenus z Milo”, a 8 kwietnia „Bazgroły na ręku”.

Co robić we Wrocławiu?

Wrocławski Dom Literatury i Klub PROZA zapraszają do świętowania Dnia Poezji i jednocześnie rozpoczynają cykl spotkań inaugurujących nowy sezon Salonów Silesiusa. Pierwsze spotkanie, 21 marca, to rozmowa z dwiema niedawno debiutującymi poetkami – Natalią Dziubą (tom Erozja, wydawnictwo papierwdole), oraz Joanną Wróbel (rare, wydawnictwo Muzeum Narodowego w Lublinie). Spotkanie poprowadzi krytyczka literacka Ewelina Adamik. Kolejne spotkania już wkrótce – śledźcie profil WDL-u na Facebooku – wspominali ostatnio o majowym wydarzeniu z udziałem najsłynniejszego poety milionera, czyli Mateusza Żaboklickiego.

Kolejny dzień to Święto Wody i wydarzenie w Hydropolis, które wspiera kolektyw Outriders – festiwal Szlakiem Wody. Podczas spotkania będziemy mieli okazję wysłuchać prelekcji znanych dziennikarzy i twórców internetowych. Wśród nich znajdzie się między innymi wystąpienie Szymona Opryszka „Zanim nadejdzie Dzień Zero” i „Talibowie i H2O. Czy Afganistan i sąsiedzi pogrążą się w wodnym konflikcie?” Jagody Grondeckiej, a także opowieść o lodowcach Islandii Maćka Budzicha i Moniki Krauze. Będzie też okazja do zwiedzania ekspozycji Hydropolis z przewodnikiem. Wydarzenie jest biletowane.

Przy okazji zapraszamy Was do przeczytania tekstów z naszego zeszłorocznego wydania specjalnego „Wokół wody” (osoby prenumerujące „Pismo” mogą te materiały pobrać w wersji na czytniki lub w formacie audio).

Co robić w Gdańsku?

W Gdańsku w marcu, miesiącu poezji, nie może zabraknąć poetyckiego wątku. 19 marca poznamy laureatów lub laureatki tegorocznej edycji Nagrody Europejskiego Poety Wolności. Sam festiwal, któremu kuratorują wspólnie Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda, odbędzie się w dniach 17–20 kwietnia. Czytaliście już wiersze z tomów nominowanych w tym roku do nagrody? Cześć z nich znajdziecie w marcowym numerze „Pisma”, kolejne pojawią się w kwietniu.

Również 19 marca w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej polecamy Wam wykład Eweliny Jaskulskiej z Kolektywu Architektoniczki „Urbanistyka feministyczna. Jak projektować dostępne miasta?” (przy okazji koniecznie poznajcie tekst o Wiedniu, nazywanym miastem kobiet). A 20 marca z cyklu Rozmowy o stanie świata odbędzie się spotkanie o lęku z Marcinem Matychem (zwanym jako Doktor Nerwica).

My zaś szykujemy się również na konferencję Marketing w Kulturze, która odbędzie się w dniach 26–28 marca. Co prawda nie ma już biletów na wydarzenie stacjonarne, ale wciąż dostępna jest rejestracja na odsłonę online wydarzenia. My czekamy na kilka prelekcji, między innymi o LinkedInie – „Jak komunikować działania kultury w świecie sukcesów?”, o dostępności cyfrowej – „Dostępność bez «picu». Na co naprawdę zwrócić uwagę?” i polecamy jednocześnie wystąpienie Alka Hudzika o współpracy z mediami.

Na co wybrać się do kina?

Tydzień temu proponowaliśmy Wam filmy nominowane w tym roku do Oscara. Teraz, kiedy znamy już zwycięzców, może znowu warto spojrzeć na tę listę – znajdziecie tu obrazy, które można oglądać w kinach, jak i te dostępne na platformach streamingowych. W ten weekend do kin wchodzą dwa nominowane filmy: Pokój nauczycielski(w kategorii międzynarodowej) oraz pełnometrażowy dokument Cztery córki.

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00