Przedstawiamy wydarzenia, które organizują nasi dobrzy znajomi: zaprzyjaźnione instytucje kultury i organizacje, z którymi wspólnie przygotowujemy wydarzenia, z którymi promujemy kulturę, albo po prostu, z którymi jest nam tematycznie i ideowo „po drodze”. Zobaczcie, co ciekawego w tym świątecznym tygodniu (czeka nas Święto Poezji, Święto Wody i oczywiście pierwszy dzień wiosny) można robić w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Warszawie. Nie zapominamy również o propozycjach kinowych w całej Polsce.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Co robić w Warszawie?
Piszą na swojej stronie: „Dokładnie pięć miesięcy temu, 22 października, na Warszawę spadła gigantyczna ulewa. W ciągu kilku godzin stolicę zalały masy wody – opad, jaki przewiduje się na okres miesiąca. W konsekwencji tego wydarzenia została zalana Kwiaciarnia Grafiki. W światowy dzień wody, 22 marca, w pięć miesięcy po wydarzeniu, odsłaniamy Znak wodny. Wystawę Katastroficzną, pokazującą zalane grafiki w kontekście prac współczesnych artystek i artystów”. Kwiaciarnia Grafiki jest miejscem szczególnie nam bliskim – to właśnie w pracowni Marty i Henryka Kwiatków powstawały sitodruki z ilustracjami okładkowymi – może pamiętacie Na zakręcie Cecylii Malik, Trwaj w bolesnym błogostanie Jadwigi Sawickiej i Wojnę Wilhelma Sasnala? Wystawę możecie oglądać do 27 marca.
W dniach 19–23 marca odbędzie się w warszawskiej Kinotece niezwykłe artystyczne święto przedstawiające życie Palestynek i Palestyńczyków poprzez film, czyli Palestine Cinema Days Warsaw. To oddolna inicjatywa osób, które chcą przybliżyć nam filmy z Palestyny i o Palestynie, by, jak mówią, „stworzyć przestrzeń do reprezentowania narodu palestyńskiego i składania hołdu wszystkim niewinnym osobom, które straciły życie”. Podczas przeglądu zobaczymy między innymi klasykę (Tu i wszędzie, reż. Anne-Marie Miéville, Jean-Pierre Gorin, Jean-Luc Godard, 1976), filmy dokumentalne (między innymi Tantura, reż. Alon Schwarz, 2022) i krótkie metraże. Całe wydarzenie ma charakter charytatywny: przychody ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na wsparcie Medical Aid for Palestinians oraz Nordisk Hjälp, które zapewniają niezbędną pomoc medyczną w Palestynie.
Co robić w Bydgoszczy?
Wspólnie z Młynami Rothera rozpoczynamy nowy cykl spotkań Na styku kultury i nauki, które poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka Zuzanna Kowalczyk. Pierwszą jej gościnią 21 marca będzie doktorka Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki, wiceprezeska Fundacji Edukacji Klimatycznej (możliwe, że kojarzycie ją z rozmowy w „Piśmie” o walce z suszą), a tematem – popularyzacja nauki w kulturze dezinformacji. Kolejne spotkania będą również dotyczyły przekazywania i upowszechniania nauki, budowania mostów między dziedzinami, przystępnego tłumaczenia świata bez wpadania w pułapkę nadmiernych uproszczeń. Zapraszamy do udziału w spotkaniu w Młynach (nie zapomnijcie się zarejestrować i pobrać bezpłatny bilet), ale zapewniamy, że rozmowa zostanie nagrana i opublikowana również w formie podcastu.
Przy okazji wizyty w Młynach Rothera koniecznie zobaczcie instalację Meandry, której autorem jest Marcin Dymiter.
Co robić w Lublinie?
A gdyby tak, zamiast zawstydzać, spróbować przełamać bariery i stereotypy związane z nagością wśród dzieci? Wystawa graficzna w Warsztatach Kultury Słynne golasy w sztuce, której autorką jest Florentyna Nastaj, to doskonała do tego okazja. Organizatorzy zapewniają, że zarówno najmłodsi (wystawa przewidziana jest dla zwiedzających powyżej 7 roku życia), jak i dorośli poczują się jak prawdziwi znawcy sztuki, ale również zaczną odkrywać własne ciała.
Zapraszamy także na warsztaty towarzyszące wystawie: 20 marca „Art wyzwania bez ubrania”, 25 marca „Betonowe szaty Wenus z Milo”, a 8 kwietnia „Bazgroły na ręku”.
Co robić we Wrocławiu?
Wrocławski Dom Literatury i Klub PROZA zapraszają do świętowania Dnia Poezji i jednocześnie rozpoczynają cykl spotkań inaugurujących nowy sezon Salonów Silesiusa. Pierwsze spotkanie, 21 marca, to rozmowa z dwiema niedawno debiutującymi poetkami – Natalią Dziubą (tom Erozja, wydawnictwo papierwdole), oraz Joanną Wróbel (rare, wydawnictwo Muzeum Narodowego w Lublinie). Spotkanie poprowadzi krytyczka literacka Ewelina Adamik. Kolejne spotkania już wkrótce – śledźcie profil WDL-u na Facebooku – wspominali ostatnio o majowym wydarzeniu z udziałem najsłynniejszego poety milionera, czyli Mateusza Żaboklickiego.
Kolejny dzień to Święto Wody i wydarzenie w Hydropolis, które wspiera kolektyw Outriders – festiwal Szlakiem Wody. Podczas spotkania będziemy mieli okazję wysłuchać prelekcji znanych dziennikarzy i twórców internetowych. Wśród nich znajdzie się między innymi wystąpienie Szymona Opryszka „Zanim nadejdzie Dzień Zero” i „Talibowie i H2O. Czy Afganistan i sąsiedzi pogrążą się w wodnym konflikcie?” Jagody Grondeckiej, a także opowieść o lodowcach Islandii Maćka Budzicha i Moniki Krauze. Będzie też okazja do zwiedzania ekspozycji Hydropolis z przewodnikiem. Wydarzenie jest biletowane.
Przy okazji zapraszamy Was do przeczytania tekstów z naszego zeszłorocznego wydania specjalnego „Wokół wody” (osoby prenumerujące „Pismo” mogą te materiały pobrać w wersji na czytniki lub w formacie audio).
Co robić w Gdańsku?
W Gdańsku w marcu, miesiącu poezji, nie może zabraknąć poetyckiego wątku. 19 marca poznamy laureatów lub laureatki tegorocznej edycji Nagrody Europejskiego Poety Wolności. Sam festiwal, któremu kuratorują wspólnie Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda, odbędzie się w dniach 17–20 kwietnia. Czytaliście już wiersze z tomów nominowanych w tym roku do nagrody? Cześć z nich znajdziecie w marcowym numerze „Pisma”, kolejne pojawią się w kwietniu.
Również 19 marca w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej polecamy Wam wykład Eweliny Jaskulskiej z Kolektywu Architektoniczki „Urbanistyka feministyczna. Jak projektować dostępne miasta?” (przy okazji koniecznie poznajcie tekst o Wiedniu, nazywanym miastem kobiet). A 20 marca z cyklu Rozmowy o stanie świata odbędzie się spotkanie o lęku z Marcinem Matychem (zwanym jako Doktor Nerwica).
My zaś szykujemy się również na konferencję Marketing w Kulturze, która odbędzie się w dniach 26–28 marca. Co prawda nie ma już biletów na wydarzenie stacjonarne, ale wciąż dostępna jest rejestracja na odsłonę online wydarzenia. My czekamy na kilka prelekcji, między innymi o LinkedInie – „Jak komunikować działania kultury w świecie sukcesów?”, o dostępności cyfrowej – „Dostępność bez «picu». Na co naprawdę zwrócić uwagę?” i polecamy jednocześnie wystąpienie Alka Hudzika o współpracy z mediami.
Na co wybrać się do kina?
Tydzień temu proponowaliśmy Wam filmy nominowane w tym roku do Oscara. Teraz, kiedy znamy już zwycięzców, może znowu warto spojrzeć na tę listę – znajdziecie tu obrazy, które można oglądać w kinach, jak i te dostępne na platformach streamingowych. W ten weekend do kin wchodzą dwa nominowane filmy: Pokój nauczycielski(w kategorii międzynarodowej) oraz pełnometrażowy dokument Cztery córki.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?