Wersja audio
W październikowym odcinku podcastu „Dziś w książce” zastanawiam się nad kategorią „postępu”. Przez pryzmat książki francuskiego ekonomisty Daniela Cohena* W niewoli wzrostu rozmyślam nad tym, czym jest postęp w nowoczesnym ujęciu, skąd wzięła się nam paranoja ciągłego wzrostu gospodarczego, oraz czym moglibyśmy ją zastąpić. O tym, jak powstała współczesna „niewola wzrostu”, jaką cenę za nią płacimy i jak radzić sobie z obecnym kryzysem wyobraźni, rozmawiam zaś z publicystą Markiem Beylinem**.
Zapraszam!
Zuzanna Kowalczyk
* Daniel Cohen – francuski ekonomista, profesor École Normal Supérieure, założyciel i niegdyś wiceprezes École d’Économie de Paris (Paris School of Economics). Stały współpracownik dziennika „Le Monde”. Współautor francuskiego wydania książki Makroekonomia. Autor książki W niewoli wzrostu.
** Marek Beylin – dziennikarz i publicysta „Gazety Wyborczej”, w latach 70. i 80. działacz opozycji demokratycznej. Autor wstępu do polskiego wydania książki Cohena oraz autor takich książek, jak Komentarz do 18 brumaire’a Ludwika Bonaparte, Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow, a ostatnio – Klimat, lewica, siostrzeństwo. Rewolucje trwają (kontrrewolucje też).
„Dziś w książce” to podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie jest to jednak klasyczny podcast literacki; nie są to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych książkach. Ale książki odgrywają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ służą za punkt wyjścia do przyglądania się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość.
Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.