Ilekroć widzę swoją ukochaną niespełna trzyletnią bratanicę, która jeszcze dobrze nie potrafi wypowiedzieć słów komórka czy smartfon, ale już umie to urządzenie obsłużyć, mam obawy. Czy wyrośnie na samodzielną, pewną siebie, szczęśliwą osobę?
O fatalnych skutkach FOMO (czyli z ang. fear of missing out, lęk przed tym, że ominie nas coś ważnego) i uzależnienia od internetu donoszą już eksperci z większości rozwiniętych krajów.
Podobniem, jak o rosnącej liczbie samobójstw i problemach psychicznych dzieciaków urodzonych po roku 1995. Jak nowe technologie, z którymi dzieci mają do czynienia od najmłodszych lat uformują je w dorosłym życiu? Na kogo wyrosną? A może przesadzamy z tymi czarnymi wizjami?
O tym wszystkim rozmawiam z Magdaleną Bigaj wiceprezes Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, która uczy tego, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z mediów cyfrowych. Zaprosiłam też dwójkę specjalnych gości. Swoje futurologiczne wizje dzieciństwa w 2050 roku przedstawiają Karolina Lewestam, publicystka związana m.in. z Pismem [TUTAJ przeczytasz jej ostatni esej o tym, jak smartfony zamieniają nasze dzieci w zombie] oraz Dominik Batorski, socjolog internetu z UW.
Podcast #JNP2050 znajdziecie w najpopularniejszych aplikacjach do słuchania audio. Polecamy też inne nasze podcasty, które publikujemy w kanale Pismo do słuchania.
Realizacja: Jakub Dowgird oraz Osorno
Grafika: Patrycja Lewandowska
Ten odcinek podcastu jest częścią cyklu Jak naprawić internet?, którego mecenasem jest Facebook.