Kanada to kraj sprzeczności, o którym wciąż wiemy zdumiewająco mało. Wydaje nam się często odległy i tajemniczy, choć to jeden z najczęściej wybieranych kierunków emigracyjnych. Kraj, który dla wielu stał się symbolem krainy miodem i mlekiem płynącej, ufundowanej na powszechnej równości, tolerancji i wolności. I choć Kanada jako państwo wielotożsamościowe przybliża wiele snów o wspólnotowości i kraju „post-narodowym”, to jednak nie jest tak idealna i dostępna dla wszystkich, jak przekonują krążące o niej mity. Historia Kanady nie jest bowiem tylko historią dostatku i spokoju, ale też brutalnego kolonializmu i wielkiej przemocy, która zakończyła się dopiero niedawno i będzie jeszcze długo rezonować na kolejne pokolenia.
Czy w ogóle istnieje zatem coś takiego jak kultura kanadyjska, skoro Kanada to kraj wielu kultur i wielu języków? Na jakich kontrastach opiera się tamtejsza polityka? Czy Kanada to naprawdę raj na ziemi, pełen feministów, ekologów i bogaczy? Jakie grzechy nosi na sumieniu kanadyjskie społeczeństwo? Co nas, Polki i Polaków, z Kanadą łączy? I czego możemy się od niej uczyć? O tym wszystkim opowiem w nowym odcinku podcastu À propos na podstawie polecanych książek:
✎ Katarzyny Wężyk Kanada. Ulubiony kraj swiata
✎ Joanny Gierak-Onoszko 27 śmierci Toby’ego Obeda
✎ Dariusza Rosiaka Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha
Partnerem tego odcinka jest festiwal Literacki Sopot, który odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2020 roku w Sopocie. Spotknia i debaty będą transmitowane na Facebooku i YouTube.
Podcastu À propos, który jest rozwiniętą wersją felietonu, możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”. Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:
⋅ Spotify
⋅ Lecton