Wersja audio
Pretekstem do podjęcia tematu historii ewolucji jest w tym odcinku podcastu À propos wydana niedawno przez wydawnictwo Agora książka Franka Westermana My, człowiekowate, w której autor, poszukując odpowiedzi na pytanie o to, kim był pierwszy człowiek, tak naprawdę szuka odpowiedzi na pytania o fundamenty ludzkiej natury i źródła naszej podmiotowości. Pytania o przeszłość tak naprawdę skłaniają więc do pytań o teraźniejszość i przyszłość; rekonstrukcja ustaleń nauki prowadzi do krytycznego namysłu nad przyjmowanymi dotąd perspektywami i narracjami. Za pozornie niewinnym pytaniem o pochodzenie ludzi kryje się wiele pytań o źródła naszych przekonań o świecie i nas samych.
W jaki zatem sposób antropologia i historia ludzkiej ewolucji pomagają nam lepiej zrozumieć świat, w którym obecnie żyjemy? Jak to możliwe, że historia ewolucji cały czas jest uzupełniana o nowe ustalenia i fakty? Gdzie leży granica oddzielająca człowieka od reszty zwierząt i kto tę granicę wyznaczył? Czy istnieje coś takiego jak ludzka natura? A jeśli tak – to czym jest i w jakim stopniu kształtuje nasze współczesne wybory moralne? O tym wszystkim opowiadam w podcaście À propos pochodzenia człowieka, polecając następujące książki, filmy i podcasty:
✎ Frank Westerman My, człowiekowate
✎ David Graeber, David Wengrow The Dawn of Everything. A New History of Humanity
✎ Joseph LeDoux Historia naszej świadomości
✎ Audiobook Yuval Noah Harari Sapiens. Od zwierząt do bogów
✎ Tamim Ansary Ludzkość. Historia o jakiej nie mieliście pojęcia
✎ Adam Rutherford Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli
✎ Tadeusz Sławek Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie
✎ Frans de Wal Małpy i filozofowie
✎ Podcast Antropologiczne szepty
✎ Rutger Bregman Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz
✎ Tom Philips Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
rysunek Sonia Dubas
Partnerem odcinka jest Wydawnictwo Agora, wydawca książki Franka Westermana My, człowiekowate. Jej fragment jest dostępny do przeczytania TUTAJ.
Podcastu À propos możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”. Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:
⋅ Spotify
⋅ Lecton