Playlista
Wydanie audio 12/2024
Posłuchaj tekstów z grudniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (12/2024).
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Posłuchaj tekstów z grudniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (12/2024).
Posłuchaj tekstów z listopadowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (11/2024).
Po blisko ośmiu latach mieszkania w Tromso Katarzyna przygotowuje się do przeprowadzki. Autorka podróżuje do Oslo, gdzie trwają właśnie protesty Saamów.
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (10/2024).
Poznajemy dalszy ciąg historii osobistej Katarzyny i jej byłego męża – Saama, Biery, który nie uniknął traum i wstydu związanego z pochodzeniem. Z podobnych problemów z tożsamością zwierza się Lill
Saamskich bohaterów opowieści, bez względu na wiek, środowisko, wykształcenie czy rodzaj traum, które przeszli, łączy jedno: obezwładniające poczucie wstydu.
Wiersz, który przynoszę Wam dzisiaj, znalazłam w tomie wybranym z półki u przyjaciela.
Autorka stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd u Katarzyny – Polki – fascynacja obcą kulturą. Piękno saamskich tradycji: języka, poezji, śpiewu, kontrastuje z opowieściami o latach prześladowań.
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (09/2024).
Anna Dudzińska podróżuje do Lakselvbukt, położonego 70 kilometrów od Tromso, by spotkać się z Katarzyną – Polką, która zafascynowana saamską kulturą, od lat uczy Saamów ich własnego języka.
Nie mogli mówić we własnym języku. Zabroniono im śpiewać, grać na bębnach i zakładać tradycyjnych nakryć głowy.
Posłuchaj tekstów z lipcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (07/2024).
Posłuchaj tekstów z kwietniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (04/2024).
Posłuchaj tekstów z marcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (03/2024).
Posłuchaj tekstów z listopadowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (11/2023).
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (10/2023).
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (09/2023).
Posłuchaj tekstów z sierpniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (08/2023).
Wschodnioznawca i socjolog Jakub Rybicki w swoim wystąpieniu na konferencji TEDx powiedział: „Podróże kształcą, ale bywa też, że zubażają. (…) Zakładamy, że podróże nas wykształcą same z siebie, że nie
Pytanie o to, czy nowe technologie podsuną nam odpowiedzi na największe współczesne wyzwania, budzi co najmniej ambiwalentne odczucia.
Posłuchaj tekstów z czerwcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (06/2023).
W jaki sposób buduje się w otwarte, równe społeczeństwo? Dlaczego inkluzywność jest tak potrzebna w życiu społecznym i na czym polega w praktyce? Jak włączać tych, którzy latami byli dyskryminowani
Posłuchaj tekstów z majowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (05/2023).
Świadoma swojej obojętności wobec wszelkich widowisk sportowych, byłam przekonana, że zebranie kulturalnych poleceń na temat wysiłku fizycznego będzie dla mnie – nomen omen – niemałym wysiłkiem.
Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał świat za kilka dekad? W jaki sposób wizje przyszłości kształtują teraźniejszość i jakiego typu lęki oraz nadzieje zza nich przebijają? Czy
Posłuchaj tekstów z kwietniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku. Usłyszysz głosy naszych stałych lektorek i lektorów – Agaty Turkot, Katarzyny Hołyńskiej, Leszka Zdunia, Macieja Więckowskiego, Kamila Prubana
Czym jest dziś w Polsce luksus? W jaki sposób narzuca się nam wzory konsumpcji? Jak ograniczać kupowanie na pokaz i przeciwdziałać rozwarstwieniu społecznemu? O tym rozmwialiśmy w trakcie kwietniowej Premiery
Czym jest dobry przekład i po czym go rozpoznać? Z czym łączy się praca translatorska i jak postrzegają ją sami tłumacze i tłumaczki? Dlaczego tak długo autorzy przekładów pozostawali w
Posłuchaj tekstów z marcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku.
Posłuchaj tekstów z lutowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku.
Na czym polega bogactwo i różnorodność kultury żydowskiej? Gdzie jej szukać w Polsce? W jakich aspektach i formach kultura ta przenika się z kulturą polską i dlaczego relacja ta jest
Posłuchaj tekstów ze styczniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku.
Posłuchaj tekstów z grudniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2022 roku.
Posłuchaj tekstów z listopadowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2022 roku.
W jaki sposób nowe technologie zmieniają pozycję artysty, a w jaki pozycję odbiorcy? Jak bardzo nowe technologie poszerzają możliwości twórcze i jakie są najciekawsze przykłady eksplorowania nowych ścieżek artystycznych w
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2022 roku.
Kto i w jaki sposób rywalizuje dziś o przywództwo nad światem? Posłuchajcie podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Dlaczego mamy tak duży problem z ustaleniem statusu dziecka w społeczeństwie? Jak okres dzieciństwa zmieniał się na przestrzeni historii naszego gatunku i czym dzieciństwo jest dzisiaj, w cyfrowym, usieciowionym świecie?
Czym jest dom w świecie targanym konfliktami i doświadczającym skutków katastrofy klimatycznej? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” z 2022 roku.
Ile mówi o nas domowa przestrzeń i w jaki sposób przecina się w niej to, co prywatne, z tym, co publiczne, kolektywne? I czy da się w ogóle myśleć dziś o domu w oderwaniu od klasowości i współczesnych kryzysów? O
Co robi z nami fotografia? W jakim zakresie zmienia rzeczywistość, a w jakim dokumentuje postępujące niezależnie od niej zmiany? Kiedy i jak rozstrzygnięto konflikt o to, czy fotografia może być
Jak osiągnąć dziś szczęście i je utrzymać? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z sierpniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” z 2022 roku.
W tym odcinku chciałabym przypomnieć wam wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jak nigdy wybrzmiewa dziś niesamowicie aktualnie.
W dzisiejszym odcinku zachęcam Was do lektury wierszy Wojciecha Brzoski, poety na co dzień związanego z więziennictwem.
Posłuchaj tekstów z lipcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” z 2022 roku.
W dzisiejszym odcinku zostawiam Was z wierszem, który pomaga poradzić sobie z równoczesnością tego, co dobre z tym, co złe.
Tym razem chciałabym opowiedzieć o spotkaniach z poetkami w trakcie festiwalu Europejski Poeta Wolności. I zachęcić was do lektury ich wierszy.
Do wyboru wiersza, który pojawia się w dzisiejszym odcinku, zainspirowały mnie słowa prozaiczki Natalki Śniadanko.
Jaka jest rola pamięci indywidualnej, a jaka pamięci zbiorowej? W jakim stopniu pamięć o przeszłości kształtuje teraźniejszość? Czym są archiwa społeczne? Do czego jest nam potrzebna pamięć kulturowa i narodowa?
W dzisiejszym odcinku opowiadam o najważniejszych wyróżnieniach poetyckich tej wiosny.
Jak uratować przyrodę w świecie nastawionym na ciągły rozwój i eksploatację dóbr naturalnych? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z czerwcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (06/2022).
W dzisiejszym odcinku chciałabym przypomnieć o twórczości Marii Konopnickiej. 180. rocznica urodzin pisarki to chyba najlepszy czas, by zacząć odczytywać ją na nowo.
W dzisiejszym odcinku zachęcam Was do sięgnięcia po poezję Anji Golob, nominowanej w tym roku do nagrody Europejski Poeta Wolności.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z majowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (05/2022).
W majówkę zachęcam Was do szukania piękna w przyrodzie i w poezji.
Jak odzyskać i zredefiniować pojęcie solidarności? Czy istnieją takie praktyki kultury, które skierowałyby nas na wzmacnianie wzajemności i empatii? W jaki sposób solidarność wpływa na (oraz jest kształtowana przez) politykę
W dzisiejszym odcinku zostawiam Was z wierszem, dzięki któremu przypomnicie sobie o nawet tych najdrobniejszych, wiosennych zachwytach.
Jak ewoluował nasz sposób mówienia o wojnie? Gdzie szukamy dziś rzetelnych informacji, w jakiej postaci do nas trafiają i kto je tworzy? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z kwietniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (04/2022).
W dzisiejszym odcinku opowiadam o Hałynie Kruk, której wiersze są poetyckim zapisem tego, co dzieje się obecnie w Ukrainie.
Dziś po raz kolejny wracam do poezji Serhija Żadana, który przebywa obecnie w Charkowie, skąd relacjonuje wojenną rzeczywistość.
W dzisiejszym odcinku podcastu wraz z Valerią, uchodźczynią z Kijowa, czytamy wiersze dla pokoju.
Posłuchaj tekstów z marcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (03/2022).
W tym odcinku rozmawiam z Ivanem Davydenko, poetą, którego wiersz opublikowaliśmy w dniu wybuchu wojny na stronie „Pisma”.
W dwunastym odcinku podcastu „Dziś w książce” przyglądam się współczesnym dylematom moralnym przez pryzmat książki Zygmunta Baumana „Etyka ponowoczesna”.
W dzisiejszym odcinku opowiem o poezji Marianny Kijanowskiej, kolejnej nominowanej do tegorocznej edycji nagrody Europejski Poeta Wolności.
W dzisiejszym odcinku opowiem o poezji Marii Halber, która zagościła po raz pierwszy na łamach „Pisma” w styczniu 2022 roku.
Jak bawić się w czasach kryzysu? Czy wciąż śmieszy nas to samo, co kiedyś? I czy żarty mogą pomóc nam tworzyć wspólnotę? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z lutowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (02/2022).
W jedenastym odcinku podcastu „Dziś w książce” rozmawiam z Sylwią Czubkowską o tym, jakiej lekcji o samoobronie przed big techami udziela nam Shoshana Zuboff w książce „Wiek kapitalizmu inwigilacji”.
Czy można rozpocząć nowy rok bez presji oczekiwań? Jaką strategię obrać na ciężkie czasy? Gdzie szukać nadziei, gdy zewsząd docierają do nas negatywne informacje? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów ze styczniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (01/2022).
W pierwszym odcinku w 2022 roku opowiem o wierszach Petra Hruški, który jest jednym z finalistów Nagrody Europejski Poeta Wolności.
W dzisiejszym odcinku przypominam wiersze idealne na czas przedświątecznej zawieruchy.
W dzisiejszym odcinku nawiązuję do poezji Tadeusza Różewicza, którego Rok powoli dobiega końca. Przy okazji zachęcam, by przyjrzeć się jego twórczości również w nadchodzących miesiącach.
W dzisiejszym odcinku przyglądam się eksperymentalnej poezji Jakuba Kornhausera z jego najnowszego tomu „Brzydko tną twoje noże?”.
Posłuchaj tekstów z grudniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (12/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku zapraszam was na wyprawę w przeszłość, do epoki romantyzmu, ale w zupełnie nowej odsłonie.
W listopadowym odcinku podcastu „Dziś w książce” opowiadam i rozmawiam z Agatą Sikorą o naszym współczesnym stosunku do pracy przez pryzmat książki Davida Graebera „Praca bez sensu”.
W tym odcinku opowiem o poezji Maurycego Schlangera, którą odkryłam dzięki Wolnym Lekturom.
W dzisiejszym odcinku przypominam wiersze Jarosława Mikołajewskiego – humanistyczne zarówno w uniwersalnym, jak i jednostkowym wymiarze.
Posłuchaj tekstów z listopadowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (11/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku przypominam o poezji tych, którzy odeszli w 2021 roku i zachęcam do refleksji nad nią.
W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiam z Mileną Gumienny z krakowskiej księgarni De Revolutionibus o nielicznych księgarniach, w których poezja ma swoje stałe miejsce.
W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiam z Wojciechem Bonowiczem o jego wierszu opublikowanym w październikowym numerze, który jest tak nieoczywisty dla twórczości poety.
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (10/2021 r.)
We wrześniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” rozmawiam z pisarką i doktorką nauk humanistycznych w zakresie psychologii Mirą Marcinów o tym, czego o nadziei, lęku i zdrowiu psychicznym uczy nas
W tym odcinku podcastu opowiadam o poecie i tłumaczu, którego wiersze skupiają się na tym, co na wyciągnięcie ręki, ale często pomijane.
W dzisiejszym odcinku podcastu zapraszam do lektury tomu „Playbook” Tomasza Bąka – poezji niekonwencjonalnej zarówno w formie jak i treści.
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem o nowej, poetyckiej odsłonie twórczości Sylwii Chutnik.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (09/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku opowiem o wierszu Antoniego Słonimskiego, w którym ujął w słowa jednocześnie wstyd i nadzieję, słabość i siłę, która – wierzę – jeszcze może przyjść.
Gościnią dzisiejszego odcinka jest młoda poetka Sara Szamot, której pierwsza książka „Ścisk” ukazała się w tym roku. Zachęcam, by po obiecującym debiucie śledzić jej kolejne teksty.
W dzisiejszym odcinku opowiem o poezji pisanej gwarą i jej autorce – pani Wandzie Szado-Kudasik, którą poznałam przy okazji pracy nad projektem „Krok za naturą”.
W dzisiejszym odcinku opowiem o artystce, której wrażliwość nie mieści się w jednej formie czy gatunku i która wciąż poszukuje dla siebie nowych języków.
W dzisiejszym odcinku opowiem o wierszu Jacka Dehnela, który być może stał się głosem ponadpokoleniowego doświadczenia.
W dzisiejszym odcinku opowiadam o nowej edycji Festiwalu Miłosza oraz o wspólnym czytaniu poezji, w którym możemy odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak sobie radzić z intensywnością doświadczania życia.
Jak to jest, że w kontekście ustawy krajobrazowej i zasady dobrego sąsiedztwa w projektowaniu przestrzennym teoria często mija się z praktyką? Co w praktyce oznacza „przestrzeń inkluzywna i budująca dialog”?
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z lipcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (07/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku podcastu zachęcam, by ruszyć w drogę szlakiem letnich festiwali literackich i rozejrzeć się za poezją na wyciągnięcie ręki.
W piątym odcinku podcastu „Dziś w książce” rozmawiam z orientalistą, kulturoznawcą i geografem, współtwórcą portalów „uchodźcy.info” i „post-turysta.pl”, Pawłem Cywińskim, o książce Edwarda W. Saida „Orientalizm”.
Jak powinniśmy działać w obliczu klimatycznego zagrożenia? Czy musimy pożegnać dotychczasowy komfort i przyzwyczajenia, żeby zapewnić przetrwanie kolejnym pokoleniom? Jak objąć swoją wyobraźnią tak rozległy i złożony problem, jakim są
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem o poezji Witolda Dąbrowskiego, która przyszła do mnie z nieoczekiwanej strony.
Jak często myślimy o własnej seksualności? Czy w ogóle ją rozumiemy? Czy potrafimy rozmawiać z bliskimi o seksie? Jak się zmieniła seksualność Polek i Polaków oraz nasze podejście do seksu?
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem o wierszu, który powstał w innym języku niż polski i zupełnie innym kontekście, ale okazuje się być adekwatny też dla nas.
W dzisiejszym odcinku podcastu nietypowa zachęta do lektury dzieła, które może nam pomóc zmierzyć się ze stratą.
Posłuchaj tekstów z czerwcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (06/2021 r.)
W kolejnym odcinku podcastu „Dziś w książce” rozmawiam z członkiem zarządu i analitykiem Fundacji Kaleckiego, publicystą ekonomicznym, Filipem Konopczyńskim, o książce Josepha E. Stiglitza „Cena nierówności. W jaki sposób dzisiejsze
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem o najważniejszych nagrodach poetyckich w Polsce. Czy rzeczywiście wyznaczają one hierarchie i wskazują to, co najbardziej istotnego wydarza się w poezji?
W dzisiejszym odcinku podcastu przenosimy się do Wrocławia, gdzie rozpoczyna się właśnie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.
Bohaterka tego odcinka jest z nami od początku. Teraz ukazuje się też jej najnowszy tom poetycki.
W szóstym, ostatnim odcinku trzeciego sezonu Iga Dzieciuchowicz rozmawia z bohaterem „Śledztwa”, który niespodziewanie zgadza się na wywiad. Dobry czy zły doktor? Czy autorka znajdzie odpowiedź na swoje pytanie? Posłuchaj
Posłuchaj tekstów z majowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (05/2021 r.)
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
W dzisiejszym odcinku podcastu chciałabym ponownie pochylić się nad sztuką przekładu. Pretekstem do refleksji na ten temat stała się pewna głośna niedawno sprawa dotycząca tłumaczenia poezji. Posłuchajcie!
W trzecim odcinku podcastu rozmawiam z profesorem Tadeuszem Sławkiem o książce Henry’ego Davida Thoreau „Walden, czyli życie w lesie”.
W kolejnym odcinku podcastu chciałabym porozmawiać z Olgą Brzezińską o zbliżającej się edycji Festiwalu Miłosza.
Jak mądrze pomagać w dobie internetu i nowych technologii? Jakie formy wsparcia wybrać? Komu zaufać i jak najlepiej docierać do tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy? Posłuchaj podcastu z cyklu
W dzisiejszym odcinku podcastu chciałabym przyjrzeć się twórczości Małgorzaty Lebdy. Nie tylko tej poetyckiej.
Czy smart home to współczesna wersja szklanych domów z wizji Seweryna Baryki? O mieszkaniach przyszłości, kryzysie mieszkaniowym, patologiach ale też o trendach i alternatywach dla rynku deweloperskiego porozmawiam w 12
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów ze kwietniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (04/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem o wierszach, które mogą stać się źródłem wytchnienia i refleksji w ten wielkanocny czas.
W dzisiejszym odcinku podcastu chciałabym się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o poezji Adama Zagajewskiego.
W drugim odcinku podcastu wraz z Miłoszem Wiatrowskim rozmawiamy o książce prof. Timothy’ego Snydera „Droga do niewolności”.
Jak wygląda bunt w dobie mediów społecznościowych i politycznych podziałów? Czy możliwym jest znalezienie głębszego porozumienia między wściekłymi na siebie wzajemnie grupami? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Tematem dzisiejszego odcinka podcastu jest ogień. Ten, który niszczy i kreuje. Nie od dziś jest też bohaterem wierszy.
Posłuchaj tekstów ze marcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (03/2021 r.)
W tym odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” opowiadam o poezji Sławomira Hornika, która konsekwentnie trzyma się minimalizmu.
W pierwszym po krótkiej przerwie odcinku podcastu opowiadam o poezji Urszuli Honek, w której najważniejszy jest nastrój.
Czy mamy do czynienia z epidemią samouwielbienia? Jak opierać się kulturze cyfrowego narcyzmu? Na te i wiele innych pytań dotyczących miłości, związków i rodziny w czasach hołdujących rozwijaniu „ja” szukaliśmy odpowiedzi
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z lutowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (02/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku podcastu przyszła pora na podsumowania.
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem dwa słowa o poezji Macieja Roberta, człowieka wielu talentów i tożsamości, który w „Piśmie” pojawia się po raz drugi z wierszem najdłuższym w historii naszego
Bohaterką kolejnego odcinka podcastu jest Natalia Malek, poetka, której twórczość wydaje się być idealną na ten dziwny czas, kiedy – wydawałoby się – wszystko musimy zaczynać od nowa.
Posłuchaj tekstów ze styczniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (01/2021 r.)
Lektura choć jednego wiersza w miesiącu? Może do takiego postanowienia noworocznego uda mi się Was zachęcić w pierwszym odcinku podcastu w 2021 roku.
W tym odcinku podzielę się z Wami tym, co mnie w tym dziwnym roku poetycko poruszyło.
W tym odcinku zanurzymy się w poezję, która święta opowiada inaczej.
O tym, jak powstają jej wiersze i czy pandemia zmieniła coś w jej procesie twórczym rozmawiam z poetką Urszulą Zajączkowską.
Posłuchaj tekstów z grudniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (12/2020 r.)
W kolejnym odcinku podcastu opowiadam o poezji Papuszy, która od dekad inspiruje nie tylko tych, związanych ze światem literatury.
Na ile świat, w którym żyjemy, jest ujednolicony, a na ile różnorodny i oparty na rozbieżnościach? Czy odmienne kultury i wynikające z nich systemy wartości są w stanie ze sobą
Dziś chciałabym opowiedzieć o poezji ironii i skrytej za nią bolesnej szczerości. Autorką, która tak pisze, jest bohaterka tego odcinka – izraelska poetka Agi Mishol.
Bohaterką kolejnego odcinka podcastu jest Alex Freiheit, która opisała gniew i wkurw wypływający z doświadczenia bycia kobietą w Polsce i zapisała go w kilkunastu tekstach, jakie składają się na jej
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z listopadowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (11/2020 r.)
W kolejnym odcinku podcastu wybierzemy się na północ. Zahaczymy o Gotlandię, by potem na dobre zostać w Szwecji, wśród poezji Tomasa Tranströmera.
W kolejnym odcinku podcastu wybierzemy się w podróż do świata poezji nieoczywistej, dotąd niepublikowanej w Polsce.
W tym odcinku podcastu opowiem o twórczości poety uważnego – Wojciecha Bonowicza.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (10/2020 r.)
W tym odcinku podcastu opowiem o jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych autorów polskiej poezji – Eugeniuszu Tkaczyszynie-Dyckim.
Skąd się wzięło tabu wokół seksu? Dlaczego to takie istotne, aby przełamywać stereotypy i poszerzać ramy opowieści o ciele? Jak szkodzi w łóżku patriarchat? I jak się wyswobodzić z opresji
W kolejnym odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” opowiem o wierszach napisanych w językach, do których często nie mamy dostępu.
W kwietniu 2019 roku ginie Nicola. Miesiąc później Julia. A w grudniu Kamila. Co łączyło trzy nastolatki mieszkające w okolicach Jeleniej Góry? Czy to przypadek, że chodziły do tej samej
W drugim odcinku opowiadamy o Nicoli, dziewczynie, która zginęła jako pierwsza spośród trzech uczennic niewielkiego liceum w Lubomierzu. Co kryje jej historia? Posłuchaj drugiego odcinka drugiego sezonu Śledztwa Pisma –
W trzecim odcinku Barbara Sowa próbuje zrekonstruować wydarzenia z tragicznego piątkowego wieczoru w Jeleniej Górze. Co się wydarzyło w klubie, w którym Nicola bawiła się przed śmiercią? Posłuchaj trzeciego odcinka
W czwartym odcinku opowiadamy o Julii, przyjaciółce Kamili z równoległej klasy i internatu. Posłuchaj czwartego odcinka drugiego sezonu Śledztwa Pisma – zaloguj się lub wykup dostęp.
W piątym odcinku Barbara Sowa odwiedza internat w Lubomierzu. Próbuje też połączyć historie wszystkich trzech bohaterek. Co się działo w szkole i w internacie w tej niewielkiej dolnośląskiej miejscowości? Czy
Zapraszam na spotkanie z Ewą Lipską – mistrzynią poezji, która zajmuje szczególne miejsce w polskiej liryce, ale też w sercu redakcji Pisma.
W ostatnim odcinku autorka próbuje zamknąć wszystkie nierozstrzygnięte do tej pory wątki śledztwa. Posłuchaj szóstego odcinka drugiego sezonu Śledztwa Pisma – zaloguj się lub wykup dostęp.
Trzy tajemnicze śmierci, jedna szkoła z internatem i kilka teorii spiskowych. Gdy zaczynałam prace nad drugim sezonem Śledztwa Pisma, w głowie kołatało mi się pytanie z e-maila od informatorki: „A
Posłuchaj playlisty aktualizowanej co tydzień o nowy odcinek drugiego sezonu Śledztwa Pisma.
W kolejnym odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” spełniam marzenia i spotykam się z twórczością mistrzyni – Krystyny Miłobędzkiej.
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (9/2020 r.)
W kolejnym odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” opowiem Wam o poezji Serhija Żadana.
W tym odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” zabiorę Was ponownie w świat chińskiej poezji.
W 30 odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” porozmawiam z tłumaczką Magdą Heydel o sztuce przekładu.
Posłuchaj tekstów z sierpniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (8/2020 r.)
W 29. odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” opowiem o laureatce tegorocznej edycji konkursu Europejski Poeta Wolności.
Zawsze namiętnie słuchałyśmy radia, interesowałyśmy się jego historią. Siedziałyśmy jak zaczarowane przy odbiorniku, kiedy nadawano nasze ulubione audycje. Gdy dobito już zupełnie „Trójkę”, pomyślałyśmy, że to chyba rzeczywiście czas podcastów
Posłuchaj tekstów z lipcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (7/2020 r.)
Posłuchaj tekstów z numeru specjalnego miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (Lato/2020 r.)
Posłuchaj tekstów z czerwcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (6/2020 r.)
Posłuchaj tekstów z majowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (5/2020 r.)
Jaką prawdę na temat naszego systemu opieki zdrowotnej obnażyła epidemia? A jak w tym systemie czujemy się my, pacjenci? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z kwietniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (4/2020 r.)
W jedenastym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o wierszu luksemburskiego poety, Jeana Portante.
W dziesiątym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o poezji irlandzkiej poetki, Sinéad Morrissey.
„Areszt domowy” odbije się z pewnością na sprzedaży książek i czasopism. Zachęcamy więc tym mocniej do wspierania w tym trudnym czasie tych inicjatyw, które, jak my, w „Piśmie”, stawiają na
W dziewiątym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o gruzińskim poecie, Zwiadzie Ratianim.
Kto w kapitalizmie zyskał a kto stracił i gdzie w tej kalkulacji sytuuje się klasa średnia? Czy w czasach wolnorynkowej konkurencji i dyktatu pieniądza dostrzegamy jeszcze człowieka? I przede wszystkim:
W ósmym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o czarnogórskim poecie, Balšie Brkovićiu.
Posłuchaj tekstów z marcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (3/2020 r.)
W siódmym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o pochodzącym z Bośni i Hercegowiny poecie Darko Cvijeticiu.
W szóstym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o chińskim poecie, Wang Weiu.
W piątym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o łotewskiej poetce, Idze Gaile.
W czwartym odcinku podcastu "Wiersz na poniedziałek" opowiadam o litewskiej poetce Agnė Žagrakalytė.
Jak jeść, by nie szkodzić planecie, żyć długo i być zdrowym? Czy wybory żywieniowe są dziś „testem na człowieczeństwo”? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z lutowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (2/2020 r.)
Posłuchaj tekstów z pierwszego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2020 r.
Posłuchaj tekstów z dwunastego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r.
Posłuchaj tekstów z jedenastego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r.
Agatę i Jana oskarżono o znęcanie się nad czwórką dzieci. Ze szczególnym okrucieństwem. Nie zostali skazani. Czyżby byli niewinni? A może są inne powody? Mirosław Wlekły wraca do dwójki bohaterów swojego
W drugim odcinku Śledztwa Mirek Wlekły, reporter i narrator opisuje swoje pierwsze spotkanie z Agatą i Janem, latem 2014 roku, kiedy pisał na ich temat tekst dla „Dużego Formatu”. Był jedynym dziennikarzem,
W trzecim odcinku Śledztwa poznajemy Joannę. Informacje od kobiety, członków jej rodziny i znajomych rzucają nowe światło na głównych bohaterów.
W czwartym odcinku Śledztwa Mirek Wlekły opowiada o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w domu Joanny. Podąża śladem życiorysu Agaty i dociera do doktora Grzegorza Religi.
W piątym odcinku Śledztwa Mirek odnajduje kolejne ofiary Agaty i Jana. Wraca też do sprawy tajemniczego samobójstwa wspólnej znajomej Agaty i Joanny. Czy ktoś mógł maczać w tym palce?
W szóstym i ostatnim odcinku Śledztwa Mirek sprawdza, czy Agata rzeczywiście nie żyje. Rozmawia też z Agnieszką, najstarszą z czwórki dzieci, którymi opiekowali się bohaterowie podcastu, dziś już pełnoletnią.
Posłuchaj tekstów z dziesiątego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r.
Posłuchaj tekstów z dziewiątego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r. Jeden z wierszy we wrześniowym wydaniu czyta Krzysztof Czeczot.
Zapiszcie sobie, proszę, w kalendarzach: piątek, 18 października. Dzień premiery Śledztwa Pisma, reporterskiej historii opowiadanej tydzień po tygodniu.
Rozmowa z autorem reportażu „Trujmiasto” Juliuszem Ćwieluchem na antenie Chilli Zet. Dziennikarz „Polityki” specjalnie dla Pisma wraz z krakowską Strażą Miejską wyruszył na poszukiwania źródeł smogu. W wywiadzie mówi o
Posłuchaj tekstów z ósmego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r. Jeden z wierszy w sierpniowym wydaniu czyta aktor Jan Peszek.
Po co nam empatia? Jakie są jej granice? Czy współodczuwania możemy się nauczyć? Na te pytania próbowali odpowiedzieć goście lipcowej debaty z cyklu Premiera Pisma. Posłuchajcie wciągającej dyskusji o modzie
Posłuchaj tekstów z siódmego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r. Jeden z wierszy w lipcowym wydaniu czyta Mariusz Bonaszewski.
Miesiąc w polskiej szkole? Ciarki po plecach przechodzą – przyznała podczas czerwcowej Premiery Pisma Karolina Elbanowska, założycielka Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. Inteligencja emocjonalna, współpraca w grupie, poczucie sprawczości to tylko
Posłuchaj tekstów z szóstego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r. Jeden z wierszy w czerwcowym wydaniu czyta Piotr Rogucki.
Świetnie nam się rozmawiało, rozmawiałyśmy kilka godzin, bardzo wiele myśli weszło do tego wywiadu – opowiada na antenie ChilliZet Zofia Król, autorka wywiadu z Olgą Tokarczuk. Posłuchaj rozmowy o odpowiedzialnym
Pismo jest jednym z partnerów merytorycznych Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. W związku z tym postanowiliśmy przypomnieć najlepsze materiały z naszego archiwum i udostępnić je na czas trwania festiwalu nieodpłatnie.
"Patrzę na to, co się dzieje z trwogą. Nie jest w moim interesie, żeby Kościół był tak marny" - mówiła Renata Dancewicz w czasie debaty z cyklu Premiera Pisma, poświęconej
Posłuchaj tekstów z piątego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r. Artykuły opublikowane w majowym wydaniu czytają m.in. Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.
My nie jesteśmy po to, żeby robić infotainment, żeby się wdzięczyć do ludzi czy ich zabawiać – mówił o roli dziennikarzy Jarosław Gugała z Polsatu w czasie pierwszej debaty z
Posłuchaj tekstów z czwartego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r. Artykuły opublikowane w lutowym wydaniu czytają m.in. Beata Bandurska i Jerzy Bończak.
Jak powszechny dostęp do pornografii wpłynął na seks millenialsów? Na to pytanie w audycji Chilli Zet próbuje odpowiedzieć Karolina Lewestam, autorka eseju "Gang bang na mózgu. Czyli dlaczego bać się porno?"
Posłuchaj tekstów z trzeciego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r. Własne przekłady wiersza Emily Dickinson opublikowane w marcowym wydaniu czytają Jacek Dehnel i Szymon Żuchowski.
Posłuchaj tekstów z drugiego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 r. Artykuły opublikowane w lutowym wydaniu czytają m.in. Beata Bandurska i Sławomir Holland.
Posłuchaj tekstów z pierwszego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019r. Artykuły opublikowane w styczniowym wydaniu czytają m.in. Krzysztof Czeczot i Maciej Więckowski.
Posłuchaj tekstów z jedenastego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”. Artykuły opublikowane w listopadowym wydaniu czytają m.in. Katarzyna Dąbrowska i Krzysztof Czeczot.
Posłuchaj tekstów z dziesiątego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w październikowym wydaniu czytają m.in. Marcin Perchuć i Krzysztof Czeczot.
Posłuchaj tekstów z dziewiątego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane we wrześniowym wydaniu czytają m.in. Izabela Kuna i Krzysztof Czeczot.
Posłuchaj wszystkich tekstów z ósmego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w sierpniowym wydaniu czytają m.in. Kamilla Baar-Kochańska i Adam Woronowicz.
Posłuchaj wszystkich tekstów z siódmego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w lipcowym wydaniu czytają m.in. Beata Bndurska, Krzysztof Czeczot, Grzegorz Szponder i Nina Harbuz.
Posłuchaj wszystkich tekstów z szóstego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w czerwcowym wydaniu czytają między innymi aktorzy Nowego Teatru - Magdalena Cielecka, Wojciech Kalarus i Jacek Poniedziałek.
Posłuchaj wszystkich tekstów z piątego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w majowym wydaniu czytają m.in. Danuta Stenka, Krzysztof Czeczot i Rafał Bryndal.
Posłuchaj wszystkich tekstów z czwartego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w kwietniowym wydaniu czytają m.in. Beata Bandurska, Krzysztof Czeczot i Magdalena Celmer.
Posłuchaj wszystkich tekstów z trzeciego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w marcowym wydaniu czytają m.in. Beata Bandurska, Agnieszka Czekańska i Ewa Skibińska.
Posłuchaj wszystkich tekstów z drugiego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w lutowym wydaniu czytają m.in. Jadwiga Jankowska-Cieślak i Beata Bandurska.
Posłuchaj wszystkich tekstów z premierowego numeru miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Artykuły opublikowane w styczniowym wydaniu czytają m.in. Agnieszka Suchora i Krzysztof Kowalewski.