Zaczęliśmy od zmiany klimatu szkoły, żeby było ciepło, czysto, estetycznie, żeby dziecko mogło przyjść, odrobić lekcje, żeby było najedzone i żeby dostało uśmiech od dorosłych. To są proste rzeczy, ale dla wielu to nie było oczywiste. – mówi Ewa Radanowicz, dyrektorka wydziału edukacji w gminie Goleniów w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską z cyklu „Strategie przetrwania”.
Gdy mówimy o pandemii i nauce zdalnej, słychać głównie głosy z dużych miast. Pani przez niemal dwadzieścia lat była dyrektorką szkoły podstawowej w Radowie Małym. Przed nami czwarta fala pandemii. Jak znieśliście trzy poprzednie?
Mam poczucie, że pandemia tak mocno na nas nie wpłynęła. W naszej szkole od wielu lat żyjemy w zmianie, która dotyczy form organizacji, metod pracy, uczenia się uważności, koncentracji na drugim człowieku, jego potrzebach i problemach. Proces zmian zaczęliśmy w 2002 roku i dla nas pandemia była sprawdzianem tego, jakie naprawdę kompetencje posiadamy, jak potrafimy sobie radzić w sytuacji, która się radykalnie zmienia.
A pani jak to zniosła?
Dla mnie ten czas był trudny i wiązał się ze sporym wysiłkiem, żeby sprawnie przeprowadzić wszystkich – dzieci, rodziców i nauczycieli – przez tę nową, niepewną sytuację. Pandemia sprawiła, że osoby, które były przeciwne wielu zmianom, zostały do nich zaproszone trochę na siłę, żeby uczyć się w niej współpracować i tworzyć świat na nowo. I gdyby udało nam się odczarować to, jak bardzo nas to wszystkich emocjonalnie czy zdrowotnie dotknęło, to naprawdę jest to dobry czas. W całym tym procesie nie straciliśmy z pola widzenia naszych wartości, tego, co dla nas najważniejsze.
Jak wyglądała ta praca w ciągu …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 9,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Katarzyna Kazimierowska –(ur. 1979), dziennikarka. Redaktorka prowadząca i sekretarzyni redakcji „Pisma”. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu Strategie przetrwania, a także książek Życie. Strategie przetrwania oraz Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy typu 1.