Miejska bryza wieje w kierunku najcieplejszych dzielnic. Drapacze chmur działają jak kominy, pozwalają ciepłemu powietrzu się unosić, przeganiać chmury albo wywoływać deszcz. Sztuczny klimat miasta generuje problemy jego mieszkańców. Przedstawiamy następną część cyklu Filipa Springera „Podróż do przyszłości”.
O tej porze zaczynamy się przewracać z boku na bok, doskwiera nam przepocona pościel albo zaduch panujący w sypialni. Sięgamy po wodę, otwieramy okna, ale to nie pomaga. Wyspa właśnie rozpycha się między rozgrzanymi murami domów. Nie jesteśmy świadomi jej istnienia. Pojawi się na chwilę, a z pierwszymi promieniami słońca roztopi się w skwarze zalewającym całe miasto.
warszawa, rondo wiatraczna. Znowu tu jestem. W wypełnionym ciszą przedświcie niedzielnego poranka. Jest pierwszy dzień września, według wszelkich prognoz lato ma zaraz odpuścić, dać wszystkim trochę wytchnienia. Od tygodnia miasto nagrzewało się do temperatur przekraczających 30 stopni Celsjusza. Przyjechałem doświadczyć wyspy.
kilka tygodni wcześniej spotkałem się z Wojciechem Szymalskim, prezesem Instytutu na rzecz Ekorozwoju i szefem projektu Adaptcity. Realizująca go grupa ekspertów od 2014 roku badała obecne i przyszłe konsekwencje katastrofy klimatycznej dotykające Warszawę. Na podstawie tych badań powstała stołeczna strategia adaptacji do zmian klimatu. W lipcu uchwalili ją miejscy radni. Odtąd władze miasta będą musiały brać ją pod uwagę podczas opracowywania dokumentów planistycznych czy budżetów. Co więcej, każdą większą …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Filip Springer –(ur. 1982), reporter, fotograf. Autor książek reporterskich poświęconych m.in. architekturze i przestrzeni, jak Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, Źle urodzone, Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz, Mein Gott, jak pięknie.
Reportaż ukazał się w październikowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (10/2019) pod tytułem Przez wyspę.